Sociālajos tīklos un mednieku WhatsApp grupās diskusijas raisījusi medības kontrolējošo institūciju prasība uzrādīt dezinfekcijas līdzekļus, ar ko dezinficēt vietu, kur… mežacūka nomedīta.

Neesot klāt un nezinot precīzus notikuma (pārbaudes) apstākļus, protams, grūti spriest, kā tieši viss noticis, taču jāatceras, ka, neskatoties uz to, ka daļā Latvijas teritorijas nomedītajām mežacūkām nav jāveic Āfrikas cūku mēra (ĀCM) analīzes, biodrošības prasības neviens nav atcēlis.

Veicamās darbības uzskaitītas Ministru kabineta noteikumos Nr. 226 Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu medībās, kas ir spēkā no 2018. gada 20. aprīļa.

Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants skaidro, ka 

pēc medībām no apaviem un to zolēm notīra augsnes daļas un netīrumus un medībās izmantotos apavus mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas iedarbīgi pret Āfrikas cūku mēra vīrusu.

Savukārt medībās izmantoto apģērbu un apavus aizliegts valkāt vietās, kur tur lauksaimniecības dzīvniekus un gatavo barību lauksaimniecības dzīvniekiem, veic citas darbības, ar kurām tieši vai netieši iespējams pārnest infekcijas slimības ierosinātāju no meža dzīvniekiem uz lauksaimniecības dzīvniekiem.

Pēc medījuma transportēšanas uz medījuma apstrādes vietām aprīkojuma un transportlīdzekļa virsmas, kas bijušas tiešā saskarē ar medījumu, tīra, mazgā un dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem, kas atbilst normatīvajiem aktiem par prasībām attiecībā uz darbībām ar biocīdiem.

“Lielākais risks ir asinis, viss, kas ir aptraipīts ar asinīm, un, protams arī pats medījums. Attiecīgi pirmapstrāde neatkarīgi no tā, vai notiek brīvā dabā vai perfekti aprīkotā medību mājā, ir bīstamākais posms. Vienkāršu piesardzības pasākumu (biodrošības un higiēnas) neievērošana veicina ne tikai ĀCM izplatību, bet arī apdraud cilvēku un suņu veselību.

Pirmapstrāde ir atļauta arī brīvā dabā pie līkā bērza, kur tehniski ievērot visas prasības ir grūtāk, bet ne neiespējami!

Medījuma apstrādes vietā un laikā ir jābūt pieejamam ūdenim un dezinfekcijas līdzekļiem, tur nedrīkst piekļūt nepiederošas personas, kā arī savvaļas, lauksaimniecības un mājas dzīvnieki.

Pareizā rīcība būtu šāda: pēc mežacūku medībām, kad medījums no masta atvests uz apstrādes vietu, sākotnēji rūpīgi jāmazgā gan apavi, gan autotransports, neaizmirstot arī par automašīnā esošajiem paklājiņiem, kā arī aprīkojums, kas tika izmantots, piemēram, vannītes. Pēc mazgāšanas virsmas jāapsmidzina ar piemērotu dezinfekcijas līdzekli. Savukārt medījums jāizmeklē atbilstoši prasībām konkrētajā apvidū.

Pēc krūšu un vēdera dobuma orgānu izņemšanas un medījuma apstrādes aprīkojumu, vairākkārt izmantojamo aizsargapģērbu un medījuma apstrādes vietu tīra un mazgā. Ja nepieciešams, to visu dezinficē ar dezinfekcijas līdzekļiem. Nomedīšanas vietas dezinfekcija nav nepieciešama.

Situācijas medībās var būt dažādas. Medījuma apstrādes vietā dezinfekcijas līdzekļiem jābūt obligāti, bet mednieka automašīnā tie būtu labais tonis,” skaidro Seržants.

ĀCM  biodrošības komplekts.

Uzziņa

ĀCM vīruss ir ļoti dzīvotspējīgs apkārtējā vidē. Īpaši zemā gaisa temperatūrā. Vīruss būs dzīvs vēl vismaz divdesmit dienas pēc tam, kad gaisa temperatūra būtiski pacelsies virs nulles. Tas nozīmē, ka ziemas sākumā nedezinficētā pikapa piekabē vīruss būs dzīvs līdz pat pavasarim, kamēr ies bojā siltumā un saulē.

Medību saimniecības attīstības fonds.

Lasi oktobra žurnālā "Medības": 

  • Mārtiņš Dadeiks. Citiem skaidrot medību gudrības ir ļoti liela atbildība!
  • Justs Dzedons. Ko darīt un ko labāk nedarīt ar nomedīto briedi?
  • No kucēna par suni. Pusgads. Tuvojas pirmais pārejas vecums!
  • Zosis. Putns, kas nekad neatkāpjas
  • Kā medību mājas dīrūzi pārvērst atzītā mazjaudas kautuvē
  • Kā medījuma gaļa nokļūst pārtikas apritē
  • Šaušanas atbalsti. Kurš labāks?
  • Noskaidro, kāpēc šauj garām? Testējam stobra kameru Tactacam 6.0

Abonē žurnālu šeit

Žurnāla "Medības" oktobra numurs.