Cilvēks. Kur godināt karavīrus. Pagājušajā nedēļā pāris dienu mediju un sabiedrības lokā nonāca Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks, Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības frakcijas pārstāvis Edvards Ratnieks, pateicoties savai idejai Lāčplēša dienā 11. novembrī Rīgā, Uzvaras laukumā, likt svecītes.
Jāteic gan, ka publiski šāds viņa priekšlikums parādījies jau 5. oktobrī, kad vicemēra padomnieks izsūtījis medijiem preses relīzi ar virsrakstu "Ratnieks: Uzvaras parkā ceram iedegt svecītes Lāčplēša dienā". "Uzvaras parka kontekstā vēsturei ir liela nozīme, un mūsu uzdevums ir atgūt tā agrāko vērtību Latvijas iedzīvotāju prātos – starpkaru periodā tas tika izveidots kā Uzvaras laukums par godu uzvarai pār bermontiešiem. Tāpēc nav lielākas dāvanas mūsu tautai, kā šajā vēsturiskajā vietā jau Lāčplēša dienā godināt kritušos karavīrus, kas atdevuši savu dzīvību, lai mēs dzīvotu brīvā valstī un savā zemē," paudis Ratnieks.
Plašāka sabiedrība šo ierosinājumu pamanīja tikai pagājušajā pirmdienā, kad ziņa parādījās medijos. Sākās plašas diskusijas. Daļa sabiedrības atbalstīja ideju, daļa skarbi kritizēja, sakot, lai vēl ļauj parkam "emocionāli atkopties" pēc okupekļa nojaukšanas, kā arī iebilda, ka laba tradīcija jau ir likt svecītes Lāčplēša dienā pie Rīgas pils mūriem un Brāļu kapos. Citi bažījās, ka 9. maija svinētāji varētu iedvesmoties no šī piemēra. Pēc apspriešanas Rīgas domes koalīcijā Ratnieks atkāpies no sava priekšlikuma, tas tikšot atstāts citam gadam. Tomēr
par godu Lāčplēša dienai pie Uzvaras parka tāpat notikšot nozīmīgi Lāčplēša dienas pasākumi: Zemessardzes, Jaunsardzes un militārās tehnikas paraugdemonstrējumi, grupu "Kreisais Krasts" un "Skyforger" koncerts.
"Parks ir un būs latviešu simbols uzvarai pār bermontiešiem!" savā paziņojumā vēl uzsvēra Ratnieks.
Neskaidrība. Nodokli pagaidām neiztiks
Lai gan 2025. gadā tiks aktualizētas nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības, nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmērs paliks nemainīgs, kamēr nebūs izstrādāta jauna politika šī nodokļa aprēķināšanai, – tā esot vienojušās Tieslietu ministrija un Finanšu ministrija.
Nepieciešamību pārskatīt nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību nosaka tas, ka šīs vērtības ir novecojušas – tās balstās uz datiem par 2012. gada nekustamā īpašuma tirgu. Kopš tā laika aiztecējis daudz ūdens, taču ar 2021. gadā pieņemtajām likuma izmaiņām šīs vērtības tika iesaldētas līdz 2025. gadam.
Īpašumu kadastrālās vērtības pilda vairākas funkcijas – pirmkārt, sniedz pilsoņiem priekšstatu par savu nekustamo īpašumu vērtību, otrkārt, kalpo kā bāze veselu 16 dažādu nodokļu un nodevu aprēķināšanai – runa ir par nekustamā īpašuma nodokli, zemesgrāmatu nodevu, valsts un pašvaldību zemes nomas maksām, nekustamā īpašuma piespiedu atsavināšanas kompensāciju izmaksām. Nākotnē paredzēts šo vērtību izmantot arī dalītā īpašuma atsavināšanas cenas aprēķināšanai, zemes likumiskās izmantošanas tiesības maksas noteikšanai u. c.
Jāpiebilst, ka NĪN kopā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli ir svarīgākie pašvaldību budžetu piepildīšanas avoti. Neizbēgami, NĪN tiks kādreiz paaugstināts.
To nosaka vairāki faktori – pirmkārt, pašvaldību vajadzības, kurām tiek uzlikts arvien lielāks finansiālais slogs, otrkārt, NĪN līmenis Latvijā vairākas reizes atpaliek no pasaules attīstītajās valstīs pieņemtā. Uz to norāda visi ārvalstu eksperti, kad viņiem prasa padomu, kā piepildīt valsts un pašvaldību maciņus. Paaugstināt NĪN jau no 2025. gada liedz politiski apsvērumi – nav atjaunojusies pēdējos divos gados iedragātā iedzīvotāju pirktspēja un fakts, ka labumu no NĪN paaugstināšanas galvenokārt gūs pašvaldības, bet vēlētāju neapmierinātības vilni saņems valdība un valdošā koalīcija. No politiskās diskusijas par to, kāds jaunais NĪN līmenis ir vēlētājiem paceļams, bet vienlaikus arī atbilstu pašvaldību vajadzībām, ilgi izvairīties nevarēs, tādēļ visdrīzāk 2026. gadā vai, pats vēlākais, 2027. gadā jaunais nodoklis būs klāt...
Sasniegums. Zināšanām un stāstiem satiekoties
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) pagājušonedēļ svinīgi atklājusi jaunu apjomīgu informācijas resursu "www.digitalabiblioteka.lv", apvienojot Latvijas arhīvu, muzeju, bibliotēku, organizāciju, pašvaldību un privātpersonu uzkrātos attēlus, dokumentus, periodiskos izdevumus, grāmatas, kartes, gleznas, notis, kinofilmas, skaņas un video ierakstus u. c.