Ir kliedēta neziņa par informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas nodrošināšanu Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, par ko satraukti nesen vēl bija vairāki Centrālās vēlēšanu komisijas locekļi. EP vēlēšanās, kas varētu notikt nākamā gada 8. jūnijā, to nodrošinās Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), kurai atbalstu sniegs Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA), ko nākotnē plānots pārveidot par Valsts digitālās attīstības aģentūru.

Reklāma

Pēc EP vēlēšanām VRAA pārņems visas vēlēšanu sistēmas – arī elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistru, kas tagad ir PMLP pārziņā. Valdība otrdien iepazinās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ziņojumu par digitālās transformācijas pasākumiem. Pēc tā apstiprināšanas valdībā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) informēja, ka informatīvais ziņojums paredz arī elektroniskā tiešsaistes vēlētāju reģistra izmantošanu EP vēlēšanās 2024. gadā, kas nozīmē, ka vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī. To nodrošinās PMLP, bet 

Valsts reģionālās attīstības aģentūra pārņems no CVK vēlēšanu vadības sistēmu.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte teica, ka CVK turpinās darbu pie vēlēšanu organizēšanas, metodikas un likumdošanas iniciatīvām, bet tehniskos IT sistēmu jautājumus pilnībā pārņems VRAA.

Iekšlietu ministrijas pārraudzībā atrodas PMLP, bet VARAM pārziņā ir VRAA. Pēc valdības sēdes otrdien abi iesaistītie ministri – iekšlietu ministrs Māris Kučinskis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (abi "AS") – atzina, ka riski joprojām pastāv, jo līdz vēlēšanām ir pārāk maz laika. Ja viss notiek saskaņā ar grafiku, tad bažām nevajadzētu būt. Taču M. Kučinskis pieļāva, ka uz šo procesu iespaidu var atstāt arī iespējamā valdības maiņa, jo galveno darbu tagad veicot ministra M. Sprindžuka komanda, kas palīdzot arī Iekšlietu ministrijai. Ja šo komandu nāktos nomainīt, tad tiktu zaudēts laiks, kura jau tagad ir pārāk maz, uzskata M. Kučinskis.

Jāatgādina, ka problēmas ar vēlēšanu organizēšanu jaunā Centrālā vēlēšanu komisija saņēma mantojumā. Jūnija sākumā vairāki CVK locekļi vēstulē vadībai vērsa uzmanību uz to, ka pastāv bažas par EP vēlēšanu norisi. Pagājušā gada nogalē Valsts kontrole konstatēja, ka nepamatoti ir pārmaksāts privātajam uzņēmumam "SOAAR," kas izstrādāja un daudzus gadus uzturēja vēlēšanu sistēmu, sniedzot CVK nepieciešamo IT nodrošinājumu vēlēšanās. 

Par iepirkumu, kurā minētā firma uzvarēja, ir ierosināts arī kriminālprocess. Tāpēc CVK vairs neizmantos privātā uzņēmuma "SOAAR" pakalpojumus.

Taču vēlēšanu sistēmu pārņemšana no uzņēmuma valsts institūciju pārziņā vēl ir procesā, kas ir viens no riska momentiem, uzskata M. Kučinskis. Viņš informēja, ka pašlaik vēl tikai notiek arī rīcībspējīgas komandas veidošana, konkursā meklējot profesionālus digitālās jomas speciālistus, kuru kandidatūras būs jāsaskaņo arī ar drošības iestādēm. Kamēr tāda komanda nav izveidota, iekšlietu ministrs atturētos droši teikt, ka viss jau ir kārtībā. M. Sprindžuks bija tikpat piesardzīgs: "Mūsu ministrijas sadarbojas. Mēs darīsim visu to labāko, ko iespējams darīt, jo ir skaidrs, ka valstij šādi vēlēšanu rīki ir jātur pašai." M. Sprindžuks cer, ka VRAA pārveide par Valsts digitālās transformācijas aģentūru varētu notikt līdz gada beigām.

CVK sēdē pirms nedēļas VRAA un VARAM pārstāvji norādīja, ka līdz "sapņu risinājumam" paies ilgāks laiks un ideālais risinājums būs pieejams tikai nākamajās, ne šajās EP vēlēšanās. Taču jau 2025. gadā notiks nākamās pašvaldību vēlēšanas.