Kopš nesenās enerģētiskās krīzes, kas nebūt vēl nav galā, sabiedrībā arvien biežāk atskan jautājums, kādi resursi pašlaik jau ir Latvijas rīcībā un kādus varētu izmantot enerģētiskās neatkarības nostiprināšanā.
Manis uzrunātie enerģētikas nozares eksperti ir pārliecināti, ka savulaik uz Daugavas uzbūvētās trīs lielās hidroelektrostacijas (HES) bija un arī turpmāk būs tas mugurkauls, kas balstīs Latvijas energoapgādi.
Arī biedrības "H2 energokopiena" valdes loceklis, bijušais "Latvenergo" izpētes un attīstības direktors Māris Balodis atzīst, ka Daugavas HES kaskādei ir un arī turpmāk būs ļoti svarīga nozīme elektroenerģijas patēriņa nodrošināšanā. Aizvadītajos 30 valstiskās neatkarības gados Daugavas hidroelektrostaciju pastāvīga pārbūve un modernizācija, viņaprāt, ir būtisks Latvijas ieguldījums atjaunojamo resursu izmantošanā nākamajiem 40 līdz 50 gadiem.
"Lielie HES ļoti labi papildinās nākotnē sagaidāmās vēja un saules elektrostaciju jaudas, ņemot vērā, ka saule vairāk spīd vasarā, vējš stiprāk pūš rudenī, bet ūdens pietece upēs ir lielāka ziemas beigās un pavasarī," spriež Latvijas Bankas padomnieks enerģētikas un klimata politikas jomā, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta mācībspēks Dzintars Jaunzems.
Nevar paļauties visu gadu
Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis gan domā, ka nākotnē šo HES loma varētu mainīties.
"Vēsturiski šīs trīs spēkstacijas uzbūvēja, lai nodrošinātu lētas elektroenerģijas pieejamību slodzes maksimumstundās un lai radītu rezerves jaudas, kuras spēj ātri un ar maziem izdevumiem līdzsvarot patēriņa vai ražošanas svārstības," skaidro ministrijas amatpersona. "Tomēr ūdens pieteces svārstīgums Daugavā neļauj uz tām balstīties kā uz galveno energoapgādes avotu augu gadu. Tāpēc Latvijas energoapgādei pilnīgi noteikti nepietiks ar Daugavas HES kaskādes nodrošinātajiem ražošanas apjomiem nākotnē, kad varam sagaidīt straujāku elektroenerģijas patēriņa pieaugumu, kuru veicinās gan siltumenerģijas ražošanas, gan transporta elektrifikācija. Jāpiebilst, ka arī pēc Daugavas HES kaskādes būvniecības nobeiguma 1988. gadā to ražotais apjoms – vidēji 2,7 teravatstundas (TWh) gadā – bija būtiski mazāks nekā Latvijā patērētais apjoms (1990. gadā – ap 10 TWh)."
Neatkarīgi no Krievijas 2025. gadā
Jautāts, vai pašlaik, kad Krievijas karš Ukrainā izraisījis enerģētisko krīzi, neesam par vēlu pievērsušies neatkarības stiprināšanas pasākumiem, Gunārs Valdmanis atbild noliedzoši.
"Baltijas valstu elektroapgādes infrastruktūras attīstība, lai veicinātu reģiona integrāciju ar Eiropas Savienības valstīm un Skandināviju un lai šādi mazinātu Krievijas ietekmi mūsu energoapgādē, iesākās pirms aptuveni 20 gadiem, plānojot un būvējot Igaunijas un Somijas elektropārvades kabeli "Estlink", un turpinājās ar jaunu pārvades savienojumu būvniecību," skaidro viņš. "Liela daļa Baltijas valstu energosistēmas attīstības projektu tika plānoti pat pirms Krievijas īstenotās Krimas okupācijas. Pateicoties šiem ilgus gadus veiktajiem sagatavošanās darbiem,