Tiesībsargs Juris Jansons ir nolēmis vērsties policijā ar aicinājumu vērtēt cilvēku veselību apdraudošus pārkāpumus Kandavas speciālajā pansijā.
Tiesībsargs konstatējis, ka Kandavas un Tukuma Sociālo dienestu atbildīgās amatpersonas ilgstoši ievietojošas seniorus un cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem iestādē, kas sniedz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijai līdzīgus pakalpojumus, taču tas nav reģistrēts likumā noteiktajā kārtībā un neatbilst minimālajām prasībām, kādas jānodrošina šādās institūcijās.
Tiesībsargs par konstatēto Kandavas speciālajā pansijā ir vērsies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt, vai šajās darbībās nav saskatāma Krimināllikumā paredzētā atbildība, un jau saņēmis atbildi, ka notikušo izskatīs Valsts policija.
"Apbrīnoju šo tiesiskā nihilisma līmeni un necieņu pret likumu, kā rezultātā apdraudēta mazaizsargātu cilvēku veselība un pat dzīvība.
Jāsaprot, ka šajā situācijā mēs runājām par vienu no visievainojamākajām sabiedrības grupām, tādēļ pārkāpumu var vērtēt kā īpaši rupju,"
raksta Jansons.
Lielu artavu pārkāpuma konstatēšanā sniegusi pavasarī rīkotā tiesībsarga kampaņa "Dzīve pansionātā – kāda tā ir?", kuras laikā iedzīvotāji dalījušies ar saviem vai savu līdzcilvēku pieredzes stāstiem. Tiesībsarga pārstāvis norāda, ka tieši kampaņas laikā tiesībsargs saņēmis informāciju arī par Kandavas speciālo pansiju, kurā tās iemītniekiem tika sniegts ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums, kas jau vairākus gadus nav reģistrēts Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.
Tiesībsarga biroja darbinieki bez brīdinājuma apmeklējuši minēto pansiju, taču tās vadība nevarējusi uzrādīt nevienu oficiālu dokumentu, kas apliecinātu pansijā sniegto pakalpojumu likumību un atbilstību tam, ka šāds pakalpojums šiem cilvēkiem ilgtermiņā ir nepieciešams un atbilst viņu vajadzībām. Vairāki iemītnieki apstiprinājuši, ka pakalpojumi pansijā tiek sniegti aptuveni sešus gadus un ar Sociālā dienesta atbalstu tajā tiek ievietoti cilvēki, kuriem ir grūti aprūpēt sevi vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ.
Tiesībsarga birojs konstatējis, ka pansijas iemītnieki un viņu tuvinieki nav informēti, ka saņem pakalpojumu, kas nav atbilstošs likumā noteiktajām prasībām.
Ģenerālprokuroram adresētajā ziņojumā tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne arī raksta: "Papildus norādāms, ka, ierodoties pansijā un ienākot darbinieku kabinetā, tika konstatēts, ka pulciņu vadītājai uz galda atradās caurspīdīga mapīte, kurā bija labi redzamas naudas zīmes, aptuveni daži simti eiro. Uz Tiesībsarga biroja pārstāvju jautājumu, kam pieder šī nauda, darbiniece atbildēja, ka tā ir klientu īres maksa, kuru viņa vedīs uz Tukuma novada domes kasi. [..] Nav saprotams, uz kāda tiesiska pamata no iemītniekiem tiek iekasēta ikmēneša īres maksa, kā arī atsevišķa maksa par ēdināšanu – 120 eiro mēnesī par pusdienām un vakariņām un viens eiro dienā par brokastīm. Tiesībsarga biroja pārstāvju rīcībā nav informācijas, vai [šīs] naudas zīmes tajā pašā dienā tika reģistrētas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktai kārtībai un nodotas Tukuma novada domes kasē."
Tukuma novada Sociālais dienests tiesībsargam apstiprināja, ka administrācija plānoja reģistrēt pansiju Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā tikai pēc tam, kad tiks izstrādāts projekts un veikti atsevišķi remontdarbi, lai uzlabotu sadzīves apstākļus pansijas ēkā. Tukuma novada dome par pārkāpumu zinājusi jau iepriekš – administratīvi teritoriālās reformas laikā 2021. gadā tā bija pārņēmusi pansiju no Kandavas sociālā dienesta un
jau tajā brīdī secinājusi, ka sniegtais pakalpojums vairāku gadu laikā nav bijis reģistrēts un neatbilst likumdošanā noteiktajām prasībām, informē tiesībsarga pārstāvis.
Tiesībsargs atgādina, ka viena no galvenajām prasībām, kas ir jāievēro, sniedzot personām ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, ir noteikta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums noteic, ka sociālos pakalpojumus drīkst sniegt tikai tāds pakalpojumu sniedzējs, kas ir reģistrēts sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā un šādu pakalpojumu sniegšana ir tā pamatdarbība.