Atzīmējot Pulmonālās hipertensijas dienu, P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā 10. maijā notiks Skābekļa festivāls, kurā ikviens bez maksas varēs pārbaudīt sirds un plaušu veselību.

Reklāma

Lai informētu sabiedrību par reto un bīstamo slimību, kā arī veicinātu izpratni par sirds un plaušu veselības saglabāšanu, Pulmonālās hipertensijas biedrība sadarbībā ar Stradiņa slimnīcu rīko pasākumu, kurā no plkst. 10 līdz 12 slimnīcas A korpusā būs pieejami eksprestesti holesterīna, glikozes, hemoglobīna noteikšanai, skābekļa saturācijas un asinsspiediena mērījumi, bioimpedences svaru tests, fizioterapijas nodarbība, kā arī kardiologa un pneimonologa ekspreskonsultācijas. Dalība Skābekļa festivālā ir bez maksas, taču jāievēro svarīgs nosacījums – izmeklējumi jāveic tukšā dūšā.

"Ikvienas slimības gadījumā ir svarīga tās ātra un precīza diagnostika. 

Skābekļa festivāls ir iespēja vienlaikus veikt gan dažādus testus, gan arī ātrā pārskata vizītē aprunāties ar kardiologu un pneimonologu. 

Jāatceras, ka elpas trūkums nav uzskatāms par normu nevienā vecumā, tāpēc mēs īpaši pievērsīsim uzmanību pasākuma apmeklētājiem ar neskaidras izcelsmes elpas trūkumu, samazinātu skābekļa saturāciju asinīs, kā arī cilvēkiem, kam jau ir zināmas diagnozes, kas varētu izskaidrot elpas trūkumu, tomēr uzsāktā ārstēšana nepalīdz," uzsver Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra virsārste, pneimonoloģe Zaiga Kravale. "Mūsu mērķis ir Skābekļa festivāla laikā identificēt pacientus, kam ir nepieciešami papildu izmeklējumi un padziļināta konsultācija, piemēram, pie pneimonologa. Ja šādi pacienti būs, sniegsim viņiem informāciju par konsultāciju un izmeklējumu iespējām Stradiņa slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centrā vai dienas stacionārā."

Pulmonālās hipertensijas sākotnējās pazīmes ir nespecifiskas un līdzinās citām sirds un plaušu slimībām. 

Tas ir elpas trūkums un aizdusa slodzes laikā, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, bet, slimībai progresējot, pievienojas ģīboņi, zilgana lūpu un nagu krāsa un samazinās slodzes tolerance. Diagnosticēta novēloti, slimība rada neatgriezeniskas izmaiņas plaušu artērijās un sirdī, kuru dēļ var būt nepieciešama plaušu transplantācija.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Latvijā 2023. gadā bija reģistrēti 232 pacienti ar dažādu reto tipu plaušu hipertensiju.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.