UNESCO Radošo pilsētu tīklā, kurā apvienojušās 350 pilsētas vairāk nekā simt valstīs, Tukums pārstāvēs literatūras jomu, par šādu lēmumu paziņojusi UNESCO Starptautiskā komiteja.

Reklāma

"Mūsu radošā tīkla pilsētas ieņem vadošās pozīcijas, veicinot pieejamu kultūrvidi un radošumu," teikusi UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azoulaja.

"Lepnums un prieks par to, ka arī Latvija beidzot ir iezīmēta UNESCO Radošo pilsētu kartē. Zīmīgi, ka tieši literatūras jomā ir iedots šis gods, jo literatūra pēc būtības ir katras nācijas visraksturojošākā un visnacionālākā kultūras izpausme. Literatūra atspoguļo jebkuras tautas, jebkuras nācijas dvēseli, domāšanas veidu un valodu, kas ir vienlīdz svarīgi. Literatūra ir tas, kā valoda tiek iemiesota, attīstīta un nesta tālāk nākamajām paaudzēm," pauda Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, atklājot svarīgajam notikumam veltīto preses konferenci, uzsvēra UNESCO statusa nozīmību un to, ka 

Tukums ir pirmā Latvijas pilsēta, kas iekļauta Radošo pilsētu tīklā. 

Tā tikšot veicināts viens no būtiskākajiem attīstības virzieniem, kas uzsvērts novada vīzijā – Tukuma novads kā Rīgai netāla plaukstoša pašvaldība ar pilsētu, lauku ciemiem un viensētām ir labi atpazīstama kvalitatīva un ilgtspējīga dzīves vide.

"UNESCO Radošo pilsētu tīkls tika izveidots 2004. gadā ar mērķi veicināt starptautisko sadarbību starp pilsētām, kuras radošumu ir atzinušas par instrumentu ilgtspējīgas pilsētvides attīstībā. Radošo pilsētu tīkls sniedz atbalstu pilsētām, piedāvājot izglītības, līdzdalības un sadarbības iespējas, kā arī veicina pilsētu atpazīstamību starptautiskā līmenī," pauž UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika. "Tagad uz Tukumu mēs brauksim pēc literatūras un tikai pēc tam – pēc smukuma," viņa piebilst.

Biedrības "Tukuma Literātu apvienība" vadītāja Guna Roze-Tamule, kura no pašiem idejas pirmsākumiem tai kvēli ticēja, kā arī iedrošināja un pārliecināja gan pašvaldību, gan visus projektā iesaistītos un ieguldīja neizmērojamu darbu šī projekta īstenošanā, Tukuma iekļūšanai UNESCO Radošo pilsētu tīklā redz līdzību ar fabulu par zaķi un bruņurupuci, kur bruņurupucis finišā nokļuva pirmais. "Tukums ir šis bruņurupucis, kurš uz finišu ir rāpojis jau 400 gadus. 

Pirms 400 gadiem tieši Tukumā radās latviešu oriģinālliteratūra, pirmie tās teksti, pirmās dzejas rindas latviešu valodā. Tukuma novadā salīdzinājumā ar pārējiem Latvijas novadiem ir visvairāk literatūras klasiķu. 

Te dzimis Dainu tēvs Krišjānis Barons, dzimis un dzīvojis Pasaku tēvs Ansis Lerhis-Puškaitis. Mums ir izcili literāti, piemēram, valodnieks, zinātnisku un populārzinātnisku rakstu autors Kārlis Mīlenbahs, rakstnieks Ernests Birznieks-Upītis, dzejnieks Jānis Baltvilks, Imants Ziedonis, Māra Zālīte un daudzi citi lieliski literāti. Tas ir tikai mazs sākums un mazs ieskats tajā, kas mums ir un ar ko mēs lepojamies… Arī mūsdienu rakstnieku visvairāk ir tieši Tukumā, un septiņi no viņiem ir biedrības "Latvijas Rakstnieku savienība" biedri. Mums ir lokomotīve – biedrība "Tukuma Literātu apvienība" –, kura darbojas jau 60 gadus." Pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Laura Stūrīte ir pārliecināta, ka iesaistīšanās Radošo pilsētu tīklā būs milzīgs grūdiens visai kultūras nozarei kopumā un arī jomām, kas nav tieši ar to saistītas, jo literatūra caurstrāvo it visu.

UNESCO Radošo pilsētu tīkla mērķus būs iespējams īstenot ne tikai Tukuma pilsētā, bet arī visā novadā, kur ir plašs kultūras iestāžu tīkls: 23 bibliotēkas, 14 muzeji, 22 kultūras nami, kā arī aktīvas nevalstiskās organizācijas – arī biedrība "Tukuma Literātu apvienība".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.