Sunny 7.2 °C
T. 14.05
Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis
SEKO MUMS
Reklāma
"Galvenais ieguvums iedzīvotājiem no pārejas uz šķeldas izmantošanu apkurē ir stabila siltuma piegāde," stāsta "Saulkrastu komunālservisa" Apsaimniekošanas un siltumapgādes nodaļas vadītājs Ģirts Gūtmanis.
"Galvenais ieguvums iedzīvotājiem no pārejas uz šķeldas izmantošanu apkurē ir stabila siltuma piegāde," stāsta "Saulkrastu komunālservisa" Apsaimniekošanas un siltumapgādes nodaļas vadītājs Ģirts Gūtmanis.
Foto: Dainis Bušmanis / Latvijas Mediji

Zvejniekciema iedzīvotāji piedzīvojuši dažādus laikus – mājas kurinātas gan ar dīzeļdegvielu no kuģīša, gan mazutu, malku un akmeņoglēm. Kopš ar Kohēzijas fonda (KF) projekta finansējumu atjaunota Zvejniekciema katlumāja, pārejot no fosilā kurināmā uz atjaunojamiem energoresursiem, situācija ir būtiski uzlabojusies.

Zvejniekciemā vairs ogles nekurina, bet automātiski darbojas šķeldas un granulu katli.
Ieguldījums izaugsmei. Baltāks sniegs un garantēts siltums
Zvejniekciema iedzīvotāji piedzīvojuši dažādus laikus – mājas kurinātas gan ar dīzeļdegvielu no kuģīša, gan mazutu, malku un akmeņoglēm.
Reklāma

Mēdz teikt, ka agrāk zāle bija zaļāka un debesis zilākas. Zvejniekciemā pirms teju septiņiem gadiem, kad vietējā katlumāja vēl tika kurināta ar akmeņoglēm, sniegs baltāks noteikti nebija, tieši pretēji – vietējie iedzīvotāji atceras dažādas tonalitātes sniega pelēkās nokrāsas. "Tā mums te bija liela problēma, sniega virsējā kārta bija tāda netīra, bet katlumājas tuvumā esošo daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji no palodzēm un balkonu margām slaucīja melnus putekļus. Par gaisa kvalitāti gan īpaši sūdzēties tolaik nevarējām, jo dzīvojam blakus jūrai, vējš visu izpūš, taču nereti ziemā, kad bija lielāks aukstums, bija jūtama tāda specifiska smaka," atceras Zvejniekciema iedzīvotāja Daiga. Un kā nu ne, no akmeņogļu kurināšanas gaisā tiek emitētas cilvēka veselībai kaitīgas un arī kancerogēnas vielas, kas rada negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi. Kurinot ar akmeņoglēm, izdalās CO2 un slāpekļa oksīdi, kas skābina vidi.

Aptauja

Vai katlu mājai vērts pāriet no oglēm uz šķeldu, ja izmaksas un attiecīgi tarifi nekļūst lētāki?

Gaisa kvalitāte pašvaldību ziņā

Eiropas Savienības tiesību aktos gan gaisa aizsardzības jomā nav noteikts kāda kurināmā aizliegums, bet Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) vērš uzmanību, ka direktīva 2015/2193 par ierobežojumiem attiecībā uz dažu piesārņojošu vielu emisiju gaisā no vidējas jaudas sadedzināšanas iekārtām paredz emisiju robežvērtības, tās centralizētās siltumapgādes iekārtām jāievēro un jāizmanto atbilstošas emisiju attīrīšanas iekārtas.

Vienlaikus ministrijā norāda, ka Latvijai ir saistoši mērķi attiecībā uz labas gaisa kvalitātes nodrošināšanu, līdz ar to pašvaldības var savos saistošajos noteikumos paredzēt šādus ierobežojumus. Piemēram, Rīgā iepriekš spēkā esošajos Rīgas domes 2019. gada 18. decembra saistošajos noteikumos Nr. 97 "Par gaisa piesārņojuma teritoriālo zonējumu" tika noteikts ogles izmantojošu iekārtu būvniecības un ierīkošanas aizliegums visās zonās, un tas attiecās arī uz centralizētās siltumapgādes iekārtām.

Zvejniekciemā vairs ogles nekurina, bet automātiski darbojas šķeldas un granulu katli.

Siltumapgādes organizēšana ir pašvaldību autonoma funkcija atbilstoši Pašvaldību likumam. Šādu aizliegumu valsts mērogā var noteikt, bet tad tas ir jānostiprina likumā. Šāds pasākums – noteikt fosilā kurināmā izmantošanas pakāpeniskus ierobežojumus – ir paredzēts aktualizētajā Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.–2030. gadam (pasākums nr. 3.1.3.21.). Fosilā kurināmā izmantošanas pakāpeniska ierobežošana attiektos uz elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanas iekārtām, kā arī uz rūpniecības produkcijas ražošanas iekārtām un pakalpojumu sektoru, bet neattiektos uz mājsaimniecībā izmantotajām iekārtām. Tiesa gan, KEM, 

atsaucoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem par 2023. gadu, vēsta, ka akmeņogles kā kurināmo siltumenerģijas ražošanai joprojām izmanto Ventspilī, Latgales reģionā un arī Rīgā.

Bijusi arī peldoša kurinātava

Zvejniekciema katlumāja uzbūvēta pagājušajā gadu simtā, vēl tālajos padomju laikos, kad zvejnieku ciemats ticis apkurināts gan ar mazutu, gan malku un akmeņoglēm. Vēl pirms tam – sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados – Zvejniekciema kultūras nams un vairākas daudzdzīvokļu mājas kurinātas ar dīzeļdegvielu no ostā noenkurotā kuģīša "Zutis", kas savulaik kalpojis zvejai, bet pēc tam pārtapis par kurinātavu.

Par šo savdabīgo peldošo apkures avotu gan informācijas ciemā nav daudz, vietējā novadpētniecības eksperte necik pastāstīt nevar, taču kultūras namā izdodas sastapt bijušā kolhoza "Zvejnieks" priekšsēdētāja Almāra Grīnberga meitu Vairu Cīruli, kurai no tēva arhīviem ir saglabājusies kuģīša "Zutis" fotogrāfija, ar kuru viņa labprāt dalās. Tāpat viņa vedina pie kultūras nama loga, lai parādītu, kurā vietā pavisam netālu esošajā Aģes upes grīvā tas atradies.

Kuģītis "Zutis", no kura padomju laikā apkurināja Zvejniekciema kultūras namu un daudzdzīvokļu ēkas.

Tiesa gan, nav ziņu, kāds bijis kuģīša liktenis pēc katlumājas uzbūvēšanas, taču no kolhoza laikus piedzīvojušo iedzīvotāju atmiņām peldošā kurinātava nav izdzisusi. "Vēl atceros tos laikus, kad ciema kultūras namu un daudzdzīvokļu mājas apkurināja kolhoza "Zvejnieks" kuģītis "Zutis", kas bija noenkurots tepat netālu – Zvejniekciema ostā. Tolaik bija daudz aukstākas ziemas, bet dzīvokļi bija tik silti sakurināti, ka bērni skraidīja pa māju vienos krekliņos. Kopš apkurē tiek izmantota šķelda, nevarētu teikt, ka gaisa kvalitāte ir kaut kā jūtami uzlabojusies, bet sniegs, cik nu tas vispār pēdējās ziemās ir manīts, ir kļuvis acīmredzami baltāks. Kad kurināja ar akmeņoglēm, tas bija tāds pelēks," atminas Zvejniekciema iedzīvotāja Ruta Možajeva.

Reklāma
Reklāma

Kurina gan ar šķeldu, gan granulām

2018. gada decembrī KF projekta ietvaros tikusi pabeigta Zvejniekciema katlumājas rekonstrukcija, pārejot no fosilā kurināmā uz atjaunojamiem energoresursiem – deviņu mēnešu laikā divi Tukuma apkures katlu ražotnē "Komforts" izgatavotie malkas un akmeņogļu katli nomainīti pret šķeldas un kokskaidu granulu apkures katliem, kuri ražoti Saldus novada uzņēmumā "AGB Serviss".

Šķeldas apkures katla jauda ir viens megavats (MW), bet granulu apkures katla jauda – 0,5 MW. 

"Granulu apkures katls kalpo kā rezerves variants, ja, piemēram, notiek kāda avārija vai ne pārāk siltā pavasarī ir vēlme vēl piekurināt, lai apsildītu vēsās telpas un nevajadzētu darbināt lielo šķeldas katlu," 

skaidro "Saulkrastu komunālservisa" Apsaimniekošanas un siltumapgādes nodaļas vadītājs Ģirts Gūtmanis. Zvejniekciema katlumāja apkurina visas pašvaldībai piederošās ēkas – Zvejniekciema vidusskolu, kultūras namu, kā arī 12 daudzdzīvokļu mājas, alumīnija konstrukciju ražotni jūras un enerģētikas nozarēm "ASK Enterprise".

Dzīvot zaļi ir dārgāk

Apkures izmaksas gan kurināmā nomaiņa neesot samazinājusi, tieši pretēji – tās augušas. "Tolaik akmeņogles maksāja ļoti lēti, piemēram, 2017. gada apkures sezonā apkure izmaksāja uz pusi lētāk nekā šoziem, kurinot ar šķeldu un granulām, kaut arī saražotais siltuma apjoms ir vienāds," salīdzina Ģ. Gūtmanis. Taču tarifa izmaksas esot teju dubultojušās. "Kurinot ar oglēm, tarifs bija aptuveni 70 eiro par vienu kilovatstundu (kWh) siltumenerģijas, bet ar šķeldu un granulām – vienu brīdi tie bija pat 128 eiro par vienu kWh, bet šajā apkures sezonā – 114 eiro par kWh," informē Ģ. Gūtmanis, atzīstot, ka dzīvot zaļi ir dārgāk. "Cenas regulē tirgus, mēs tur neko daudz nevaram ietekmēt," secina "Saulkrastu komunālservisa" Apsaimniekošanas un siltumapgādes nodaļas vadītājs.

Jautāts, vai Zvejniekciema iedzīvotāji izprot ar Eiropas Zaļo kursu saistītos klimata mērķus, viņš atzīst, ka viņu attieksme līdzinās kopējam noskaņojumam valstī. 

"Pieļauju, ka lielākā daļa iedzīvotāju saprot, kādā laikā mēs dzīvojam, tāpēc nekādi protesti pret apkures cenām nav bijuši," 

stāsta Ģ. Gūtmanis. Šķeldas cena gan pēdējos gados neesot mazinājusies, tieši pretēji, tā esot pieaugusi, jo valstī pēc tās audzis pieprasījums. "Turklāt piegādātāji ir dažādi un arī šķeldas kvalitāte ir dažāda. Ir katlumājas, kurās ir ļoti modernas iekārtas, kurās var kurināt diezgan zemas kvalitātes šķeldu. Ir arī prasīgākas. Mums ir tāda vidēja – nevar to pašu sliktāko un mitrāko biomasu atvest, ar to katlam būs grūti tikt galā," skaidro Ģ. Gūtmanis. Vietējā ražotāja "AGB Serviss" katli tika izvēlēti, veicot gan cenu aptauju, gan ņemot vērā to jaudu.

Pavisam "Saulkrastu komunālserviss" apsaimnieko piecas katlumājas, Zvejniekciema katlumāja ir vienīgā, kur apkurē tiek izmantota šķelda, pārējās ir modernizēti granulu apkures katli. Šķeldu šajā apkures sezonā piegādājis vietējais ražotājs – uzņēmums "Marko K". Ģ. Gūtmanis skaidro, ka tas ir izdevīgāk, nekā iegādāties no "Baltpool" vai "BioEx" biomasas biržām, kurā šķeldu ir iepirkusi, piemēram, AS "Rīgas siltums". Apkures sezonas laikā Zvejniekciema katlumājā tiek saražotas 2000 megavatstundas (MWh) siltumenerģijas, aukstajās ziemās pat 2200 MWh. Teju trešā daļa no šī siltuma apjoma – ar kokskaidu granulām. "Tagad jau ziemas ir tādas, ka nevar īsti saprast, vai ir pavasaris vai rudens," secina Ģ. Gūtmanis. Pagājušajā gadā kopumā patērēti 2788 berkubikmetri šķeldas.

Katli darbojas paši savā nodabā

"Tik traki jau nebija, ka ziemā, kurinot ar akmeņoglēm, visā Zvejniekciemā sniegs nebūtu bijis vairs baltā krāsā. Taču, lai arī katlumājas skurstenis ir 24 metrus augsts, tajās vietās, kur dūmi nonāca tuvāk zemei, bija, kā bija. Turklāt dūmi aizēnoja debesis. Kaitējumu apkārtējai videi un cilvēkiem darīja arī akmeņogļu pārkraušana, no kuras gaisā cēlās lieli putekļi, kurus vējš izpūta pa malu malām. Tie krāvēji, kuri nelietoja respiratorus, bija melnām mutēm. Taču jāatceras, ka savulaik pa Rīgu braukāja "Ikarusi", kuriem dūmu mākoņi nāca laukā no izpūtējiem, bet kaut kā jau cilvēki to visu pārdzīvoja. Priecē, ka tie laiki ir beigušies un neviens, protams, negrib, lai kaut kas tāds atkārtotos," secina Ģ. Gūtmanis.

Reklāma

Pajautāt kurinātājam, kā bija vilkt laukā no kurtuves ogļu izdedžus, nav iespējams, jo šobrīd katlumājā nav neviena paša kurinātāja. Šķeldas un granulu katli ir pilnībā automatizēti, cilvēka līdzdarbība vispār nav nepieciešama, vien tik, cik atvest kurināmo, bet to dara piegādātāji. "Šķeldu atved, nober šeit uz kustīgās grīdas, tā padod to uz transportieri, kurš ielādē to katlā, kas pats to iestumj kurtuvē. Cilvēks rudenī katlu iedarbina, un tālāk viss notiek automātiski pēc iepriekš izveidotas programmas," šķeldas katla darbību apraksta "Saulkrastu komunālservisa" Apsaimniekošanas un siltumapgādes nodaļas vadītājs.

Šķeldu atved, nober uz kustīgās grīdas, tā padod to uz transportieri, kurš ielādē to katlā, kas pats to iestumj kurtuvē.

Neviens darbinieks pat nav norīkots sēdēt pie datora un uzmanīt šķeldas katlu, tas visu apkures sezonu strādā pats savā nodabā. "Mums atliek vien tik, cik katlu pabarot. Ja kaut kas neiet, kā vajag, atnāk īsziņa uz telefonu," norāda Ģ. Gūtmanis. Kad katlumāja kurināta ar akmeņoglēm, bijuši nodarbināti divi kurinātāji, kuri strādājuši divās maiņās. "Viņi strādāja dienu un nakti, visu laiku mainījās. Ja kāds saslima, tad bija jāmeklē, kas aizvietos. Ar darbaspēku arī bija, kā bija, tas nebūt nebija tas labākais kontingents, gadījās arī, ka kāds uzkāpj uz korķa, un tad Zvejniekciema iedzīvotāji palika bez siltuma," neslēpj Ģ. Gūtmanis.

Stabilas siltuma piegādes

Projekta kopējās izmaksas bijušas 364 815 eiro, bet KF atbalsts – 40% no attiecināmajām izmaksām jeb 93 359,20 eiro. "Ieguldījumi apkures tarifa aprēķinā netiek iekļauti, tie iedzīvotāju rēķinos neatspoguļojas, tarifu ietekmē tikai kurināmā izmaksas," teic Ģ. Gūtmanis.

Jautāts, ko iedzīvotāji ir ieguvuši no pārejas uz šķeldas izmantošanu apkurē, viņš teic, ka galvenais ir stabila siltuma piegāde. 

"Iepriekš viss bija atkarīgs no kurinātājiem, cik viņi atbildīgi darīja savu darbu. Gadījās, ka ielika katlā ogles par daudz, aizmiga, kad no rīta pamodās, katli visi melni, izkūrušies, iedzīvotāji no rīta modās, un dzīvokļos bija auksts. Akmeņogļu katli arī plīsa, bieži tecēja. Ar šķeldas apkures katliem visu laiku ir konstanta temperatūra, katra māja var iestatīt sev vēlamo komforta līmeni," norāda Ģ. Gūtmanis. Tā kā šķelda ir vietējais resurss, ir drošības sajūta, jo ir garantētas piegādes, viņš atzīst. "Akmeņogles tika vestas no Krievijas un Baltkrievijas, nekad nevarēja zināt, kāda būs cena un kvalitāte. Bieži vien ogles nebija kā akmeņi, bet gan kā grants vai pat pulveris. Katlu sakurināja ar malku un pārbēra pāris ķerras ar tiem ogļu putekļiem, un uguns nodzisa. Kad grāba ārā pelnus, tie bija sakusuši kā stikls. Tas bija šausmīgi, turklāt liels roku darbs."

Jautāts, vai teju septiņu gadu laikā Latvijas ražotāja "AGB Serviss" izgatavotajiem apkures katliem ir bijušas kādas tehniskas ķibeles, viņš atbild noliedzoši: "Ir gadījies dūmsūkņa siksnu nodilums, kas ir gluži normāli. Ir bijis jāsamaina gultņi, kas savu mūžu nokalpojuši, jānomaina eļļa. Bet rūpnīcas garantija ir tikai divus gadus, pēc tam viss pašu rokās. Bet ražotāja serviss ir labs, tehniskā katlu apkope ir labā līmenī."

Projekta rezultāti

  • Rekonstruēta Zvejniekciema katlumāja, pārejot no fosiliem energoresursiem uz atjaunojamiem energoresursiem.
  • Siltumavota efektivitāte palielināta līdz 85,37%.
  • Siltumnīcefekta gāzu emisiju ietaupījums 632,76 t CO2/gadā.
  • Uzlabota gaisa kvalitāte.

Avots: esfondi.lv

Kāds man no tā labums?

Alise Puķīte.

Alise Puķīte, Zvejniekciema iedzīvotāja: "Ir bēdīgi, ka siltumenerģijas tarifi šajā apkures sezonā Zvejniekciemā bija vieni no augstākajiem valstī. Sirds sāp, skatoties, kā tepat blakus – Skultes ostā – kaudzēs sakrauti stāv kokmateriāli un pūst, bet mēs maksājam par šķeldu bargu naudu. Šeit dzīvoju jau no bērnības, pavisam netālu no katlumājas, bet neatceros, ka neērtības būtu sagādājuši kaut kādi putekļi vai sodrēji no akmeņoglēm, ka būtu no tiem kaut kā īpaši jātīra palodzes. Gaiss šeit vienmēr ir šķitis ļoti tīrs, jo te tuvumā ir jūra."

Guntis Šadurskis.

Guntis Šadurskis, Zvejniekciema iedzīvotājs: "Esmu vēl piedzīvojis tos laikus, kad siltums nāca no "Zuša". Visiem bija silti un labi, neviens nesūdzējās, ka ziemā ir nosalis vai rēķini būtu pārāk augsti. To gan neatceros, ka no akmeņoglēm būtu kāds kaitējums dabai vai cilvēkiem. Es pat nezināju, ka akmeņogles ir izmantotas kā kurināmais. Drīzāk no ostas nāk visādi putekļi un skaidas, ko sapūš vējš. Reizēm pat nevar vērt logu vaļā. Pēdējos gados apkures cenas ir būtiski pieaugušas, šoziem es par 54 kvadrātmetriem maksāju teju 200 eiro."

Gaida, Zvejniekciema iedzīvotāja, seniore: "Pie mums te Zvejniekciemā ir visādi gājis. Padomju laikos daudzdzīvokļu mājas, arī manu māju, apkurināja no kuģīša ar dīzeļdegvielu, tad katlumāja ar malku, akmeņoglēm un vēl arī ar visādiem atkritumiem, tagad ar šķeldu. Tā kā šogad bija silta ziema un mana māja ir nosiltināta, bija silti, varējām pieregulēt siltumu, cik nu kurš vēlas. Lai arī pie mums siltumapgādes tarifi ir vieni no augstākajiem Latvijā, esam ziemu pārdzīvojuši, rēķinus nomaksājuši un visi ir paēduši. Kredītu par mājas renovāciju arī būsim drīzumā nomaksājuši, tāpēc nevaram ne par ko sūdzēties. Baudām dzīvi brīvajā Latvijā un priecājamies, ka mums nekrīt uz galvas bumbas no debesīm."

Ieguldījums izaugsmei.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. #ieguldījumsizaugsmē

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma