Jaunajā Gaisa aizsardzības likumprojektā paredzēta iespēja pašvaldībām izdot saistošos noteikumus apkures radītā gaisa piesārņojuma ierobežošanai. Šis likums sākotnēji tika izstrādāts 2021. gadā un šobrīd atrodas saskaņošanas procesā.

Reklāma

Klimata un enerģētikas ministrija skaidro, ka likumprojekts izstrādāts, lai aizsargātu vidi un cilvēku veselību no gaisa piesārņojuma negatīvās ietekmes, kā arī vienā likumprojektā noteiktu visas prasības, kas saistītas ar gaisa kvalitātes uzlabošanu pilsētās un valsts kopējo gaisu piesārņojošo vielu samazināšanu no dažādām tautsaimniecības nozarēm. Ja kādā pašvaldībā gaisa kvalitātes normatīvi tiek pārsniegti vai pastāv risks tos pārsniegt, pašvaldībai sadarbībā ar KEM ir jārīkojas un jāizstrādā atbilstošs gaisa kvalitātes uzlabošanas plāns, kurā ietver pasākumus, lai uzlabotu situāciju konkrētajā teritorijā, kā arī šie pasākumi jāīsteno. Likumprojektā minēti trīs veidu gaisa kvalitātes uzlabošanas plāni, ko var izstrādāt pašvaldības. Pirmais ir ilgtermiņa gaisa kvalitātes uzlabošanas plāns, kas izstrādāts uz piecu gadu periodu, un tajā iekļauti pasākumi, kurus var veikt tuvāko piecu gadu periodā. Otrais ir īstermiņa pasākumu plāns, kurā iekļauj neatliekamus un steidzami veicamus pasākumus gadījumā, ja trīs stundas pēc kārtas tiek pārsniegts trauksmes līmenis, kas ir ļoti augsts piesārņojuma līmenis un līdz šim Latvijā nav konstatēts. Trešais ir pārrobežu gaisa kvalitātes uzlabošanas plāns, ko izstrādā kopīgi ar citām valstīm, ja galvenais gaisa piesārņojuma iemesls Latvijas teritorijā ir gaisa piesārņojuma pārnese no citas valsts.

Likumprojektā ierosināts noteikt, ka pašvaldībai, izstrādājot teritorijas plānošanas dokumentus, būtu jāizvērtē, vai ierosinātās izmaiņas nepasliktinās gaisa kvalitāti un neradīs problēmas ar atbilstošas gaisa kvalitātes nodrošināšanu nākotnē. Tas rosināts, jo bieži vien stadijā, kad jau ir veikta teritorijas apbūve un attīstīti dažādi projekti, ir neiespējami novērst negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību, ko rada nepārdomāta teritorijas apbūve un jaunu projektu attīstīšana. Vienlaikus izņēmuma gadījumā pašvaldība var atkāpties no noteikto prasību ievērošanas, piemēram, gadījumā, ja ir paredzēts īstenot kādu tautsaimniecībai vai reģiona attīstībai būtisku projektu.

Likumprojekts pašvaldībai dod tiesības ar saistošo noteikumu palīdzību noteiktās teritorijās aizliegt vai ierobežot tādu apkures iekārtu uzstādīšanu, kas kā kurināmo izmanto cieto biomasu, kūdru vai ogles, kā arī ierobežot šo kurināmo izmantošanu esošajās apkures iekārtās un šādu iekārtu darbināšanu.

Aptauja

Kāds ir galvenais mērķis, mainot apkures sistēmu prasības Rīgā?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu