Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.
- Sakņu dienās (29., 30., 31.07.) stāda zemenes un avenes. Sēj zālājus un zaļmēslojuma augus, rudens šķirņu redīsus un turnepšus. Novāc sakņaugus tūlītējam patēriņam un īslaicīgai uzglabāšanai.
- Ziedu dienās (1., 2.08.) dala un pārstāda īrisus, aslapu flokšus un citas pavasarī un vasaras sākumā ziedošās ziemcietes. Ievāc sezonas ārstniecības augus. Griež sausziedes.
- Lapu dienā (3.08) laista augus. Sēj zālājus un zaļmēslojuma augus. Pārstāda rabarberus, maurlokus un citus daudzgadīgos sīpolus. Sēj skābenes nākamajam pavasarim.
Pārdomas
Slimo, bojāto un novecojušo augu izvākšana no stādījumiem ir profilaktisks darbs, kas palīdzēs saglabāt veselību un kvalitāti. Šajā laikā parasti raža novākta ir arī vasaras avenēm, upenēm, jāņogām. Arī šiem ogulājiem jāpievērš uzmanība, veicami kopšanas darbi, mēslošana. Tas jādara, lai augi sekmīgi pārziemotu un bagātīgi ražotu arī nākamajā gadā.
Kopjot dārzu, ieteicams pavērot arī savvaļas augus – ne tikai acu priekam, bet arī domājot par to pielietojumu gan savas, gan dārza veselības uzturēšanai. Tādi atrodami mums līdzās, savvaļas platībās, mežu, krūmāju, grāvju un ceļu malās. Piemēram, biškrēsliņi (Tanacetum vulgare), kas, šajā laikā raženi saauguši, krāšņi zied dzelteniem ziediem. Parasti šo augu pieminēšana asociējas ar zarnu parazītu apkarošanu. Biškrēsliņu ziedu pulveris palīdz tikt galā ne tikai ar tiem, bet arī ar galvas utīm, ja gadījies pie tādām tikt. Auga rūgtenā smarža nepatīk arī citiem kukaiņiem. Biškrēsliņi spēj atbaidīt kodes drēbju skapī un arī kaitniekus augļu dārzos. Ieteicams tos audzēt plūmju tuvumā. Var sagriezt un sagatavot biškrēsliņu ziedu slotiņas, ko iekarināt kauleņkokos pēc noziedēšanas, lai atbaidītus kodes, ķiršu mušas un citus kaitniekus. Kaltētas biškrēsliņa lapas var lietot arī kā garšvielu uzturā, taču tikai minimālās devās.
Jūlijs/augusts
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu