Latvijā 230 tonnas svaigpiena dienā patlaban nevar pārstrādāt loģiskā svaigpiena aprites sistēmā, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) kongresā paziņoja tās valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks. Šolks informēja, ka saskaņā ar 2022. gada datiem vienā dienā no Latvijas tiek izvestas 970 tonnas svaigpiena, bet pārstrādei ievestas 290 tonnas, lielākoties no Igaunijas.

Svaigpiena ekvivalents vienkāršu importa piena produktu veidā mazumtirdzniecībā vidēji dienā ir vismaz 450 tonnas. Tādējādi Latvijā dienā vidēji ir 230 tonnas svaigpiena, kuras patlaban vietējie uzņēmumi nevar pārstrādāt loģiskā svaigpiena aprites sistēmā. 

Viņš uzsvēra, ka būtiski samazinājies arī pieejamais finansiālais atbalsts pārtikas pārstrādē pašreizējam plānošanas periodam. Iepriekšējā plānošanas periodā pārtikas pārstrādei bija pieejami 11 miljoni eiro gadā, bet turpmākos piecus gadus pārstrādei gadā paredzēti 6,6 miljoni eiro. 

Šolks skaidroja, ka izmaksas investīciju projektos augušas par vidēji 35%, tāpēc rodas situācija, ka, lai gan izmaksas ir lielākas, pieejamais finansējums ir mazāks un pārstrādei būs jāmeklē citi veidi, kā nezaudēt konkurētspēju. 

Šolks arī atzīmēja, ka piensaimniekiem būtu jāizvirza mērķis panākt, ka mazumtirdzniecībā piena produktu vidū vismaz 90% ir vietējās izcelsmes produkti.

Runājot par veidiem, kā stiprināt iekšējo pārtikas produktu tirgu, zemkopības ministrs Didzis Šmits uzsvēra, ka ministrija strādās pie ēdināšanas programmas izveides skolās un mazumtirdzniecības lielveikalu darba laika ierobežošanas. Šmits norādīja, ka viņa mērķis ir šādu likumprojektu Saeimā dabūt vismaz līdz pirmajam lasījumam