Apkopojot Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Studiju centra un Starptautiskās sadarbības centra datus, atklājies, ka universitātē Jelgavā studē 361 pilna laika ārzemju students jeb nepilni 10% no kopējā studējošo skaita, kas, precizējot datus 1. aprīlī, bija 3709, vēsta laikraksts "Zemgales Ziņas".

Reklāma

Visvairāk – 139 – ārzemnieku mācoties augstskolas mazākajā Veterinārmedicīnas fakultātē. Tur ārzemju studentu īpatsvars ir 29%. Otrajā vietā Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte ar 120 ārvalstniekiem, un tie esot 17% no visiem šīs fakultātes studentiem.

LBTU ārzemju studentu vairākums ir Indijas pilsoņi (45%), otrajā vietā – ES (35%, viskuplāk pārstāvēta Vācija un Somija). Pa kādam studentam esot arī no Japānas, Mongolijas, Vjetnamas, Izraēlas, ASV, Uzbekistānas u. c. valstīm. Vistālāk dzimtās mājas varētu būt studentam no Hondurasas Centrālamerikā.

Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Kaspars Kovaļenko uzskata, ka ārzemju studentu pieplūdums fakultātes dzīvi ietekmējot pozitīvi. Viņaprāt, līdz ar ārzemnieku uzņemšanu radies pozitīvs skats no malas. Pozitīvi tas ietekmējot arī mācību spēku darba kvalitāti. "Agrāk vērojām, ka ārzemju studenti ir par latviešiem drošāki, brīvāki, labprāt iesaistās diskusijās, spēj argumentēti izteikt savu viedokli. Tagad brīvāki ir kļuvuši arī Latvijas studenti," atzīmējis dekāns.

LBTU Starptautiskās sadarbības centra vadītājas vietniece Ligita Vaita norādījusi, ka zīmīga esot pilna laika ārzemju studentu skaita dinamika. Proti, pirmie ārzemnieki LBTU (tolaik LLU) parādījušies rektores Irinas Pilveres laikā 2015. gadā. Tolaik viņu bija tikai 12 – septiņi Veterinārmedicīnas fakultātē. Līdz mūsdienām ārvalstu studentu skaits audzis 30 reizes!

"Kad 2018. gadā sāku strādāt Starptautiskās sadarbības centrā, mans pirmais pārsteigums darba vietā bija tāds, ka studentei no Vācijas nācās palīdzēt atrast stalli diviem viņas zirgiem." L. Vaita piebilst, ka pašlaik augstskolā mācoties vairākas studentes ar zirgiem. Ir arī tādas, kas bieži, dažkārt pat reizi nedēļā, veicot simtiem kilometru garu ceļu uz mājām Somijā vai Vācijā zirgu dēļ.

L. Vaita novērojusi, ka, salīdzinot ar eiropiešiem, Indijas studenti parasti esot ierobežotāki savās finanšu iespējās. "Taču viņi ir strādīgi. Latvijas likums atļauj ārzemniekiem bakalaura studijās strādāt divdesmit stundas nedēļā. To daudzi arī labprāt izmanto," teic L. Vaita. Visi ārzemnieki par savām studijām LBTU maksā. Mācību maksa esot 2500–9000 eiro gadā. Dārgākā studiju programma ir veterinārmedicīnā. Desmit gados LBTU ir absolvējuši 107 ārzemju studenti.

Aptauja

Kā tu vēlētos lasīt portāla LASI.LV saturu?
MAF 2024

Publikācija tapusi projektā "Mans pagasts, mana pilsēta", kurā "Latvijas Avīze" sadarbojas ar laikrakstiem "Staburags", "Dzirkstele", "Zemgales Ziņas", "Bauskas Dzīve", "Alūksnes un Malienas Ziņas" un "Ziemeļlatvija".

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".