2023. gada nogalē, pasaules mūzikas grupa "Jōra" devās uz Austrāliju, lai prezentētu jauno albumu "Tatata" un piedalītos Latviešu Kultūras dienās Melburnā, jauno gadu gadu iesāktu ar dalību 3x3 saietā un turpinātu koncertturneju Melburnā, Adelaidē, Pt. Fairy un Robe.

Reklāma

Neizpalika arī skaistie dabas mirkļi – ķenguri, koalas, mango, saulrieti okeānā, pārgājieni eikaliptu mežos, papagaiļi un karsta vasara.

Šī bija "Jōras" pirmā uzstāšanās ārpus Latvijas un tam par iemeslu ir Ivara Štubja dalība grupā. Ivars ir dzimis un audzis Austrālijā, latviešu ģimenē, un pirms 4 gadiem pārcēlies uz dzīvi Latvijā, kur iepazinies ar "Jōru" – Kalvi Vītolu, Dārtu Dravu un Laumu Matuli.

Austrālijas koncertturneju "Jōra" sāka Melburnā, kur piedalījās Latviešu Kultūras dienās un kā pirmo uzstāšanos aizvadīja, iesildot latviešu etnopopa grupas "Tautumeitas" koncertu St. Kildas pilsētas hallē 28. decembrī. Tam sekoja koncerts Melburnas Latviešu namā, un Kultūras dienu noslēguma koncerts Melburnas pilsētas hallē, kuru atklāja "Jōras" izpildītā dziesma "Oj, agri" ar speciāli šim koncertam veidotu tautisko deju horeogrāfiju, kuru izdejoja vairāki Austrālijas latviešu tautas deju ansambļi. Grupas perkusionists Kalvis Vītols: "Bija patīkami redzēt, ka mūsu radītā mūzika ir arī izdejojama. Dziesma "Oj, agri" ar tās mainīgajiem taktsmēriem nudien nešķiet klasiska izvēle tautas deju ansambļiem, taču izdevās lieliski!".

"Jōra".Kultūras dienu noslēguma koncerts.

Pēc intensīvas nedēļas lielpilsētā, grupu Falls Creek kalnos sirsnīgi sagaidīja 3x3 saieta organizatori Artūrs  Landsbergs, Anta Brahmane un dalībnieki. Te katrs no grupas dalībniekiem vadīja nodarbības – Dārta Drava pasniedza tradicionālo dziedāšanu, Lauma Matule ierādīja pamatus kokles spēlē, taču un Kalvis Vītols un Ivars Štubis bērniem vadīja folkloras pulciņu.

"Pa dienu darbojāmies katrs atsevišķi, taču katru vakaru satikāmies, lai nometnē uzturētu dzīvās mūzikas garu – spēlējām dančus, kopīgi dziedājām un vienā no vakariem prezentējām mūsu mūziku koncerta formātā,"

tā saka koklētāja Lauma Matule. Jāteic, ka šajā nedēļā viņi pirmo reizi iepazinās arī ar Austrālijas iespaidīgo dabu – kalniem, papagaiļiem, eikaliptu koku mežiem, kalnu upēm un pat čūskām.

Kalnu klimats 3x3 nometnē latviešus saudzēja ar vien pāris grādiem virs +20, taču serpentīniem līkumojot lejup termometra stabiņš strauji paaugstinājās un savu koncerttūri Jōra turpināja, baudot Austrālijas karsto vasaru pie okeāna jauniešu nometnē "Vasaras vidusskolā", kas ik gadu norisinās "Dzintaros". Kopā ar "Jōru" jaunieši aizvadīja danču un sadziedāšanās vakaru.

"Jōra" ar uzdāvinātām cepurītēm.

Austrālijas latvieši grupu sirsnīgi uzņēma visur, kur viņi devās. Paldies Lilitai Daenke par uzņemšanu savas mājas dārzā, kurā tika organizēts "Jōras" koncerts. Vijolniece Dārta Drava teic: 

"Liels prieks bija redzēt, ka skatītāju rindās mūsu koncertos Austrālijā, bija ne tikai latviešu, bet arī austrāļu sabiedrība. Viņiem mūsu spēlētā mūzika likās kas jauns un nedzirdēts".

Koncertceļojums turpinājās Robe Town Brewery, kurus viesmīlīgi savā alus darītavā uzņēma Austrālijas latvieši Māris un Kristi Biezaiši. Pilsētā Port Fairy, kura Austrālijā ir zināma kā folkmūzikas festivālu pilsēta, "Jōra" iekaroja austrāliešu sirdis ar izpārdotu koncertu "Blarney Books And Arts".

Pēc trīs nedēļu aktīvas koncertēšanas, grupa sāka ceļu atpakaļ uz Melburnu pa vienu no skaistākajiem ceļiem Dienvidaustrālijā – Great Ocean Road, kas veda līkumojot gar okeāna klinšaino krastu. Atgriežoties lielpilsētas džungļos, "Jōra" aizvadīja savu noslēdzošo nedēļu, uzstājoties Open Studio, vienā no pazīstamākajām "World Music" jeb pasaules mūzikas norises vietām Melburnā. Īpašs bija pēdējais vakars, pirms došanās mājup, kad grupa sniedza koncertu Micawber Tavern, Dandenong kalnu pakājē. Šajā vakarā grupas koncertu iesildīja The Kerrys, salīdzinoši jauna īru mūzikas grupa no Melburnas.

"Esmu gandarīts par piedzīvoto un varu teikt, ka viss plānotais izdevās ar uzviju. Visur mūs laipni uzņēma un sagaidīja. Priecājos, ka mani grupas biedri ir izbaudījuši vasaru, kamēr Latvijā tikmēr bija gada aukstākais laiks. Mums tagad ir klausītāji arī Austrālijā un ceru, ka citu gadu varēsim atgriezties, piemēram, uz folkfestivālu Pt. Fairy," tā par braucienu saka ģitārists Ivars Štubis. 

Lauma teic: "Redzēt Ziemassvētku dekorācijas ziedošos krūmos decembrī, kad laukā ir + 30 bija nedaudz dīvaini, taču to visu pieredzēt bija īsts piedzīvojums. Kā man rakstīja draugi no Latvijas "Visa laba Jāņu zāle, kaladū, kaladū". Jāņu dziesmu mēs tur nekautrējāmies dziedāt biežāk kā Ziemassvētku."

Grupas "Jōra" jaunāko albumu iespējams klausīties visās straumēšanas vietnēs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.