Pateicoties kādas bojāgājušas personas tuvinieku piekrišanai orgānu ziedošanai, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) veiktas piecas transplantācijas operācijas.

Slimnīcas pārstāvji informē, ka vairāku orgānu izņemšanas operācija notika šā gada 15. martā vienā no Latvijas reģionālajām slimnīcām, kad vienlaikus tika iegūti četri transplantējami orgāni un audi. Tas ļāva slimnīcā veikt sirds pārstādīšanu, aknu transplantāciju, jaunu orgānu saņēma divi nieru pacienti, bet vienam pacientam tika veikta radzenes transplantācijas operācija.

Pateicoties tam, ka piederīgie piekrita orgānu ziedošanai, tika dota iespēja veikt dzīvību glābjošas operācijas četriem pacientiem un sniegta iespēja uzlabot redzi vienam pacientam. 

"Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca un donora orgānu saņēmēji ir dziļi pateicīgi šī donora piederīgajiem, kuri tik grūtā brīdī, zaudējot tuvinieku, ir piekrituši veikt šo ziedojumu,"

uzsvērts slimnīcas paziņojumā.

Aknu transplantācijas veikšanā tika piesaistīti speciālisti no Karolinskas Universitātes slimnīcas Zviedrijā. Savukārt orgānu ziedošana varēja notikt, pateicoties Reģionālās slimnīcas intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas personāla profesionālai darbībai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Specializētās medicīnas centrs, kas ik dienu nodrošina atbalstu kolēģiem Latvijas slimnīcās, šajā orgānu transplantācijas procesā koordinēja un nodrošināja Valsts robežsardzes helikoptera piesaisti donora sirds un ķirurgu brigādes transportēšanai no donora slimnīcas uz Rīgu. Tāpat Specializētās medicīnas centrs nodrošināja mediķu un visa nepieciešamā medicīniskā aprīkojuma transportēšanu no Rīgas uz donora slimnīcu un atpakaļ, lai maksimāli ātri tiktu veikta atbilstošā operācija. Kopumā šajā pasākumā no NMPD puses tika iesaistīti trīs operatīvie medicīniskie transporta līdzekļi.

Donoru orgānu pieejamība Latvijā ir kritiski zema, tāpēc PSKUS atgādina, ka orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves. 

Dzīves laikā ir iespējams ziedot vienu nieri, aknas daivu (bērniem) un plaušas daivu (bērniem). Savukārt pēc nāves cilvēks var izglābt vismaz astoņu citu cilvēku dzīvību vai atgriezt cilvēkiem dzīves kvalitāti, ziedojot divas nieres, aknas, sirdi, plaušas, zarnas, aizkuņģa dziedzeri, tievās zarnas, radzenes, kaulus un cīpslas. Latvijā pašreiz tiek veikta sirds, aknu, nieru un radzenes transplantācija.

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ikvienam valsts iedzīvotājam ir iespēja izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc savas nāves, veicot atbilstošu atzīmi valsts E-veselības sistēmā vai mutiski informējot savus tuvākos cilvēkus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.