Šodien, 7. martā, Pasaules nieru dienā, Latvijā notiks dažādas aktivitātes, lai mudinātu iedzīvotājus rūpēties par nieru veselību.

No plkst. 14 līdz plkst. 18 Rīgas Stradiņa universitātes foajē norisināsies pasākums "Pasaules nieru diena 2024", kuru organizēs RSU Medicīnas fakultātes Nefroloģijas pulciņa studenti sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Apmeklētājiem būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs un saņemt mikroalbuminūrijas testu, kā arī instrukciju, kā to pareizi veikt mājas apstākļos. Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt par nieru veselības veicināšanas principiem un hroniskas nieru slimības riska faktoriem.

Plkst. 17 sāksies tiešsaistes saruna par nieru veselību, kurā piedalīsies asociētā profesore Ieva Ziediņa un hroniskas nieru slimības pacienti, kuri dalīsies savā pieredzē. To varēs vērot vairākās interneta vietnēs, tostarp "Facebook".

Hroniskai nieru slimībai ir vairākas stadijas. 

Sākumā parādās pārmaiņas laboratoriskās analīzēs, pēc tam nieru funkciju samazināšanās simptomi, organismā sāk uzkrāties vielmaiņas galaprodukti, šķidrums, samazinās urīna daudzums, parādās tūska. Vēlīnā stadijā parādās izteiktas hroniskas nieru slimības izpausmes: nespēks, apetītes zudums, slikta dūša, tūskas, nieze, nekontrolējami paaugstināts asinsspiediens, samazināts urīna daudzums. Slimībai progresējot, ir jāuzsāk nieru aizstājterapija – hemodialīze vai peritoneālā dialīze.

Latvijā ir aptuveni 12 000 hroniskas nieru slimības pacientu uz 100 000 iedzīvotājiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.