Eiropas Savienības (ES) Ministru padome un Eiropas Parlaments (EP) ir panākuši vienošanos Atjaunojamo energoresursu direktīvas pārskatīšanā, nosakot, ka līdz 2030. gadam biomasa būs ilgtspējīgs energoresurss. EP par direktīvas grozījumiem balsos šī gada septembrī.
Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) līdz šī gada beigām virzīs grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos, precizējot atsevišķus nosacījumus cietajai biomasai, bet pēc būtības sistēma nemainīsies. Savukārt Latvijā spēkā esošais regulējums nosaka kārtību, kādā ir iespējams pierādīt biomasas atbilstību ilgtspējas kritērijiem.
Šī gada jūlija vidū MK lēma par jaunu komersantu – SIA "BioEx", kurš piedāvā biomasas biržas pakalpojumus Latvijā.
Centralizētās siltumapgādes operatori cieto biomasu iegādājās publiskā iepirkuma ietvaros, tādējādi izvēloties ekonomiski izdevīgāko piedāvājumu.
Iespējams saņemt atbalstu
KEM vērtējumā, granulu katli, it īpaši gadījumos, ja ar tiem tiek aizstātas fosilo kurināmo izmantojošas siltumenerģijas ražošanas iekārtas, joprojām ir vērtējami kā vidējā termiņā perspektīva un videi draudzīga tehnoloģija.
Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) finansētās atbalsta programmas "Atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās" ietvaros iedzīvotāji līdz 2024. gada nogalei var pretendēt uz atbalstu tādu koksnes biomasas katlu iegādei, kas ir piemēroti granulu kurināmajam un kuru kopējā uzstādītā jauda ir līdz 50 kilovatiem (ieskaitot).
Normatīvie akti šobrīd nenosaka obligāti ievērojamas tehniskās prasības granulu katliem vai to dūmgāzu attīrīšanas iekārtām, un KEM arī neplāno veikt izmaiņas šajos normatīvos.
Tāpat KEM neplāno ierosināt normatīvo aktu prasības, kuras ierobežotu lietotāju tiesības izmantot kāda veida siltumenerģijas ražošanas iekārtas vai ierobežotu tajās izmantojamo kurināmo.
Vienlaikus KEM vērš uzmanību, ka, pieņemot lēmumu par apkures sistēmas maiņu vai uzstādīšanu, iekārtu lietotājiem ir jāpievērš uzmanība arī citu normatīvo aktu prasībām, tostarp būvniecības normatīvajam regulējumam, kā arī pašvaldību saistošajiem noteikumiem, pārliecinoties, vai apkures iekārtas izmantošanai nav nepieciešams saskaņojums no pašvaldības.
Neierobežos malkas izmantošanu
KEM savas kompetences ietvaros neveic regulāru un sistemātisku statistikas uzskaiti par koksnes kurināmā cenu izmaiņām, taču, iepazīstoties ar publiski pieejamu informāciju, kas izskanējusi no Centrālās statistikas pārvaldes un nozares uzņēmumiem, secina, ka kopumā 2023. gada pavasarī koksnes kurināmā cenas ir stabilizējušās, sasniedzot zemāku vērtību nekā 2022. gada otrajā un trešajā ceturksnī.