Atskatāmies uz aizvadīto nedēļu, izceļam spilgtākos cilvēkus, darījumus, notikumus un neizdarības.
Cilvēks. Stukāna tēls iedragāts
Ģenerālprokurors Juris Stukāns pēc intervijas žurnālā "Ieva" aizvadītajā nedēļā krita sabiedrības un īpaši advokātu nežēlastībā. Konflikts aizgājis tik tālu, ka Latvijas Zvērinātu advokātu padome vērsusies Tieslietu padomē ar lūgumu vērtēt ģenerālprokurora rīcību, saucot to par apkaunojošu ne vien pašam ģenerālprokuroram, bet visai prokuratūrai. Tieslietu padome var rosināt Saeimu atbrīvot ģenerālprokuroru no amata, ja viņš, kā to nosaka Prokuratūras likums, pieļāvis apkaunojošu rīcību, kas nav savienojama ar viņa amatu.
Advokātus aizvainojis tas, ka ģenerālprokurors par Jēkabpilī nogalinātās sievietes lietu intervijā sacījis, ka sievietes advokāte neesot darījusi visu iespējamo, lai sniegtu kvalitatīvu palīdzību. Uz žurnālistes jautājumu: "Cik saprotu, jūs metat akmeni advokātes dārziņā?" – Stukāns atbildēja: "Viennozīmīgi." Tālāk intervijā viņš stāstījis, ka advokātei vajadzējis pieteikties pie viņa un atbraukt, viņš viņu pieņemtu, runātu un "zibenīgi reaģētu". Advokāte Anna Nore tagad ir pārsteigta par šiem pārmetumiem un sauc tos par reputācijas graušanu, jo neesot tādas prakses, ka advokāti brauktu "parunāties pie prokuroriem".
Turklāt nogalinātā sieviete iepriekš palīdzību aizsardzībai pret varmāku meklējusi arī personīgi pie ģenerālprokurora, bet viņš neesot reaģējis uz viņas vēstuli un formāli to nodevis kādam citam prokuroram.
Situācija, protams, nav Stukānam patīkama, tāpēc viņš steigšus centās attaisnoties, sasaucot preses konferenci. Bet vispirms iemeta akmentiņu žurnālistes dārziņā – viņam, lūk, esot grūti izskaidrot, kāpēc pēc vairāk nekā stundu garās intervijas žurnāliste neesot atsūtījusi "intervijas projektu" un kāpēc žurnāls esot uztvēris pārmetumu aizstāvjiem, lai gan viņš nekādus pārmetumus neesot gribējis... Bet kā jau ilggadējs tiesnesis, Stukāns saprot, ka viņa vainu mīkstinošs apstāklis pirms lietas izskatīšanas Tieslietu padomē būtu atvainošanās. Tāpēc piektdien publiski izplatītā paziņojumā ģenerālprokurors atvainojās Latvijas sabiedrībai par to, ka "pietiekami precīzi neizteica savu viedokli un tādējādi rosināja sabiedrību maldīgi uztvert viņa teikto un neprecīzi interpretēt izteikumu patiesos nolūkus".
Uz notikušo reaģējis arī jaunievēlētais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, norādot, ka "traģēdija Jēkabpilī ir daudzu valsts institūciju nolaidība un atbildība, nav pieņemams jebkāds mēģinājums novelt vainu uz cietušo vai viņas advokāti par valsts neizdarīto, tas attiecas arī uz prokuratūru".
Šī ir pirmā reize, kad Stukāns nonāk pamatīgas kritikas krustugunīs. Kad Stukāns vēl strādāja par tiesnesi apgabaltiesā, viņš rādīja piemēru citiem tiesnešiem, ka nedrīkst izvairīties no žurnālistu jautājumiem, ka ir jābūt atklātiem un pretimnākošiem. Tādējādi Stukāns iemantoja žurnālistu cieņu un labvēlību, vienlaikus tā bija viņa iespēja spodrināt savu tiesneša, vēlāk arī Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāja un ģenerālprokurora tēlu. Bet tagad izrādās, ka ar to vien ir par maz.
Stukāns iepriekš spēja iemantot arī parlamenta uzticību –
pirms trim gadiem, 2020. gada 18. jūnijā, 13. Saeima viņu ievēlēja par ģenerālprokuroru ar balsu vairākumu – par viņu nobalsoja 92 koalīcijas un opozīcijas deputāti.
Toreizējais Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins ("Vienotība") pastāstīja, ka Stukāns esot labi pazīstams gan Juridiskajā komisijā, gan apakškomisijā, jo regulāri piedaloties sēdēs kā Rīgas apgabaltiesas virzīts pārstāvis. Viņš aktīvi debatējot, atbildot uz deputātu jautājumiem un sūtot vēstules ar priekšlikumiem Kriminālprocesa likuma uzlabošanai. "Viņš noteikti prokuratūras sistēmā ienesīs svaigas vēsmas. Varbūt sākumā daudziem šķitīs viņa idejas neparastas un sekos reakcija: tā nevar būt, to nevar izdarīt, bet ar laiku radīsies jautājums: kāpēc gan ne?" atzina Judins.
Pirmais, kam Stukāns solīja pievērsties pēc stāšanās amatā, būšot prokurora lomas nostiprināšana pirmstiesas izmeklēšanā, kur prokuroram jāstrādā ciešā sadarbībā ar policiju un jāuzņemas galvenā loma kriminālprocesa izmeklēšanā. Taču traģiskais notikums Jēkabpilī apliecina, ka šī Stukāna jaunā vēsma, šķiet, izplēnējusi...