Dziesmu svētku krāšņo cēlumu nomaina Senās mūzikas festivāla un Kurzemes senās mūzikas festivāla vēriens un izsmalcinātība.

Reklāma

12. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs renesanses un baroka garīgie dziedājumi, kuros Latvijas Radio koris ar diriģentu Kasparu Putniņu uzstāsies kopā ar zviedru taustiņu vijoles (niķeļarfas) virtuozu Marko Ambrozīni un izcilo klavesīnisti Ievu Salieti. Skanēs ziemeļvācu baroka lielmeistara Dītriha Bukstehūdes skaņdarbi, arī izslavētais 17. gadsimta vijoļmūzikas skaņradis Heinrihs Ignacs fon Bībers un spožais angļu renesanses komponists Viljams Bērds.

Rīt, 13. jūlijā Mazajā ģildē varēs dzirdēt vācu baroka meistara Johana Sebastiāna Baha mūziku, ko iedzīvinās dziedātāja Ilze Grēvele-Skaraine, flautiste, obojiste Ieva Nīmane, čelliste Māra Botmane un ērģelniece Ilze Reine. Piektdien, 14. jūlijā, Mazajā ģildē koncertā "Venēcijas baroka pērles" uzstāsies dziedātāja Elīna Šimkus, Kristīne Stumbure (baroka flautas) un Mauro Pinciaroli (teorba). Skanēs Džirolamo Freskobaldi, Frančesko Bartolomeo Konti, Benedeto Marčello, Klaudio Monteverdi, Luidži Rosi, Alesandro Skarlati, Barbaras Stroci un Džuzepes Torelli mūzika. Bet Sv. Pētera baznīcā koncertu sniegs Baltijas valstīs vadošā viduslaiku un renesanses vokālā grupa "Schola Cantorum Riga", kas specializējusies gregoriskā korāļa autentiskajā dziedāšanā. Koncertā ar improvizācijām piedalīsies arī saksofonists Dāvis Jurka.

Sestdien, 15. jūlijā, Mežotnes baznīcā koncertā "Angļu baroka dziedājumi" uzstāsies dziedātāji Aija Veismane, Ansis Bētiņš un Emīls Gilučs, kā arī klavesīniste Veronika Rinkule. Bet sestdienas vakarā Rundāles pils dārzā festivālu noslēgs Antonio Vivaldi vijoļkoncertu cikls "Gadalaiki", spēlējot izcilajam itāļu vijolniekam Džuzepem Giboni, kuru festivālā būs iespēja satikt arī Mazajā Mežotnes pilī 14. jūlijā.

***

Bahs un viņa iemīļotās obojas. Rīt Mazajā ģildē "Latvijas Koncertu" organizētajā Rīgas festivālā skanēs vācu baroka meistara Johana Sebastiāna Baha mūzika. Tembrāli koncerts solās būt daudzkrāsains, jo kopā ar brīnišķīgo Ilzes Grēveles-Skaraines soprānu un Ilzes Reines spēlēto ērgeļpozitīvu varēs dzirdēt Māras Botmanes baroka čellu un visu Baha izmantoto oboju klāstu – baroka oboju, oboju d’amour un oboju da caccia, ko spēlēs Ieva Nīmane.

***

Kad sievietes runā par sevi. Paskatoties mākslas vēsturē, šķiet, ka visas spožās personības tajā bijuši vīrieši. Šāds viedoklis tomēr ir netaisnīgs un gluži vienkārši arī neatbilst patiesībai. Tāpēc pasaules muzejos un izstāžu zālēs pēdējā desmitgadē daudz vairāk nekā jebkad agrāk tiek pievērsta uzmanība sievietēm māksliniecēm. Ideja par sieviešu neesamību iepriekšējo gadsimtu mākslas vēsturē un nepieciešamība pārvērtēt uzrakstīto un kanonizēto mākslas vēsturi izskanēja 1972. gadā amerikāņu mākslas kritiķes Lindas Nohlinas rakstā "Kāpēc nav bijis izcilu mākslinieču?". Feminisms uzdrošinājās uzsākt kritiskas attiecības ar mūsdienu mākslas pasauli un mākslas vēsturi.

Helēna Heinrihsone. "Pašportrets". 2020. Audekls, eļļa. Autores īpašums.

Latvijas mākslu feministiskā interpretācijā, izmantojot dzimtes diskursu un iekļaujoties sociālā aktīvisma straumē, piedāvājot pašām sievietēm runāt par sevi, plašā vērienā rādīs izstāde "Tikai neraudi!" (kuratore – Elita Ansone), kas no sestdienas, 15. jūlija, līdz 15. oktobrim apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā. Eksponēti 50 Latvijas mākslinieču – Lidijas Auzas, Ilzes Avotiņas, Ievas Balodes, Birutas Baumanes, Lindas Boļšakovas, Elīnas Brasliņas, Māras Brašmanes, Dainas Dagnijas, Birutas Delles, Kristiānas Dimiteres, Lilijas Dineres, Zentas Dzividzinskas, Kristas Dzudzilo, Daces Džeriņas, Laimas Eglītes un daudzu citu – glezniecības, grafikas, fotogrāfijas, instalāciju un video darbi, kas radīti no 20. gs. 60. gadiem līdz pat 2023. gadam. Izstādes atklāšana notiks Jaņa Rozentāla laukumā 1 pie muzeja ar Marijas Linartes, Annas Maskavas un Mētras Saberovas performancēm, ko apmeklēt var ikviens interesents.

Daina Dagnija. "Mēdeja". 1992. Audekls, eļļa. Privātkolekcija.

***

Cēsu Mākslas festivāla artefakti. Viduslaiki, teātra mūzika, laikmetīgā māksla un jaunās tehnoloģijas – šādi ir Cēsu Mākslas festivāla brīnumi, ar kuriem tas pārsteigs no sestdienas, 15. jūlija, līdz 20. augustam. Viss sāksies ar atklāšanas koncertu "Dziesmas bez vārdiem", kopā ar Latvijas Radio kori Sigvarda Kļavas vadībā un sitaminstrumentālistu Miku Čavartu klausītājus vedot ceļojumā gleznieciskā skaņu pasaulē, un laikmetīgās mākslas izstādi "Tagadnes artefakti", ar ko tiks turpināts iedzīvināt Cēsu radošo un dizaina kvartālu "Rainis". 29. jūlijā Cēsu vāgneriāna ļaus piedzīvot operas "Zīgfrīds" koncertatskaņojumu, bet Pils parka estrādē varēs baudīt Kārļa Lāča teātra mūzikas programmu. Līdzās arī muzikāls jaunatklājums – 22. jūlijā amerikāņu izcelsmes pianista Roberta Flaica solokoncerts, bet 5. augustā Cēsu Sv. Jāņa baznīcā "Schola Cantorim Riga" viduslaiku dziedājumi. Izstādē "Tagadnes artefakti", kas apskatāma Laikmetīgās mākslas centrā, arī šoreiz tiks izcelti vietējie un Baltijas mākslinieki – Oļa Vasiļjeva un Kristaps Ancāns, Augusts Serapins un Lina Lapelīte. Cēsu Izstāžu namā būs eksponēta izstāde "Pārāk tuvu, pārāk tālu", kas iezīmēs latviešu mākslinieka, gleznotāja un dramaturga Raimonda Staprāna gaidāmo 100. jubileju, kas tiks svinēta 2026. gadā. Bet izstādē "Divu toņu daudzfrekvenču komunikācija" koncertzālē "Cēsis" mākslinieks Martins Vizbulis turpinās savus radošos meklējumus mikrokontrolieru un dažādu sensoru sinerģijā ar virtuālo realitāti.

***

"Vivat Curlandia!" Bauskā

Nedēļas nogalē, 15. un 16. jūlijā, Bauskā skanēs Kurzemes–Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls "Vivat Curlandia!". Sestdien plkst. 14 Bauskas pilī festivāla atklāšanas koncertā "Music for a while" uzstāsies senās mūzikas duets "Duo Dolcemente" (Vācija), un tā būs viena no pirmajām reizēm, kad varēs dzirdēt unikālo Bauskas pils jaunieguvumu – meistara Kristiana Fuksa pēc īpaša pasūtījuma darināto mūzikas instrumentu – dubultvirdžinālu.

Festivāla "Vivat Curlandia!" izlase

  • Sestdien, 15. jūlijā, plkst. 16 Bauskas pilī – 17. gs. poļu instrumentālās mūzikas koncerts "Alta Via", kurā uzstāsies senās mūzikas ansamblis "Intemperata" (Polija); plkst. 18 – koncertā "Viduslaiku mūzika Tristānam un Izoldei" muzicēs viduslaiku mūzikas ansamblis "ApotropaïK" (Francija); plkst. 19.30 Bauskas Kultūras centrā, turpinot tradīciju "Opera sveču gaismā", pirmatskaņos franču komponista Žana Batista Lulli aizraujošo mīlasstāstu – operu "Acis et Galatee" (1686); plkst. 23 Bauskas pils pagalmā – nakts koncerts sveču gaismā "1561. gads tumsas aizsegā".
  • Svētdien, 16. jūlijā, plkst. 11.30 Bauskas Sv. Gara baznīcā – Jauno talantu koncerts; plkst. 15 Bauskas pilī – koncerts "Karaliskā pieņemšana"; plkst. 17 – koncerts "Graciozās galma stīgas"; plkst. 19 – noslēguma koncerts "Neapole un Eiropa", kurā piedalīsies spožais senās mūzikas ansamblis "Quartetto Vanvitelli" (Itālija).