1924. gada 8. martā. Pirms 100 gadiem Rīgā notika simboliska autobusu satiksmes atklāšana.

To ar četru Anglijā iegādātu autobusu "Vulcan" braucienu pa Rīgas ielām no garāžas Hanzas ielā 1 plkst. 13 dienā aizsāka privātā kompānija "Autosatiksme". Tiesa, mēģinājumi organizēt regulāru autobusu jeb auto omnibusu satiksmi pilsētā bija vērojami jau pirms Pirmā pasaules kara, tomēr "Autosatiksmes" pasākums bija nopietnāks un vairāk atbilda mūsdienu priekšstatiem. Braucamajos bija 26 vietas, un prese uzsvēra, ka autobusu satiksme atvieglos dzīvi galvaspilsētas nomaļu iedzīvotājiem tur, kur nav pieejams tramvajs. Par demonstrācijas braucienu "Latvis" rakstīja: "Līdz šim neredzētie milzeņi radīja uz ielām lielu ziņkārību. Pēc brauciena sabiedrība sarīkoja mazā Vērmaņa parkā mielastu, kurā zvērinātais advokāts Valdmanis iepazīstināja viesus ar sabiedrības nolūkiem. Jauno uzņēmumu apsveica pilsētas galva Andersons un citi. Jaunais pasākums pie mūsu nepietiekošiem satiksmes līdzekļiem sniegs sabiedrībai lielu atvieglinājumu." Tikmēr "Policijas Vēstnesis" secināja: 

"Braucot pa nelīdzenu ceļu, tie mazliet šūpojas uz vieniem otriem sāniem, bet tas nedrošību nerada. Tādi rati Vakareiropā ir lietošanā jau kopš ilgāka laika un izrādījušies par ļoti praktiskiem." 

Regulāra jauno autobusu kustība tomēr sākās tikai marta beigās, kad firma bija noslēgusi visus vajadzīgos līgumus, kā solīts, ar pilsētu. Turklāt komersanti nesteidzās kā solīts aplaimot nomales, bet pirmajam maršrutam izvēlējās Rīgas centru, kur bija kvalitatīvāks ielu segums. Sabiedrībā valdīja lielas cerības, ka autobusi būs faktors, kas liks pilsētai sakārtot brauktuves arī citās vietās. Uz pieciem gadiem slēgtais līgums paredzēja autobusu satiksmi no plkst. 8 rītā līdz 22.30, izbraucot no sākotnējās gala pieturas Daugavmalā, iepretī Grēcinieku ielai ik pēc 15–20 minūtēm. Līdz 1. oktobrim kompānija, kuras akcionāri bija 10 vietējie uzņēmēji, solījās atklāt vēl sešas līnijas. 10% no biļešu cenas "Autosatiksmei" bija jāatdod pilsētai.

Jaunākās Ziņas, 1924. gada 8. martā

Aizpute. Hermafrodīti. Meža muižas jaunsaimnieka M. meita apprecējusies ar kādu cilvēku, kurš izādījies par hermafrodītu. Šī iemesla dēļ sieva faktiski no vīra jau atšķīrusēs, bet nākotnē prasīs oficiālu laulības šķiršanu. Vēl otrs tāds pats gadījums noticis pagastā. Kāds vīrietis ieradies dzimtsarakstu nodaļā, lai reģistrētos ar Aizupes darvas ceplenieka meitu, bet kā hermafrodīts noraidīts.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.