Moderate or heavy rain with thunder 21.3 °C
T. 16.07
Estere, Hermīne, Liepa
SEKO MUMS
Reklāma
Daudzi bija pārsteigti, redzot savā telefonā uzrakstu angļu valodā "Presidential Alert", taču šajā gadījumā tas ir nevis kāds prezidenta vēstījums, bet brīdinājuma līmeņu starptautiskais iedalījums. Jāņem vērā, ka "Android" ierīcēs paziņojumu nosaukumi redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. "Apple" ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.
Daudzi bija pārsteigti, redzot savā telefonā uzrakstu angļu valodā "Presidential Alert", taču šajā gadījumā tas ir nevis kāds prezidenta vēstījums, bet brīdinājuma līmeņu starptautiskais iedalījums. Jāņem vērā, ka "Android" ierīcēs paziņojumu nosaukumi redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. "Apple" ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.
Foto: Sintija Zandersone/LETA / LETA

Aizvadītajā nedēļā liela daļa Latvijas iedzīvotāju pirmo reizi saskārās ar tā saukto šūnu apraidi. Latvijā tā ieviesta no 1. jūlija, bet pirmo reizi tika izmantota 10. jūlijā, brīdinot par atsevišķos valsts rajonos tovakar gaidāmo vētru. Tomēr ne visi paredzētos paziņojumus saņēma, radušās arī citas neskaidrības.

Reklāma

Šūnu apraide mobilajos telefonos (un, izrādās, ne tikai) tiek raksturota kā mūsdienīgs risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. To paredzēts izmantot, lai nekavējoties brīdinātu konkrētā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram: bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem u. c. gadījumiem.

Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus: sarkanais brīdinājums (angļu valodā – "Presidential Alert"), oranžais brīdinājums ("Extreme Alert"), dzeltenais brīdinājums ("Severe Alert"), bērna pazušanas brīdinājums ("Missing Child Alert"), apdraudējuma beigas ("End of Threat Alert"), mācību brīdinājums ("Exercise Alert"). Šūnu apraides paziņojumi nav SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumus rāda speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevar modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķiras no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte. Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio – tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā neatkarīgi no abonēšanas, tostarp ja cilvēks Latvijā viesojas kā tūrists. Šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī podziņtelefonos, bet tikai tad, ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.

Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji. Tālruņu lietotājiem jāņem vērā, ka "Android" ierīcēs paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. "Apple" ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā. Iedzīvotāji tiek aicināti regulāri atjaunināt sava tālruņa operētājsistēmu, lai nodrošinātu korektu un savlaicīgu šūnu apraides paziņojumu saņemšanu.

Jāpārbauda tālruņa iestatījumi

Tiktāl informācija, ko atbildīgie dienesti, citas iestādes un mediji izplatīja jau mēneša sākumā, bet jau pagājušajā ceturtdienā, 10. jūlijā, kad atsevišķos rajonos bija vētras draudi, varējām redzēt, kā sistēma strādā. Sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, tās priekšnieku Āri Dzērvānu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļu atbildēsim uz jautājumiem, kas radās Latvijas ļaudīm.

Āris Dzērvāns: "Ceturtdienas pieredze rāda, ka ne visas mobilo sakaru bāzes stacijas nostrādāja, jo bija gadījumi, kad viens cilvēks paziņojumu saņēma, bet līdzās stāvošs cilvēks, kam ir cits mobilo sakaru operators, paziņojumu nesaņēma. Šobrīd kopā ar operatoriem strādājam, lai saprastu, kur ir problēma."

Kāpēc šūnu apraides paziņojums netika saņemts uz visiem tālruņiem vai tika saņemts ar kavēšanos, savukārt uz citiem tālruņiem šūnu apraides paziņojums atnāca vairākkārtīgi?

Paziņojuma saņemšanu un attēlošanu tālruņos pamatā nodrošina atbilstošās operētājsistēmas izstrādātājs. Viedtālruņiem, kuru ražotājs ir paredzējis šūnu apraides funkcionalitāti, obligāti ir jābūt uzstādītiem jaunākajiem atjauninājumiem. Paziņojuma nesaņemšana ceturtdienas vakarā, visticamāk, bija saistīta ar to, ka telefonam nebija veikts jaunākais atjauninājums. Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā, tostarp arī tālruņi, kuriem nav ievietota SIM karte. Savukārt paziņojumu atkārtota saņemšana, visticamāk, norāda uz to, ka ir jāveic izmaiņas tālruņa iestatījumos par ārkārtas paziņojumu saņemšanas biežumu. Šūnu apraides sistēma ļauj nosūtīt paziņojumus konkrētam apdraudētam apgabalam, tāpēc ceturtdienas paziņojumu saņēma tikai tie iedzīvotāji, kas atradās Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) noteiktajā oranžā brīdinājuma teritorijā – Rīgā, Jūrmalā un Latvijas dienvidu daļā.

"Ceturtdienas pieredze rāda, ka ne visas mobilo sakaru bāzes stacijas nostrādāja, jo bija gadījumi, kad viens cilvēks paziņojumu saņēma, bet līdzās stāvošs cilvēks, kam ir cits mobilo sakaru operators, paziņojumu nesaņēma. Šobrīd kopā ar operatoriem strādājam, lai saprastu, kur ir problēma," saka Ā. Dzērvāns.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc uz vienu mobilo telefonu kādam lietotājam paziņojumi nākuši visu nakti?

"Tā ir kļūda telefona aparātā. Paziņojumam ir identifikācijas numurs. Ja telefons to ir saņēmis un parādījis, telefons to atpazīst un tam nevajadzētu rādīt otrreiz," skaidro Ā. Dzērvāns.

Kāpēc šūnu apraides paziņojums ir redzams tikai līdz brīdim, kad nospiež "Labi/Ok/ X"?

Paziņojums tiek uzrādīts vienu reizi, jo tas ir ārkārtas paziņojums, kura mērķis ir pievērst cilvēku uzmanību esošam vai potenciālam apdraudējumam, kā arī aicināt rīkoties. Atsevišķu telefona modeļu izstrādātāji var būt paredzējuši paziņojumu saglabāšanas funkciju. Šūnu apraides sistēmā ievietoto paziņojumu atkārtoti ir iespējams apskatīt tīmekļvietnē "www.112.lv" un to iestāžu tīmekļvietnēs, kuras ir šī brīdinājuma izstrādātājas, piemēram, LVĢMC.

Kāpēc šūnu apraides paziņojuma nosaukums bija "Presidential Alert" un kāpēc vispār tiek izmantota angļu valoda?

"Presidential Alert" ir mobilo telefonu operētājsistēmu izstrādātāju izveidots šūnu apraides paziņojuma kategorijas nosaukums, kas izveidots, balstoties uz starptautisku klasifikāciju. "iOS" tālruņos šūnu apraides paziņojums tika saņemts ar nosaukumu "Presidential Alert", tāpēc ka "Apple" operētājsistēmām nav pilnvērtīga latviešu valodas lietotāja saskarnes tulkojuma un to nosaukumi šobrīd tiek atspoguļoti tikai angļu valodā. Bet pats teksts tālāk jau ir latviski. VUGD vai Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs to nevar ietekmēt un izmainīt. Savukārt "Android" ierīcēs paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne.

Kāpēc šūnu apraides paziņojuma saņemšana atšķīrās – ar skaņu, bez skaņas, ar vibrosignālu?

Apdraudējumi tiek iedalīti vairākos veidos atkarībā no to nozīmes un būtības. Sarkanā un oranžā līmeņa brīdinājums skanēs ar noteiktu, skaļu skaņu, bet pārējā līmeņa paziņojumi tiks atskaņoti ar telefona lietotāja uzstādīto īsziņas signālu. Paralēli skaņai notiks tālruņa vibrēšana. Ja tālrunim paziņojums atnāca bez skaņas vai ar vāju skaņu, tad iedzīvotājam ir sava tālruņa iestatījumos jāpārliecinās, ka ārkārtas paziņojumu saņemšanas signāls ir ieslēgts.

Vai uz podziņu tālruņiem atnāk paziņojumi?

"Šūnu apraide parādījās pagājušā gadsimta 90. gadu beigās. Ja podziņu telefons ražots pēdējos 15 gados, tad ir liela varbūtība, ka spēs paziņojumu saņemt un arī parādīt – kādā veida, tas jau atkarīgs no telefona tehniskajām iespējām," tā Ā. Dzērvāns.

Vai man kaut kas jādara, lai saņemtu šūnu apraides paziņojumus? Man telefons ir atjaunināts, bet nesaņēmu paziņojumu. Varbūt kaut kas sagājis grīstē?

Šūnu apraides paziņojumiem nav jāpiesakās, un tie ir bez maksas. Lai tos saņemtu, svarīgi neignorēt un neatcelt uz vēlāku laiku telefona programmatūras atjaunināšanu, bet to veikt. Savlaicīgāka atjaunināšana ir svarīga vispārējai telefona drošībai, ne tikai šūnu apraidei.

Bet man bail visu laiku atjaunināt: ja nu krāpnieki cenšas ielīst manā telefonā?

"Atjaunināšanās programmas nekad neprasīs nekādus kodus vai personas datus. Ir telefoni, kas atjaunojas neprasot, ir tādi, kas prasa atļauju no lietotāja," komentē Ā. Dzērvāns.

Esmu introverts cilvēks un negribu, lai mani traucē ar visādiem briesmu paziņojumiem: pats sapratīšu, ka sācies karš vai gaidāms tornado. Negribu naktī mosties tikai tāpēc, lai uzzinātu, ka būs negaiss. Vai var atslēgt šo funkciju?

"Tas atkarīgs no telefona ražotāja. Bet mēs neieteiktu to darīt," turpina Ā. Dzērvāns.

Sociālajos tīklos parādījās arī vairākas bildes, kur redzams ka šūnu apraides paziņojumi pienākuši ne vien uz mobilajiem tālruņiem, bet uz kafijas automātiem. Tas neesot nekas neparasts – tā var notikt arī ar citām ierīcēm, kurās iebūvēts mobilo sakaru modelis.

Sociālajos tīklos bija redzams, ka briesmu signālu saņēmuši arī kafijas automāti. Patiešām?

Tas nav nekas neparasts, ja konkrētam aparātam ir iebūvēts mobilais sakaru modelis – mikroshēma. Tikpat labi tas var būt arī apkures katls, veļasmašīna, ledusskapis, gludeklis, tējkanna vai jebkas cits.

Vajadzētu sīkāk izskaidrot, kā strādā šūnu apraide, – tad ļaudīm būs mazāk neskaidrību un jautājumu.

Šūnu apraide nav īsziņas, tas ir īpašs paziņojums mobilajos telefonos, kas parādās uz tā ekrāniem kopā ar skaņas signālu un vibrāciju. Šūnu apraide ir šobrīd ātrākā un modernākā iespēja vienlaikus un mērķēti apziņot personas, kuras atrodas apdraudētajā teritorijā, par iespējamo vai esošo apdraudējumu un nepieciešamo rīcību. Paziņojums tiek nosūtīts visiem noteiktā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā esošiem ieslēgtiem telefoniem, kuru ražotāja iebūvētā funkcionalitāte ļauj saņemt šādus paziņojumus.

Sistēma sastāv no vairākiem blokiem. Pirmā ir vadības konsole, kas atrodas drošā vietā un kurai ir pieeja mazāk nekā desmit VUGD cilvēkiem. Vadības konsole saņem informāciju no iestādēm, piemēram, ceturtdien saņēma no LVĢMC. Vadības konsolē iezīmē teritoriju un raksta tekstu, ko tālāk nosūta Iekšlietu ministrijas Informācijas centram, kas ir nodrošinājies ar tehniku vairākās drošās vietās ar rezerves elektrisko padevi jebkurai krīzes situācijai. Tālāk Informācijas centrs nosūta paziņojumu visiem Latvijas mobilo sakaru tīklu operatoriem, kas nosūta to attiecīgiem saviem sakaru torņiem.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma