Jūnija beigās biedrības "Latvijas PEN" valde izplatīja atklātu vēstuli, aicinot izvērtēt vairāku Latvijas žurnālistu vizīti Izraēlā, kas "neatbilst vispārpieņemtajiem žurnālistikas ētikas principiem un apdraud žurnālistu spēju objektīvi atspoguļot notikumus, īpaši situācijā, kurā pastāv pamatotas aizdomas par nopietniem starptautisko tiesību pārkāpumiem".
Apvainojumu pamatā ir tas, ka vizīti organizējusi Izraēlas vēstniecība un neesot ievērota "viedokļu daudzveidība", proti, nepietiekami atspoguļots palestīniešu viedoklis. Pēc PEN valdes pārliecības, "žurnālistiem ir īpašs pienākums uzklausīt palestīniešu skatījumu, lai sabiedrība iegūtu pēc iespējas pilnvērtīgāku priekšstatu par notiekošo".
Izlasot visu vēstuli, gan acīmredzams, ka runa nav tikai par vienu atsevišķu vizīti. Aktīvisti, kas paziņojumā savus uzvārdus neizceļ, tā vietā izmantojot "Latvijas PEN" zīmolu, ir neapmierināti, kā Latvijas medijos kopumā tiek atspoguļota Tuvo Austrumu tematika, viņu ieskatā, nostājai jābūt pret Izraēlu vērstai.
Zīmīgi, ka medijiem pārmetumus izsaka un vēlas tos pārmācīt (jo vēstulē kā adresāti īpaši norādīti Latvijas mediju ētikas padome un mediju ombuds) organizācija, kas savulaik veidota tieši ar mērķi vārda brīvības aizstāvībai un pret jebkādiem ierobežojumiem rakstnieku un publicistu darbā. Kā uzsvērts arī šajā vēstulē, "viena no būtiskākajām vērtībām, par ko iestājas PEN centri visā pasaulē – arī "Latvijas PEN" –, ir preses brīvība".
Redaktors: Vēstule diskreditē pašu organizāciju
"Tie ir neadekvāti apvainojumi, kas neko labu neliecina par tā izteicējiem," saka interneta portāla "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis. "Delfi" un Latvijas Radio ir tie mediji, kas konkrēti pieminēti vēstulē. "Latvijas PEN" valde raksta: "Bažas par interešu konfliktu pastiprina izteikti vienpusējais un nekritiskais ziņu atspoguļojums Latvijas medijos par Izraēlas darbībām. Kā nesenus piemērus var minēt Latvijas Radio 1 un portāla "Delfi" intervijas ar Izraēlas vēstnieci Latvijā ar virsrakstiem "Esam vienā laivā ar ukraiņiem: Izraēlas vēstniece intervijā skaidro militāro operāciju pret Irānu" un "Izraēlas vēstniece Latvijā: Nebija vairs izvēles, lai sāktu militāro operāciju pret Irānu", nenorādot, ka šādi vēstnieces apgalvojumi ir apstrīdami un pauž vienas puses nostāju. Uz vēstnieces izteikumiem, ka, uzbrūkot Irānai, "starptautiskā sabiedrība – visi, itin visi saprot, ko mēs darām", vai ka tas tiek darīts "visa reģiona stabilitātes labā, Rietumu civilizācijas labā, lai padarītu to par labāku pasauli", neseko nekāds kritisks izvērtējums un pretjautājumi no žurnālistu puses. Intervijās netiek uzdots neviens jautājums par Izraēlas veiktajiem starptautisko tiesību pārkāpumiem Gazas joslā un Rietumkrastā."
"Delfi" publicējusi šo PEN vēstuli portāla viedokļu sadaļā, taču F. Lastovska ieskatā, "tā drīzāk diskreditē pašu organizāciju". Vai viņš to neuzskata par mēģinājumu iejaukties redakcijas darbā? F. Lastovskis: "Es to neredzu kā cenzūru vai mēģinājumu ietekmēt vārda brīvību. Drīzāk kā nekompetenci. Tieši tāpēc neuzskatīju par vajadzīgu uz to atbildēt. Es vienkārši nevēlējos tērēt laiku šāda veida polemikai. Esmu pārliecināts, ka bija pareizi žurnālistiem braukt vizītē uz Izraēlu un bija pareizi intervēt Izraēlas vēstnieci, un, ja man kā redaktoram vēlreiz būtu jāpieņem šādi lēmumi, es visu darītu tieši tāpat."
Par iespēju braukt uz Izraēlu F. Lastovski informējis "Delfu" ārzemju ziņu redaktors, kurš jau iepriekš bija gatavojis publikācijas par Izraēlas militārajām spējām, tajā skaitā aprakstot slaveno "dzelzs kupolu", par ko Latvijas lasītājiem ir bijusi liela interese. Šī bijusi laba iespēja vēlreiz iedziļināties šajos tematos. Nekādas šaubas vai diskusijas par to redakcijā neesot bijušas. "Tā ir normāla prakse, ka žurnālisti brauc vizītēs, kurām parasti ir kādi organizatori, bet tas nenozīmē, ka tiek nekritiski pieņemti arī visi viņu vēstījumi. Neviens nerakstīs, ka valstī viss ir skaisti un brīnišķīgi, ja tas neatbildīs patiesībai, skaidrs, ka jāprot nošķirt organizatoriskie jautājumi vai PR cilvēku teiktais no satura," piebilst F. Lastovskis. Savukārt Izraēlas vēstnieces intervija bijusi specifiski par karu ar Irānu, nevis plašāku jautājumu loku, tāpēc par Gazu un citām tēmām šoreiz neticis jautāts.
Ideoloģiskās cīņas
Vai stāsts patiesībā nav par politisko pārliecību, kuru viena neliela, bet aktīva grupa grib uzspiest pārējai sabiedrībai? Izraēlas un palestīniešu konflikts pēdējā laikā kļuvis teju par galveno tēmu kreiso radikāļu aprindās – tiek rīkoti protesti un organizētas cita veida aktivitātes. Rīgā šie pasākumi gan ir diezgan mazskaitlīgi, salīdzinot ar tiem, kas notiek, piemēram, Rietumeiropā. Tomēr lozungu un simbolikas ziņā stils tiek ieturēts.