Šonedēļ Jūrmalā risinās starptautisks šaha turnīrs bērniem un jauniešiem "Rudaga Kaissa 2025".
Turnīru organizē bērnu un jauniešu attīstības un papildu izglītības centrs "Rudaga", kas darbojas kopš 2004. gada. Šaha turnīrs esot privāta iniciatīva, tā rīkošanā nav iesaistīta Latvijas Šaha federācija (LŠF) vai valsts, taču centra mājas lapā norādīts, ka turnīrs notiekot Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) aizgādībā. Iespējams, tāpēc rīkotāji uz turnīra atklāšanu uzaicinājuši arī FIDE prezidentu Arkādiju Dvorkoviču, bijušo Krievijas vicepremjeru. Viņš ne tikai piedalījās atklāšanā, bet kopā ar dēlu Pāvelu spēlēja arī blica (ātrspēles) turnīrā. Rezultātu ailē pret abu uzvārdiem bija rakstīta nevis kādas valsts abreviatūra, bet gan FIDE, tātad abi startēja zem šaha jumtorganizācijas nosaukuma jeb neitrālā statusā, ko FIDE, tāpat kā, piemēram, tenisa vai riteņbraukšanas un daudzas citas federācijas, atļauj. Centra "Rudaga" vadītāja un šaha turnīra rīkotāja Inessa Testeļeca ziņu aģentūrai LETA norādījusi, ka Dvorkoviča vizīte ir reprezentatīva, savukārt Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņojumā norādīja, ka šī turnīra norisi "publicitātes gūšanai izmantojušas ar Krievijas politiku saistītas personas". Ārlietu ministrija tikmēr skaidroja, ka nav izsniegusi vīzu Dvorkoviča ieceļošanai Latvijā.
"Latvijas Avīze" sazinājās ar Latvijas šahisti, bijušo ekonomikas un finanšu ministri Danu Reiznieci, kas tagad ir FIDE valdes priekšsēdētāja (Dvorkoviča) vietniece. Arī viņa piedalījās turnīra atklāšanā un kāpa uz skatuves kopā ar FIDE vadītāju un Testeļecu.
"Ņemot vērā, ka Dvorkovičs Latvijā neatrodas oficiālā vizītē, man nav daudz ko komentēt. Par spēli Jūrmalas turnīrā – tā arī ir viņa individuāla iniciatīva, un noteikti nav bijusi vēlme aģitēt dalību.
Starptautiskais turnīrs Jūrmalā notiek jau daudzus gadus, un organizatoriem ir svarīgi ievērot gan Latvijas, gan FIDE noteikumus. Dvorkovičs spēlēja FIDE jeb neitrāla sportista statusā atbilstoši regulējumam, kas vērsts uz jebkāda veida propogandas aizliegumu," skaidroja Reizniece.
Durvis veras arvien plašāk
Formāli Latvijas likumdošana nav pārkāpta, jo Sporta likumā ir noteikts, ka Latvijas komandām ir aizliegts sacensties pret Krievijas un Baltkrievijas izlasēm, ja tās piedalās zem sava karoga vai neitrālā statusā, savukārt par individuāliem sportistiem nekas nav minēts. Tāpat likumā noteikts, ka Latvijā ir aizliegts organizēt komandu sporta spēļu (pieaugušo, jauniešu un junioru) sacensības, kurās piedalās agresorvalstu izlases, bet ne individuāli to pārstāvji.
Tomēr ētiskas dabas jautājumi paliek. Arī par šaha virsorganizācijas FIDE rīcību. Tā pirmdien krievu ziņu aģentūra "TASS" vēstīja, ka FIDE ļaušot Krievijas sieviešu izlasei novembrī neitrālā statusā piedalīties pasaules čempionātā komandām, kas notiks Spānijā. Krievija uzvarēja iepriekšējos divos čempionātos 2017. un 2021. gadā un tagad varēs aizstāvēt titulu, lai arī formāli startēs zem FIDE karoga. Dana Reizniece gan skaidro, ka lēmums vēl nav pieņemts. "FIDE padome vēl konsultēsies ar Starptautisko olimpisko komiteju (SOK) un tad pieņems lēmumu," norādīja FIDE valdes priekšsēdētāja vietniece, uzsverot, ka FIDE bijusi viena no pirmajām organizācijām, kas 2022. gada februārī nosodījusi Krievijas iebrukumu Ukrainā, un viena no pirmajām, kas ieviesa sportistu ierobežojumus, oficiālajās sacensībās ļaujot piedalīties individuāliem Krievijas un Baltkrievijas sportistiem tikai zem neitrāla karoga.
Tomēr šis ir vēl viens solis, ar kuru agrersorvalstu pārstāvjiem durvis tiek pavērtas arvien plašāk,
jo gada sākumā līdzīga atļauja, kā tagad tiek bīdīta dāmām, jau tika dota arī Krievijas un Baltkrievijas jauniešu komandām (līdz 18 gadu vecumam) un šahistiem ar invaliditāti. Arī tad lēmums tika pieņemts pēc konsultācijām ar SOK.
Krievijas un Baltkrievijas šahistiem neitrālas dalības politika FIDE turnīros šobrīd ir spēkā līdz 2026. gada sākumam.
Augstākā ranga politiķis
Dvorkovičs par FIDE prezidentu tika ievēlēts 2018. gadā, pēc tam saglabājot amatu arī uz otro termiņu. Bet vēl pirms tam viņš bija viens no augstākā ranga Krievijas politiķiem. Dvorkovičs no 2008. līdz 2012. gadam pildīja Krievijas prezidentu Dmitrija Medvedeva un pēc tam arī Vladimira Putina palīga pienākumus, no 2012. līdz 2018. gadam bija vicepremjers Medvedeva vadītajā valdībā, darbojās kā Krievijas dzelzceļa direktoru padomes vadītājs un Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautās bankas "Rosseļhozbank" uzraudzības padomes priekšsēdētāja amatā. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Dvorkovičs vispirms nosodīja karu, paziņojot, ka "jebkurš karš ir briesmīgs", taču pēc tam vēstīja, ka viņam kā FIDE prezidentam esot jāievēro neitralitāte. Savukārt pirms kāda laika izskanēja informācija, ka Dvorkovičs ticies ar Ungārijas ārlietu ministru un citstarp pārrunājis iespējamo pret Krieviju vērsto ES sankciju bloķēšanu.
Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.