Kāpēc pašvaldībā netiek organizētas pagasta iedzīvotāju padomes saistībā ar dažādu lēmumu pieņemšanu, pašvaldību budžeta līdzekļu izmantošanu u.tml.? Ir novadi, kuros tādas ir, piemēram, Tukuma novadā, bet Saldus novada Remtes pagastā diemžēl nav. Jautā Anitra Saldus novadā.

Reklāma

Saskaņā ar Pašvaldību likumu, lai nodrošinātu vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam, pašvaldībā var izveidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes, informē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Iedzīvotāju padomju izveidošana ir pašvaldības tiesības, bet ne pienākums.

Atbilstīgi Pašvaldību likuma 58. pantam pašvaldības dome izdod padomes nolikumu – saistošos noteikumus, kuros nosaka padomes izveidošanas un darbības nosacījumus.

Patlaban 22 pašvaldības ir izdevušas iedzīvotāju padomju nolikumus (saistošos noteikumus), paredzot iespēju veidot iedzīvotāju padomes. Nolikumā arī tiek noteikta iedzīvotāju padomes darbības teritorija – tā var būt visa pašvaldības administratīvā teritorija, teritoriālā iedalījuma vienība (pagasts, pilsēta) vai cita teritorija pēc pašvaldības domes ieskatiem. Līdz ar to informāciju par iedzīvotāju padomju izveidi konkrētā pašvaldībā var meklēt iedzīvotāju padomes nolikumā (pieejami arī vietnē: www.likumi.lv) vai interesēties konkrētajā pašvaldībā.

Saskaņā ar VARAM apzināto publiski pieejamo informāciju no pašvaldību tīmekļvietnēm sešās no 22 pašvaldībām, kuras izdevušas iedzīvotāju padomes nolikumu, vēl nav izveidota neviena iedzīvotāju padome.

Ilze Tomanoviča-Barone, kas Saldus novada pašvaldībā atbild par sabiedrības līdzdalības procesiem, stāsta – Saldus novadā jebkura pagasta iedzīvotājiem ir iespēja veidot savā teritorijā padomi. 

“Mēs noteikti neatbalstām obligātu šādu padomju tapšanu, jo tas ir stāsts par līdzdalību un demokrātiju. Nav svarīgi, lai padome būtu, svarīgi, lai tā funkcionētu. Šobrīd Saldus novadā padomes ir septiņās teritorijās: sešos pagastos un Brocēnu pilsētā. Esam informēti, ka vairāki pagasti piedalīsies iedzīvotāju padomju vēlēšanās un veidos padomes arī savos pagastos. Jaunās iedzīvotāju padomju vēlēšanas plānojam septembrī,” norāda pašvaldības pārstāve.