Pirkums internetvietnē, kas iepakots koka kastēs, vai kravas piegāde no Ķīnas ar precēm, kas izvietotas uz koka paletēm, ir veids, kā mūsu valstī var ieceļot bīstams nelegālais imigrants – Āzijas ūsainis – liels, melns kaitēklis ar garām ūsām, kas var izraisīt lapu koku masveida bojāeju, brīdina Valsts augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Evija Kučinska.

Reklāma

"Ceļojot uz eksotiskām zemēm, reti kad aizdomājamies, ka viss skaistais un interesantais, ko vēlamies nopirkt, var arī būt ļoti bīstams. Cilvēki daudz ceļo ar savām ģimenēm, draugiem un bieži vien vēlas uz mājām atvest kādus skaistus suvenīrus sev vai saviem mīļajiem. Vai esam aizdomājušies, cik lielus ekonomiskos zaudējumus šie suvenīri var nodarīt Latvijai?," tā E. Kučinska.

 Viņa norāda, ka viens no ļoti bīstamiem kaitēkļiem, kuram patīk ceļot, ir koksngrauzis Āzijas ūsainis Anoplophora glabripennis. Tas ir bīstams lapu koku kaitēklis, kas var ieceļot valstī ar koku stādāmo materiālu un kravas pārvadāšanā izmantoto koksnes iepakojamo materiālu.  

Kaitēklis ieviešoties var izraisīt lapu koku masveida bojāeju, kas Latvijā aizņem ievērojamu daļu no visām meža platībām.

Āzijas ūsainis ir koksngrauzis, kas ienācis Eiropā no Āzijas ar Ķīnā ražotu koksnes iepakojamo materiālu, pārvadājot bruģi, marmora plāksnes un tamlīdzīgas preces. Pirms dažiem gadiem Āzijas ūsainis tika atklāts Somijā, netālu no Helsinkiem, blakus uzņēmumam, kas, izmantojot koka paletes, importēja akmeņus. Kaitēklis jau bija sācis posta darbus uzņēmuma tuvumā augošajos bērzos un pūpolvītolos.

Pēc skata Āzijas ūsainis ir glīta vabole – apmēram 20–35 mm gara, spīdīgi melna ar baltiem plankumiem. Tai ir gari, posmaini taustekļi, kas līdzinās ūsām. Pieaudzis kāpurs ir līdz 50 mm garš, krēmbalts. Tik milzīgus kāpurus Somijas un arī Latvijas mazputniņi nepazīst un pārtikā nelieto, tāpēc kaitēkļiem nav dabisko ienaidnieku.

Āzijas ūsainis ir bīstams lapkoku kaitēklis, kas bojā daudzas koku sugas – kļavas, bērzus, apses, liepas, lazdas, vīksnas, alkšņus, zirgkastaņas, vītolus u. c., arī augļu kokus, tajā skaitā ābeles un bumbieres. Galvenās vizuālās pazīmes, pēc kurām konstatē ūsaiņa klātbūtni, ir vaboļu izgrauztie caurumi kokā – platas, apaļas izskrejas 9 – 11 mm diametrā, pa kurām jaunās vaboles atstāj koku.

Āzijas ūsainis.

Pagaidām Āzijas ūsainis Latvijā nav konstatēts, taču netrūkst arī citu svešzemju kaitīgo organismu, kurus varam ievest gan ar eksotiskiem augiem, gan iepakojamo materiālu, kā arī ar pārvadājamo konteineru un transportlīdzekļu palīdzību. Piemēram, iegādājoties Japānas kļavu, varam sagādāt sev “dāvanu” citrusu ūsaiņa izskatā. Šis koksngrauzis ir ne mazāk bīstams kā Āzijas ūsainis.

Starptautiskie ceļojumi un tirdzniecība palielina iespēju, ka dažādi kaitīgie organismi šķērso robežu kopā ar ceļotājiem, sūtījumiem vai kravām, ļaujot jaunām slimībām ļoti ātri izplatīties. Ir rūpīgi jāizpēta, ko pasūtām internetā un ko iepērkam svešās valstīs. Tas var būt skaists, bet arī bīstams.

Lai uzlabotu iedzīvotāju izpratni par augu veselības nozīmi un mūsu ikdienas rīcību, kas to apdraud, pašlaik norit Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes EFSA kampaņa “Augu veselība – dzīvībai” jeb #PlantHealth4Life.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.