Lai arī lēnām, tomēr pastāvīgu pieaugumu uzrāda Valsts vides dienestā saņemto iedzīvotāju sūdzību skaits par dažādiem vides pārkāpumiem: iedzīvotāji top aktīvāki gadu no gada un arī 2023. gads nav bijis izņēmums.

Tikmēr pašvaldības aizvien vairāk novērtē sniegto iespēju pieteikties atbalstam, kas ēku saimniecību padara videi draudzīgāku – Atveseļošanas fonda papildu uzsaukumā pieteikto energoefektivitātes projektu kopējais finansējums pat pārsniedz pieejamo līdzekļu apjomu. Būtu apsveicami, ja no pašvaldībām mācītos arī iedzīvotāji un aktīvāk izmantotu finansiālā atbalsta iespējas, siltinot savus mājokļus.

Aug sabiedrības interese par vides aizsardzību

Valsts vides dienests aizvadītajā gadā saņēmis vairāk nekā 8300 iedzīvotāju ziņojumus par dažādiem vides pārkāpumiem. 

Ziņojumu bijis par aptuveni 4% vairāk nekā gadu iepriekš. 2023. gadā iedzīvotāji ir ziņojuši par dažādiem vides pārkāpumiem, 

zvanot uz Vides SOS tālruni 3891 reizi, Vides SOS mobilajā lietotnē ziņojot 4030 reizes un sūtot 389 e–pasta vēstules. VVD saņemto sūdzību TOP 5 tēmas ir: neatļauta atkritumu apsaimniekošana un piegružošana, gaisa piesārņošana ar putekļiem un smakām, neatļauta zveja un makšķerēšanas noteikumu pārkāpšana, piesārņojošo darbību uzņēmumu pārkāpumi, kā arī – ūdens piesārņojums.

Uzlabos energoefektivitāti pašvaldību ēkās

Centrālā finanšu līgumu aģentūra (CFLA) saņēmusi 28 iesniegumus pašvaldību ēku energoefektivitātes uzlabošanai Atveseļošanas fonda projektu papildu uzsaukuma atlasē. Tajos kopumā plānotas 18,1 miljonu eiro investīcijas. Projektu iesniegumi tiks vērtēti konkursa kārtībā, jo AF energoefektivitātes projektu atbalstam papildu atlases uzsaukumā pieejams mazāk līdzekļu – 12,3 miljoni eiro. Visvairāk projektu plānots īstenot Rīgā un reģionā – 12. Liela aktivitāte arī Zemgalē – seši projekti, kā arī Vidzemē – pieci. 

Salīdzinoši mazāks pieprasījums ieguldījumiem pašvaldību ēku energoefektivitātē šajā reizē bijis Latgalē un Kurzemē – attiecīgi trīs un divi projektu iesniegumi.

Aicina pieteikt tekstila konteineru uzstādīšanu

Tekstilizstrādājumu ērtākai un pieejamākai šķirošanai atkritumu apsaimniekotājs "CleanR" aicina iedzīvotājus pieteikt tekstila konteineru izvietošanu un ziņot par vietām, kur tie visvairāk nepieciešami. Tekstila konteinera uzstādīšana un izvešana ir bez maksas.

Daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji var pieteikt tekstila konteinera uzstādīšanu, vēršoties pie nama pārvaldnieka, bet privātmāju iedzīvotāji un juridiskās personas to var izdarīt, rakstot uz e-pasta adresi kc@cleanr.lv vai zvanot pa tālr. 67111001.

Tekstila šķirošanas konteinerā var ievietot apģērbu, apavus un mājas tekstilu, piemēram, palagus, aizkarus vai dvieļus, kas pašam ikdienā vairs nav nepieciešami, taču aizvien ir labā stāvoklī. 

Drēbēm un apaviem jābūt tīriem, sausiem, bez pelējuma pazīmēm, nesaplēstiem un derīgiem tālākai izmantošanai. Tekstila konteinerā nedrīkst ievietot tekstilu, kas ir mitrs vai slapjš, sapelējis vai pievilcies ar specifisku aromātu, netīrs ar pārtikas krāsu, eļļu vai naftas produktu paliekām; apavus, kas vairs nav pārī vai ir bojāti, piemēram, bez zoles, rāvējslēdzēja, cauri vai saplēsti; audumu atgriezumus un pārpalikumus.

Mudina izzināt augu aizsardzības līdzekļu ietekmi

Rīt, 16. janvārī, plkst. 10 kampaņas "Ejam Dillēs!" ietvaros iedzīvotāji tiek aicināti tiešsaistē skatīties diskusiju "Augu aizsardzības līdzekļu lietošana un ietekme uz lauksaimniecību". Diskusijas mērķis ir mazināt maldīgos priekšstatus par Eiropas lauksaimniecību un Kopējo lauksaimniecības politiku, tādējādi veicinot sabiedrības izpratni par ES atbalsta nozīmi lauksaimniecībai un lauku attīstībai. Diskusiju būs iespējams vērot "facebook.com" profilā "Mana vide".

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".