Sunny 22 °C
P. 20.05
Salvis, Selva, Venta
Ieva Līcīte: "Neveicot izmaiņas organiskās augsnes apsaimniekošanā, Latvijas klimatneitralitātes mērķis nav sasniedzams, jo klimatneitralitāte nozīmē nesamazināmo antropogēno emisiju nosegšanu ar CO2 piesaisti, taču tās potenciālu piesaistītājsistēmās ļoti būtiski mazina organiskās augsnes emisijas."
Ieva Līcīte: "Neveicot izmaiņas organiskās augsnes apsaimniekošanā, Latvijas klimatneitralitātes mērķis nav sasniedzams, jo klimatneitralitāte nozīmē nesamazināmo antropogēno emisiju nosegšanu ar CO2 piesaisti, taču tās potenciālu piesaistītājsistēmās ļoti būtiski mazina organiskās augsnes emisijas."
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Kā apsaimniekot organiskās augsnes lauksaimniecībā izmantojamā zemē (LIZ), kas ir viens no lielākajiem siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju avotiem?

Zināms, ka apmēram 25% no kopējām lauksaimniecības sektora emisijām rada tieši dislāpekļa oksīda izdalīšanās atmosfērā, sadaloties organiskajām vielām.

Zinātnieki skaidro, ka organiskās augsnes ir augsnes, kas bagātas ar organisko materiālu – augu un dzīvnieku atliekām dažādās sadalīšanās stadijās – augsnes ar organismu šūnām un audiem, kā arī augsnes ar organismu sintēzes vielām. Turklāt mineralizācijas jeb organiskā materiāla sadalīšanās process šajās augsnēs notiekot ļoti lēni. Tādējādi neatkarīgi no izmantotās ražošanas tehnoloģijas (piemēram, minerālmēslu izmantošanas intensitātes vai lauksaimniecības dzīvnieku turēšanas sistēmas) organisko augšņu apsaimniekošanā rodas aptuveni desmit reižu lielāks SEG emisiju apjoms nekā minerālaugsnēs.

Statistika definīcijās atšķiras

Dažādos informācijas avotos var atrast atšķirīgu organisko augšņu platību. Tas saistīts ar atšķirīgu definīciju izmantošanu dažādu uzskaites mērķu sasniegšanai. Un Latvijas augsnes klasifikācija atšķiras no starptautiski lietotās. SEG emisiju inventarizācijā izmanto modificētu Pasaules augsnes klasifikatora definīciju, vienlaikus pieļaujot valstu nacionālo definīciju izmantošanu, un lieto terminu "organiskā augsne", ko šobrīd izmanto arī klimata politikā.

Ieva Līcīte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta (LVMI) "Silava" zinātniskā asistente, teic, ka 

papildu grūtības rada tas, ka Latvijā nav pieejams aktuāls kartogrāfiskais materiāls par organiskās (hidromorfās un pushidromorfās) augsnes faktisko izplatību mūsdienās. 

Pieejamās augsnes kartes ir veidotas pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, un pētījumi liecina, ka daļa no pushidromorfajām augsnēm ir mineralizējusies. Tomēr šajā gadījumā palīdzot nacionāli pētījumi, kas dod iespēju veikt situācijas modelēšanu un nepieciešamos datus iegūt.

SEG inventarizācijā organisko augšņu kategorijā iekļautas teritorijas, kurās turpinās iepriekš augsnē uzkrāto organisko vielu noārdīšanās. Latvijā pieņemts, ka organisko vielu daudzuma robežvērtība ir 20% (12% organiskā oglekļa) augsnes virskārtā (līdz 20 cm dziļumā). Citās valstīs izmanto citādas robežvērtības, piemēram, Dānijā par organiskām uzskata augsnes, kurās oglekļa daudzums augsnes virskārtā ir vismaz 6%, un jaunāku šajā valstī veiktu pētījumu rezultāti apliecina, ka organiskām augsnēm raksturīgie mineralizācijas procesi turpinās arī tad, ja oglekļa daudzums augsnē samazinās līdz 1–3%. 

Savukārt mūsu kaimiņi lietuvieši par organiskām augsnēm uzskata tikai kūdras augsnes ar vismaz 40 cm biezu kūdras slāni, t. i., organiskā oglekļa daudzums augsnes virskārtā ir vismaz 40%.

Atšķirības organisko augšņu definīcijās norāda uz to, ka ir valstis, kas neuzskaita visas emisijas no organiskām augsnēm, un ir valstis, kas novērtē šīs emisijas objektīvāk, taču kopumā zināšanas par procesiem, kas nosaka SEG emisiju lielumu organiskajās augsnēs, kā arī par to, kā dažādas klimata pārmaiņu mazināšanas darbības ietekmē SEG emisijas, ir nepilnīgas, uzsver LVMI zinātnieki.

Pētījumos meklē risinājumus

Patlaban fināla taisnē ir LVMI "Silava" zinātnieku veiktais pētījums "Siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju mazināšanas potenciālu ietekmējošo faktoru izpēte zālājos un aramzemēs ar organiskajām augsnēm". Pētījumā vērtēta aramzemju transformācija par zālājiem, apmežošana ar lapu un skuju kokiem, saglabājot meliorācijas sistēmas vai veidojot purvaiņiem raksturīgus augšanas apstākļus, kokaugu stādījumu ierīkošana, tostarp joslu stādījumu gar meliorācijas sistēmām, gruntsūdens līmeņa regulēšana slēgtās meliorācijas sistēmās un zālāju pārslapināšana, saglabājot zālājiem raksturīgo veģetāciju – lai pārslapinātā platība neapmežotos.

Sākotnējie rezultāti neko jaunu neesot parādījuši – 

efektīvākais emisiju mazināšanas risinājums ir organisko augšņu apmežošana, turklāt vairākkārt lielāku efektu var panākt, saglabājot meliorācijas sistēmu. 

Stādot egli meliorētā organiskā augsnē, 120 gadu laikā SEG emisiju samazinājums sasniedz 1600 tonnu CO2 ekv./ha salīdzinājumā ar zālāju, bet, ieaudzējot bērzu pārslapinātā platībā, SEG emisiju samazinājums ir 350 tonnu CO2 ekv./ha. Abos scenārijos gan būtisku ietekmi rada saimnieciskā darbība un vietējie apstākļi.

Pētījumā secināts, ka vēl lielāku CO2 piesaisti nekā stādītās egļu audzēs var panākt kokaugu stādījumos, tostarp aizsargjoslās, ja koksni izmanto koksnes produktu (finiera, zāģmateriālu u. c.) izgatavošanai. Arī aramzemju pārvēršana par zālājiem, īpaši, ja ir iespēja regulēt gruntsūdens līmeni, ļauj samazināt SEG emisijas, lai arī efekts ir daudzkārt mazāks nekā apmežošanas gadījumā.

Baltijas projekts – "LIFE OrgBalt"

Lauksaimniecības augsne Baltijas reģionā ir bagāta ar organisko vielu, un ir vērojama organiskās vielas rezerve. Uzdevums ir saglabāt esošo oglekļa uzkrājumu un noteikt platības, kur konstatēts papildu oglekļa piesaistes potenciāls augsnē. Tas ir būtiski ne tikai, lai pielāgotos klimata pārmaiņām un mazinātu to ietekmi, bet arī un galvenokārt – augsnes veselības un lauksaimniecības kultūraugu produktivitātes saglabāšanai.

Reklāma

Ieva Līcīte, "LIFE OrgBalt" projekta vadītāja: "Pētījumos parasti tiek piedāvātas dažādas metodes jeb pasākumi organiskās augsnes apsaimniekošanā, tomēr joprojām trūkst zināšanu, lai novērtētu šo pasākumu ietekmi. Latvijā to šobrīd vērtējam "LIFE OrgBalt" pētījumu projektā, kurā piedalās Baltijas valstis un Somija. Pētījumam atlasīti 17 dažādu apsaimniekošanas veidu maiņas pasākumi lauksaimniecības un meža zemē ar organisko augsni. 

Galvenā pasākumu doma ir mazināt SEG emisijas no augsnes un palielināt oglekļa uzkrājumu augsnē un CO2 piesaisti biomasā. 

Attiecīgi meža zemē vērtējam tādus pasākumus kā organiskajai augsnei piemēroti meža atjaunošanas veidi, stādot uz pacilām, pakāpeniskā cirte, nepārtrauktā vainaga klāja mežsaimniecība, koksnes pelnu kā meža augšanas apstākļu uzlabotāja izmantošana, savukārt lauksaimniecības zemē – tā ir apmežošana, dažādas agromežsaimniecības sistēmas, aramzemes pārveide par zālāju, kontrolētā drenāža."

Saistībā ar organisko augsni lauksaimniecībā izmantojamā zemē pēdējā laikā, tostarp ES līmenī, daudz dzirdams par gruntsūdens līmeņa pacelšanu kā vienu no potenciāli efektīvākajiem SEG emisiju samazināšanas pasākumiem, it īpaši ES Dabas atjaunošanas regulas kontekstā. I. Līcīte vērš uzmanību, ka Latvijas līdzšinējo pētījumu rezultāti aicina būt piesardzīgiem, galvenokārt tāpēc, ka vasaras periodā, kad veidojas lielākā daļa CO2 emisiju no augsnes, varētu būt ļoti grūti vai pat neiespējami noturēt paceltu gruntsūdens līmeni, savukārt pavasaros un rudeņos, kad gruntsūdens līmenis var ilgstoši būt ļoti augsts, šādas platības rada papildu metāna emisijas. 

Pētījumā nav konstatēts, ka organisko augšņu pārslapināšana dotu kādu pozitīvu efektu, gluži otrādi 

– atbilstoši šā brīža izpratnei un zināšanām šis pasākums kopumā Latvijas apstākļos diemžēl varētu radīt gaidītajam pretēju efektu.

"LIFE OrgBalt" projektā vērtēta ne tikai pasākumu ietekme, bet izstrādāti jauni reģionāli specifiski SEG emisiju faktori aramzemei, zālājam un mežam ar organisko augsni. Tas pēc būtības esot galvenais pētījuma sagaidāmais rezultāts.

Pētniece atzīmē, ka neviens no pasākumiem nav brīnumnūjiņa, kas visu atrisinās. Taču lauksaimniecības organiskās augsnes apmežošanā, saglabājot meliorācijas sistēmu, tiešām ir iespējams iegūt vairākus un būtiskus klimata labumus vienlaikus – ievērojami mazināt SEG emisijas no augsnes, pārveidojot lauksaimniecības zemi par meža zemi un papildus iegūt CO2 piesaisti kokaugu biomasā, kā arī palielināt oglekļa uzkrājumu augsnē no meža nobirām un dot pienesumu arī fosilo materiālu aizstāšanā ar koksnes produktiem. Protams, jāapzinās, ka šie pasākumi saistīti ar būtisku ierastās apsaimniekošanas veida maiņu, un šādā gadījumā, visticamāk, ir nepieciešams stimulējošs valsts atbalsts.

"LIFE OrgBalt" pētījuma demonstrējumu vietas, kur ierīkoti parauglaukumi SEG emisiju un vides rādītāju mērījumu veikšanai.

Ko darīt ar kūdras augsnēm?

Kopumā purvi klāj 10% Latvijas teritorijas. Kūdras ieguve notiek tikai 4%, un, pateicoties labvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem, Latvijā kūdras ikgadējais dabiskais pieaugums ievērojami pārsniedz ieguves apjomus. Speciālisti teic, ka neesot nekāda pamata kūdras ieguvi Latvijā pasludināt par būtiskāko SEG emisiju perēkli. Piemēram, "LIFE Restore" projekta pētījumu dati rāda būtiski mazākus emisiju apmērus no kūdras ieguves nekā no pašlaik lauksaimniecībā izmantotajām zemēm, kas savulaik tikušas nosusinātas. 

Emisijas no kūdrainajām augsnēm, kas tiek izmantotas lauksaimniecībā, esot tikpat lielas kā transporta sektora emisijas. 

Turklāt lauksaimnieciskā izlaide jeb produkcija, ko tajās saražo, ir daudzkārt mazāka nekā minerālaugsnēs saražotā.

Lai Latvijas pozīciju varētu aizstāvēt, ir nepieciešami pētījumi. "LIFE Restore" projekta "Degradētu kūdrāju atbildīga apsaimniekošana un ilgtspējīga izmantošana Latvijā" ietvaros divus gadus tika mērītas SEG emisijas apsaimniekotos kūdrājos un izstrādāti nacionālie SEG emisiju faktori lielākajai daļai SEG emisiju pamatavotu apsaimniekotos mitrājos, kā arī aramzemēm, zālājiem un mežaudzēm uz organiskām augsnēm. Projektā tika vērtētas dažādas izstrādāto kūdras lauku apsaimniekošanas alternatīvas, un secināts, ka visefektīvākie risinājumi gan īstermiņa, gan ilgtermiņa (2050. gads) klimata neitralitātes mērķu sasniegšanai ir izstrādāto kūdras lauku apmežošana, kā arī dzērveņu, augsto zileņu un arī citu ogulāju sugu komercdārzu ierīkošana.

Uldis Ameriks, kūdras ieguves uzņēmuma "Laflora" vadītājs: "Saskaņā ar normatīvajiem aktiem pēc derīgo izrakteņu ieguves beigām ir jāveic rekultivācija. 

Kūdras gadījumā jāņem vērā, ka noteikts apjoms paliek neizstrādāts un tādējādi arī uzkrāts ogleklis, kas rada SEG.

 Tātad nevar aprobežoties tikai ar noteikta rekultivācijas veida izvēli, kas varbūt ir ekonomiski izdevīgākais šobrīd, bet arī jāievērtē visi ilgtspējas aspekti ceļā uz klimatneitralitāti.

Reklāma

Vēl ne visi regulējumi ir pieņemti ES līmenī, un tādēļ svarīgi ir tos sagaidīt un vērtēt visu pakotni, uz tās pamata tad veidot zemes izmantošanas stratēģiju uzņēmumu līmenī un ne tikai. Tas ir arī valsts līmeņa uzdevums – veidot šādu stratēģiju."

Jelgavas novada Kaigu purva daļā, kur kūdras ieguve ir pabeigta, uzņēmums "Laflora" ieviesis rekultivācijas programmu vairāk nekā 200 ha platībā. Sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem un partneriem veikta apmežošana ar priedēm, brūkleņu pavairošana un audzēšana, rododendru, viršu un vaivariņu audzēšana, sfagnu un citu paludikultūru audzēšana, augsto krūmmelleņu un lielogu dzērveņu audzēšana. Nākamais etaps būšot vēja–saules parka un zaļās industriālās zonas izveide bijušajos kūdras ieguves laukos.

Apsaimniekojot bijušos kūdras ieguves laukus, secināts, ka apmežošana, īpaši priedes stādījumi, bijušajās kūdras ieguves vietās ilgtermiņā var samazināt SEG emisijas un ir efektīvākais bijušo kūdras ieguves vietu apsaimniekošanas scenārijs, raugoties no klimata aspekta. 

Arī ogu stādījumu ierīkošana – krūmmelleņu un sevišķi dzērveņu – ir negaidīti efektīvs SEG emisiju samazinošu kūdrāju apsaimniekošanas veids.

Paredzēts atbalsts

Zemkopības ministrijas eksperti ziņo, ka Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskajā plānā ir paredzēti vairāki maksājumi, kas tieši vai pastarpināti attiecas uz organisko un kūdraugsnes apsaimniekošanu. Piemēram, lai risinātu vajadzību veicināt organiskās, neproduktīvās augsnes apmežošanu, tādējādi samazinot SEG emisijas un palielinot CO2 piesaisti, ir pieejama atbalsta intervence "Ieguldījumi meža ieaudzēšanai, nomaiņai, atjaunošanai un retināšanai" (meža ieaudzēšana – 1123 eiro/ha, intensitāte 60%).

Lai ierīkotu jaunus augļu dārzus, pieejams "Atbalsts ieguldījumiem SEG un amonjaka emisiju samazināšanai" (intensitāte 60–70%, ierīkojot ilggadīgos stādījumus tieši kūdraugsnē). Savukārt par turpmāku izveidoto ilggadīgo stādījumu apsaimniekošanu un ražošanu, ievērojot integrētās audzēšanas vai bioloģiskās lauksaimniecības metodes, var pretendēt uz atbalstu intervencēs "Vidi saudzējoša dārzkopība" (likme 364–401 eiro/ha) vai "Bioloģiskā lauksaimniecība" (likme 518 eiro/ha), kur tiek nodrošināta gan jaunu augļu koku un krūmogulāju stādījumu veidošana, gan iepriekšējo uzturēšana, turklāt nodrošinot augsnes segumu, tādējādi veicinot oglekļa uzkrāšanos augsnē.

Ekoshēmās, lai veicinātu augsnē esošo oglekļa krājumu uzturēšanu, aramzemes platības pārvēršanu par ilggadīgiem zālājiem un arī saglabātu lopkopībai piemērotu zālāju platību, 

ir paredzēts ekoshēmas atbalsts par zālāju saglabāšanas veicināšanu – 2023. gadā provizoriskā atbalsta likme ~ 73 eiro/ha. 

Par ilggadīgo stādījumu platībām, kurās rudens–ziemas periodā tiek nodrošināts augsnes segums, ir pieejams ekoshēmas atbalsts par videi un klimatam labvēlīgu lauksaimniecības prakses veicināšanu – 2023. gadā provizoriskā atbalsta likme ~ 30 eiro/ha. Iespējams atbalsts arī meža ieaudzēšanai – "Ieguldījumi meža ieaudzēšanai, nomaiņai, atjaunošanai un retināšanai" un "Atbalsts meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošanai un uzturēšanai", kur atbalstu piešķir meža ieaudzēšanai un ieaudzētas mežaudzes agrotehniskajai kopšanai.

Eksperta viedoklis

Par emisijām var nākties maksāt

Dr. silv., Mg. biol., LVMI "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš.

Dr. silv., Mg. biol., LVMI "Silava" vadošais pētnieks Andis Lazdiņš: "Latvijā organiskās augsnes lauksaimniecībā izmantojamā zemē absolūtā izteiksmē ir lielākais emisiju avots. Tiesa, salīdzinājumā ar 1990. gadu SEG emisiju apjoms šajā segmentā ir samazinājies gandrīz divas reizes. Tas skaidrojams ar organisko augšņu mineralizāciju un organisko augšņu apmežošanos. Atlikušās SEG emisijas no organiskajām augsnēm līdz šim kompensēja CO2 piesaiste koku biomasā meža zemēs, taču, mežiem novecojot, tie vairs nevarēs kompensēt šīs emisijas.

Pašsaprotams ir jautājums, vai vispār kaut ko varam darīt vai arī mums ir jāsamierinās ar šīm emisijām un jāsāk krāt nauda CO2 piesaistes vienību pirkšanai no valstīm, kas tikušas mazliet tālāk klimata politikas īstenošanā. Pagaidām gan neviens nezina, cik naudas vajadzēs, bet, ja CO2 piesaistes vienības būtu jāpērk no komerciālajām platformām, tādām kā "Verra" vai "Golden Standard", tad tie būtu aptuveni 200 milj. eiro gadā, tostarp 110 milj. eiro par SEG emisijām, ko rada organiskās augsnes lauksaimniecībā izmantojamā zemē.

Emisijas no organiskajām augsnēm var pilnībā novērst, bet ir arī darvas karote – pietrūkst zināšanu par dažādu klimata pārmaiņu mazināšanas darbību ietekmi uz SEG emisijām. 

Tāpēc tiek veikti dažādi pētījumi, kuru uzdevums ir aizpildīt šo zināšanu robu, novērtējot gan Latvijā, gan citās zemēs identificētu risinājumu efektivitāti SEG emisiju mazināšanai un izstrādāt instrumentus ietekmes uz klimata izmaiņām prognozēšanai."

Uzziņa

Kādas emisijas rada organiskās augsnes?

  • 2020. gadā meliorētās organiskās augsnes esot radījušas 5,4 milj. tonnu CO2 ekvivalentu SEG emisiju, ko uzskaita Zemes izmantošanas un mežsaimniecības sektorā.
  • Aptuveni 0,5 milj. tonnu CO2 ekvivalentu emisiju uzskaita lauksaimniecības sektorā un 1,1 milj. tonnu CO2 emisiju saistītas ar kūdras ieguvi izmantošanai lauksaimniecībā.
  • Organiskās augsnes lauksaimniecībā izmantojamā zemē absolūtā izteiksmē ir lielākais emisiju avots (3,6 milj. tonnu CO2 ekv. gadā).
  • Organiskās augsnes rada emisiju apjomu, kas līdzvērtīgs 66% no kopējām SEG emisijām Latvijā, tostarp enerģētikas, transporta, lauksaimniecības un citos sektoros.
  • Kopējā organisko augšņu platība Latvijā saskaņā ar 2022. gada SEG inventarizācijas datiem ir 1,2 milj. ha (19% no valsts kopplatības), tostarp meliorētas organiskās augsnes ir 0,63 milj. ha (52% no organiskajām augsnēm).
  • Meža zemēs ir aptuveni 690 tūkst. ha, bet lauksaimniecībā izmantojamā zemē (LIZ) – 160 tūkst. ha meliorētas organiskās augsnes, kas ir vien 7% no kopējās LIZ, taču rada aptuveni 30% no kopējām ar lauksaimniecisko darbību saistītajām SEG emisijām.
  • Latvijā organiskā augsne ir sastopama gandrīz pusē (~48%) no Latvijas lauku saimniecībām.

Avots: 2020. un 2022. gada Latvijas nacionālās SEG inventarizācijas ziņojums.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu atbild AS "Latvijas Mediji".

 Latvijas Vides aizsardzības fonds.
"Zaļā Latvija".
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma