Par spīti tam, ka pērn aizvadītajos Siguldas Opermūzikas svētkos Dainis Kalns pat to programmā bija pavēstījis, ka viņš svētkus rīko pēdējo reizi, nupat, februāra beigās, tapa zināma šīs vasaras svētku programma. Jo starptautiskie Opermūzikas svētki, Sigulda un Dainis Kalns laikam taču ir nesaraujami jēdzieni. Patiesībā galvenais akcents bija zināms jau decembra nogalē, bet visu pēc kārtas.

No 26. līdz 28. jūlijam jau 31. reizi Livonijas ordeņa Siguldas pils kļūs par greznu ietvaru tradicionālam mūzikas notikumam – Starptautiskajiem Siguldas Opermūzikas svētkiem –, kuri nu iegājuši jau ceturtajā gadu desmitā. Pašos pirmsākumos tie iesākti kā ģimenisks sarīkojums ar Ineses Galantes, Egila Siliņa un Ingus Pētersona uzstāšanos, uz kuru Dainis Kalns ar sievu, Nacionālā teātra aktrisi Lolitu Cauku, biļetes tirgoja paši. Nu ik gadu Siguldā ierodas kāda pasaules līmeņa operas zvaigzne, ar 25% budžeta izdevumu svētkus atbalsta Siguldas dome un kopš desmitajiem svētkiem – arī Valsts kultūrkapitāla fonds.

Šovasar Siguldas Opermūzikas svētku galvenais notikums būs izcilā itāļu komponista Dž. Verdi operas "Traviata" oriģināliestudējums 27. jūlijā. Pirmoreiz Siguldā operu diriģēs Jānis Liepiņš. Kā sacīja Dainis Kalns, kad pērn Jānis Liepiņš pirmoreiz diriģējis Siguldā Galā koncertu, viņš pierādījis, ka pietiek ar piecu stundu mēģinājumu sestdienā, lai svētdien notiktu izcils koncerts: "Es nevaru atļauties diriģentu, kuram vajadzīgi en-tie mēģinājumi."

Jānis Liepiņš, kurš pašlaik pamatā strādā Vācijā Manheimas Nacionālajā teātrī, neslēpa, ka "Traviatu" nekad vēl nav diriģējis un Siguldā viņam būs debija pie šīs operas pults. "Vācu sistēma ir tāda – jauniestudējumiem parasti atvēl daudz laika, pat sešas nedēļas, taču, ja ir kāds atjaunojums, var gadīties, ka man kā diriģentam tajā jāielec bez mēģinājumiem," viņš sacīja. "Vācijā tā ir normāla parādība, ja tādas vispārzināmas operas kā "Burvju flauta" vai "Traviata" profesionālim jāspēj nodiriģēt uzreiz. Kad atgriezīšos Vācijā, bez mēģinājuma diriģēšu "Karmenu". Kad Berlīnē mācījos diriģēšanu, "Traviata" bija viena no pirmajām operām, ko centos noskatīties. Šajā Verdi darbā, ko var pieskaitīt pasaules TOP 5 operām, ir visa emociju gamma – no dusmām līdz mīlestībai, greizsirdībai un skaudībai. Pat cilvēkiem, kuri operu neapmeklē regulāri, jau skaistās mūzikas dēļ vien redzētais un dzirdētais paliek atmiņā uz ilgu laiku."

Dainis Kalns iesaka pirms operas apmeklējuma izlasīt Aleksandra Dimā dēla grāmatu "Kamēliju dāma", kur ir daudzas atbildes. Kāpēc galvenā varoņa Alfredo tēvs, kuru dziedās Rinalds Kandalincevs, tā iebilst dēla precībām? Runa ir par tradīcijām – ja Alfredo apprecēs kurtizāni, viņa māsa nevarēs iziet pie vīra…

Pirmoreiz Siguldā iestudēs Anta Priedīte, kura zināma kā teātra režisore un horeogrāfe, arī videomāksliniece. Starp citu, tieši viņa bija koru horeogrāfe aizvadītajos Dziesmu svētkos koru lielkoncertā "Tīrums". Latvijas Nacionālajā operā var redzēt uzvedumu "Amāls un nakts viesi", kura režisore ir Anta Priedīte. Viņa sevi pieskaita pie režisoriem, kuri nevis vēlas publiku pārsteigt ar kādu jaunu konceptu, bet gan pie tiem, kuru režijas ir gandrīz nemanāmas. "Traviatā" viņa izcēlusi arī mūsdienās aktuālo sabiedrības attieksmes ietekmi. Sabiedrības mīlestība vai nicinājums var būt mainīgs un izšķirīgs katra cilvēka dzīvē un liktenī. "Kad Verdi rakstīja šo operu, viņš vēlējies, lai distance starp skatītāju un personāžiem uz skatuves būtu pēc iespējas mazāka, jo operas varoņi autora ieskatā nebija kaut kādi augstmaņi vai abstraktas būtnes, bet tādi paši cilvēki kā mēs… Daudzas lietas arī mūsdienās nav mainījušās," stāsta Anta Priedīte.

Ar galvenās – Violetas – lomas atveidotāju Dainis Kalns par mata tiesu izspruka no nepatikšanām. Jau decembrī viņš priecājās par vienošanos ar Šveicē dzīvojošo pasaulē pieprasīto krievu soprānu Olgu Peretjatko, līdz uzzināja, ka šī dāma dzied Sočos un neslēpjoties pauž viedokli, ka Ukraina ir pievienojama Krievijai. "Kad to uzzināju, sekundes laikā sapratu, ka šīs Kremļa lakstīgalas vietā jāmeklē cita soliste un līgums jālauž," sacīja Dainis Kalns. Nu savu piekrišanu devusi pasaulē pazīstamā latviešu operas māksliniece Maija Kovaļevska, kurai Siguldā būs debija Violetas lomā. Kā sacīja diriģents Jānis Liepiņš, ar Maiju Kovaļevsku viņi abi visu laiku bijuši kā viena rokas stiepiena attālumā, taču nu pirmoreiz būs partnerībā uz skatuves.

Savukārt Violetas mīļotā Alfredo lomā būs jau daudzus gadus Vācijā dzīvojošais ukraiņu dziedātājs Dmitro Popovs, kuram piemītot Jāņa Zābera tembrs. Tā viesi raksturoja Latvijas Nacionālās operas solists Andris Lapiņš, kurš svētkos piedalās ne vien kā mākslinieks uz skatuves, bet arī Daiņa Kalna padomdevējs dziedātāju izvēlē.

Vēl lomās būs Ilona Bagele, Brigita Čirkše, Krišjānis Norvelis, Juris Ādamsons, Viesturs Vītols. Kostīmu māksliniece ir Anna Heinrihsone, videomāksliniece – Ineta Sipunova, horeogrāfe – Inga Krasovska, kormeistars – Gatis Langelfelds.

Jau daudzus gadus Siguldas Opermūzikas svētku scenogrāfs ir Aigars Ozoliņš: "Kā vienmēr, nevaram atļauties idejas pārbaudīt mēģinājumos, visam jābūt izdomātam iepriekš, jāatrod saprotami vizuālās valodas simboli. Klasiski izmantosim ekrānus, akcentēsim grafisko valodu, jo atšķirībā no izrādes teātrī Siguldā liec, kādas gaismas vēlies, tās būs kā nakts lampiņa krēslā salīdzinājumā ar dabisko, skaisto saulrietu."

Tradicionāli Siguldas Jaunās pils dārzā notiks arī svētku atklāšanas koncerts "Operas uvertīra", kurā piedalīsies Latvijas Nacionālās operas solisti Rinalds Kandalincevs un Marlēna Keine, kuru nākamajā dienā varēs dzirdēt arī Garīgās mūzikas koncertā Siguldas luterāņu baznīcā, ugunīgā pianiste Agnese Egliņa un meistarīgais vijolnieks Dainis Medjaņiks.

Bet svētki noslēgsies svētdien, 28. jūlijā, ar krāšņu Galā koncertu.

"Tā kā esmu basketbola mīlis, tad arī koncerta nosaukums būs atbilstošs – "Mūsu zeme – Latvija"," sacīja Dainis Kalns, "un uzstāsies latviešu izcilākie mākslinieki Maija Kovaļevska, Jānis Apeinis, Ilona Bagele, Jūlija Vasiļjeva, Dainis Skutelis, Andris Lapiņš, Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Dināra Rudāne, kura atgriezusies pēc trīs gadu pārtraukuma, vijolnieks Dainis Medjaņiks un citi. Pie diriģenta pults – atkal Jānis Liepiņš."

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.