Vēl nesen saimniecības, kas nodarbojās ar kultūru audzēšanu vagās, saskārās ar problēmu, kuru, šķiet, nevarēja atrisināt. No vienas puses, arvien vairāk herbicīdu netiek apstiprināti un tirgus pieprasa pēc iespējas vairāk produktu, kas nesatur ķīmiskas vielas, savukārt bez agroķīmijas nodrošināt nezāļu neesamību vagu kultūrās praktiski nav iespējams. Tagad ir iespējama arī kartupeļu un burkānu mehāniskā ravēšana.

Lauksaimniecības tehnikas ražotāja Lemken EC-Ridger Steketee ir mūsdienīgs šīs problēmas risinājums. Lauksaimniecības instrumenta, kas paredzēts rindas platumam 75 cm, darbība tiek veikta trīs posmos: ravēšanas diski droši nopļauj nezāles uz vagu kores un kores sāniem, atsperes zobi atbrīvo spraugas starp izciļņiem, un apgriežamās daļas pagriežas, izsukājot vagu.

Rīkam ir trīs iespējas. EC-Ridger 5 ir variants ar vieglākiem pamatelementiem kores augšdaļas un sānu apstrādei. To var uzstādīt priekšā vai aizmugurē, un tas ir piemērots izmantošanai vieglās augsnēs un zema auguma kultūrās, kurām nav nepieciešama augsnes apstrāde. 

Tas ir uzstādīts aizmugurē un darbojas ar TRS paceļamu elementu, kas ir īpaši piemērots lielas slodzes darbiem. To var aprīkot ar lapu aizsargierīci, lai novērstu kultivēto augu bojājumus vai sānu izkliedi ravēšanas un grābšanas laikā. 

Strādājot vieglā augsnē, ravēšanas korpusus var aizstāt ar diskiem. Sarežģītākos apstākļos var pievienot dziļirdinātāju.

EC-Ridger 9 ir uzstādīts arī aizmugurē. Tas sastāv no dažādiem darba korpusu moduļiem, kas ļauj mašīnu pielāgot mainīgiem apstākļiem un augu augšanas posmiem. Tam ir modulis ar nažiem ravēšanai uz vagu skaustiem un modulis ar ravēšanas diskiem darbam starp vagām. 

Riteņi noteiktā dziļuma uzturēšanai nodrošina precīzu apstrādes dziļumu ar abiem elementiem.

Papildu darba korpusus sortimentā veido atsperu zobi, ravēšanas diski un ķepas. Ātrās maiņas sistēma ļauj ērti nomainīt atsevišķus elementus. Ja nepieciešams, sistēmu var papildināt ar dziļirdinātāju.

Žurnālā "Agro Tops" septembrī lasi:

- Agronomijas zinātņu doktore Ieviņa Stūrīte par dzīvās dabas sadzīvošanu ar biznesu
- Kā šīs sezonas laikapstākļi ietekmējuši ražu un tās novākšanas procesu
- Kur Latvijā plešas lielākie kukurūzas lauki
- Lopkopība un augkopība ciešā sazobē
- Cik dārga ir kultūrmelleņu audzēšana

Žurnālu abonē šeit

"Agro Tops". 2023. gada septembra numurs.