Latvijas regbija-7 izlase Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā teicami aizvadījusi Eiropas čempionāta Trofejas divīzijas pirmo posmu – sešās spēlēs svinētas piecas uzvaras un izcīnīts uzvarētāju kauss.

Reklāma

Par sacensību vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Latvijas izlases kapteinis Elmārs Šefanovskis, kuram šis bija jau 21. Eiropas čempionāta posms karjerā, sarunā ar "Latvijas Avīzi" norādot, ka pagaidām izdarīta tikai puse darba, jo otrais posms jūlija vidū notiks Budapeštā, pēc kura divas labākās izlases kopvērtējumā izcīnīs tiesības nākamgad spēlēt Čempionu divīzijā jeb starp Eiropas elites līmeņa komandām.

Spēriens pa pēcpusi liek saņemties

Latvijas regbisti grupas pirmajā spēlē tikās ar Moldovu, sīvā cīņā uzvarot ar 21:19. Šefanovskis atzīst, tas pat nācis par labu. "Moldāvus iepriekš bijām uzvarējuši gana viegli, bet šoreiz pārspējām ar grūtībām, knapi nosargājot uzvaru. 

Tas mums bija tāds nosacīts spēriens pa dibenu, jo atgādināja, ka nevienu pretinieku nedrīkst novērtēt par zemu. Laba mācība, un labi vien bija, ka sākums bija tik smags, jo pēc tam lēnām sākām ieskrieties 

un otrajā mačā Izraēlu uzvarējām jau pārliecinoši ar 31:12," par turnīra sākumu stāsta Latvijas izlases kapteinis. Otrā spēļu diena sākās ar grupas noslēdzošo spēli pret Zviedriju, kas pirmajos divos mačos bija sagrāvusi gan Izraēlu, gan Moldovu. "Grupas turnīru noslēdzām ar zaudējumu zviedriem (14:19), jo dažādu apstākļu dēļ mums īsti nepaveicās. Taču labi vien bija, jo ceturtdaļfinālā pretī dabūjām Šveici, kas mums bija nosacīti parocīgāks pretinieks. Šveiciešiem gribējām revanšēties par sāpīgo zaudējumu pērn, un tas arī izdevās, jo bijām labāki ar 21:14," zaudējums zviedriem latviešus labā nozīmē tikai uzkurinājis.

Bija fiziski spēcīgāki

Pusfinālā jau atkal pretim nāca zviedri. "Šoreiz bijām gatavi, zinājām, kā viņi spēlē un uz kuriem spēlētājiem liek uzsvaru. Dominēja aizsardzība, mēs nosargājām centru, kas arī bija galvenais faktors, jo viņiem sanāca tikai viens veiksmīgs uzbrukums, un mums izdevās nosargāt nelielo pārsvaru. Galarezultāts 7:5 ir rets regbijā-7, bet abas komandas ļoti labi strādāja aizsardzībā un tāpēc rezultāts šoreiz nebija liels. Savukārt finālā pret Čehiju sanāca jau lielāka uguņošana un uzvarējām ar 28:19. 

Izskatījās, ka čehi ir nedaudz nobijušies un nesaprot, kā tikt galā ar mūsu aizsardzības līniju. Mēs bijām fiziski spēcīgāki un lielāki, viņi ātrāki, taču ar to bija par maz, lai tiktu cauri mūsu aizsardzības sienai. 

Teiksim tā, mēs viņus uzvarējām ar spēku un labākiem lēmumiem uzbrukumā," panākuma atslēgu izšķirošajā mačā atklāj Šefanovskis. Pērn Latvijas regbija-7 izlase pirmajā posmā, kas arī notika Zagrebā, ieņēma sesto vietu, pēc tam otrajā posmā Budapeštā uzvarēja, bet summā palika ceturtā, par diviem punktiem atpaliekot no labāko divnieka. "Pērn, kad uzvarējām otrajā posmā, jau tad tika ielikts pamats šai sezonai. Ziemā visi individuāli strādājām pie fiziskās sagatavotības, treneris kontrolēja, ko katrs dara, bet tieši šim turnīram kopā sākām gatavoties pirms trim nedēļām. Jau pērn teicu, ka komanda ir pelnījusi paostīt gaisu augstākajā divīzijā, un tagad esam parādījuši, ka mēs to varam. Pagaidām gan tikai puse darba ir paveikta, vēl ir otrs posms," kapteinis nesteidz Latviju jau iecelt augstākajā divīzijā, kurā spēlē 12 labākās Eiropas regbija-7 izlases. Pēc viņa teiktā, sastāvs bijis optimālais, vien pirmajā dienā traumu guvis Miķelis Jurēvičs. "Miķelis ir viens no atslēgas spēlētājiem, un viņa iztrūkums bija jūtams, tomēr mums komandā ir līdzvērtīgas maiņas, taču žēl, ka Miķelis nevarēja piedalīties visā turnīra procesā," atzīst turnīra labākais spēlētājs Šefanovskis, tomēr piebilst, ka par spīti tam Latvijas izlasei šis bijis viens no labākajiem turnīriem, kurā viņš piedalījies.

Trenera faktors

Otro gadu Latvijas regbija-7 izlasi trenē Žans Batists Bruzuljē, bijušais Velsas izlases regbists, kuram ir latviskas saknes (vecvecāki no Latvijas) un kurš savulaik spēlējis augsta līmeņa klubos un kā treneris darbojas vienā no prestižākajām regbija koledžām Lielbritānijā. 

"Žana Batista pienesums ir ļoti liels un jūtams. Viņa harisma, ticība spēlētājiem ļāva mums noticēt pašiem sev un komandas biedriem. 

Viņa idejas, dažādas nianses, profesionalitāte, māka koncentrēties katrai spēlei un atrast vājās vietas pretinieku rindās mums daudz palīdzējusi. Tā ir liela meistarība," izlases galveno treneri uzteica Šefanovskis, kurš pats arī ir iemēģinājis roku trenera arodā, vadot Latvijas jauniešu U-18 regbija-7 izlasi, kas pērn iekļuva elites divīzijā. No U-18 izlases lielajā izlasē Zagrebā debitēja Ruslans Sosnars, tāpat palīgā ieradās ārzemēs spēlējošie Dāvis Jansons un Roberts Davidsons.

Čempionu divīzijā pērn iekļuva Horvātija un Ukraina, kuras šogad pirmajā posmā palika pēdējās divās vietās, uzreiz aiz Lietuvas. Uzvaru izcīnīja Francija, finālā ar 12:7 pārspējot Īriju, un tās pagaidām ir divas vienīgās Eiropas komandas, kas kvalificējušās Parīzes olimpiskajām spēlēm.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.