Viļņā otrdien noticis uzbrukums Krievijā ieslodzījumā mirušā opozicionāra Alekseja Navaļnija tuvam līdzgaitniekam Leonīdam Volkovam.

Volkova kolēģi pavēstījuši, ka uzbrukums bijušajam Korupcijas apkarošanas fonda vadītājam sarīkots pie viņa mājas. Pēc tam opozicionārs, kuram uzbrukumā salauzta roka, īslaicīgi tika nogādāts slimnīcā. Lietuvas Valsts drošības departaments paziņojis, ka par notikušo droši vien atbildīgi ir Krievijas specdienesti.

Uzbrucējs nav notverts

Navaļnija bijusī preses sekretāre Kira Jarmiša vietnē "X" pavēstīja, ka Volkovam "uzbruka pie mājas. Viņa automašīnai izsita stiklu un viņam iesmidzināja acīs asaru gāzi, pēc tam uzbrucējs sāka sist Leonīdu ar āmuru". Lietuvas policija vēlāk paziņoja, ka Volkovs ir nogādāts slimnīcā, bet pats cietušais trešdienas rītā pavēstīja, ka jau ir mājās. "No manis gribēja iztaisīt karbonādi – vīrietis man uzbruka ar gaļas āmuriņu tieši pagalmā pie mājas, 15 reizes iesita pa kāju. Kāja kaut kādā veidā palika vesela. Staigāt ir sāpīgi, bet man saka, ka lūzuma nav, taču es salauzu roku. Tas nav nekas nopietns. Galvenais, ka mēs strādāsim un nepadosimies," pavēstīja opozicionārs. 

Viņš piedzīvoto uzbrukumu raksturoja kā "acīmredzamu, tipisku un raksturīgu bandītisku Putina sveicinu no bandītiskās Sanktpēterburgas". 

Sociālajos medijos publiskotajās fotogrāfijās redzami Volkova ievainojumi, tostarp zila acs, nobrāzumi uz pieres un asiņojoša kāja, no kuras asinis bija izsūkušās cauri džinsiem. Iemūžināts arī brīdis, kad Volkovs uz nestuvēm tiek ievietots ātrās palīdzības mašīnā.

Leonīds Volkovs pēc Viļņā otrdien piedzīvotā uzbrukuma. Lietuvas Valsts drošības departaments uzskata, ka uzbrukumu Volkovam, visticamāk, organizējusi un veikusi Krievija.

Volkova teiktais liecina, ka uzbrucējs bija viens. Lietuvas policija pavēstīja, ka uzbrukums noticis otrdien pulksten 22.06. Uzbrucēju nav izdevies identificēt vai aizturēt. Krievu žurnālists Sergejs Parhomenko vērsis uzmanību uz faktu, ka Volkovs Viļņā dzīvo vasarnīcu ciematā. "Tātad tas nav gadījuma ielu huligāns vai laupītājs. Tas ir cilvēks, kurš speciāli tur aizbrauca uzbrukt Volkovam," norādīja žurnālists.

Kremlis pret opozīciju ārzemēs

Lietuvas Valsts drošības departaments trešdien paziņoja, ka uzbrukumu Volkovam droši vien ir organizējusi Krievija. "Visticamāk, uzbrukums Korupcijas apkarošanas fonda biedram Leonīdam Volkovam Viļņā 2024. gada 12. martā ir Krievijas organizēta un veikta operācija, kuras mērķis ir apturēt Krievijas opozīcijas projektus, kas saistīti ar gaidāmajām nedemokrātiskajām Krievijas prezidenta vēlēšanām," teikts Valsts drošības departamenta paziņojumā. Kā liecina Lietuvas izlūkdienesta rīcībā esošā informācija, 

Kremļa režīma vērtējumā Navaļnija savulaik izveidotais Korupcijas apkarošanas fonds ir visbīstamākais opozīcijas spēks, kas reāli varētu ietekmēt procesus Krievijas iekšienē. 

Kremlis regulāri vāc informāciju par fonda locekļiem, kas dzīvo ārvalstīs, un organizē uzbrukumus, apdraudot viņu dzīvību vai veselību. Kopš 2023. gada pavasara Kremļa režīma struktūras aktīvi veic psiholoģiskas un informatīvas operācijas pret Baltijas valstīm, norādījis dienests. Pēc izlūkdienesta datiem, šo operāciju mērķis ir izraisīt paniku Baltijas valstu iedzīvotājos un apturēt Kremļa režīmam neizdevīgas darbības. Lietuvas varasiestādes tagad gatavojas lemt par valstī dzīvojošo Krievijas opozīcijas darbinieku papildu aizsardzību. Uz Lietuvu pārcēlies liels skaits Krievijas un Baltkrievijas opozīcijas aktīvistu.

Četrdesmit trīs gadus vecais Volkovs līdz 2023. gadam bija Navaļnija izveidotā Korupcijas apkarošanas fonda vadītājs. Viņš atkāpās no šī amata pēc tam, kad bija parakstījis vēstuli ar aicinājumu Eiropas Savienībai atcelt sankcijas, kas noteiktas "Alfa Group" akcionāriem Mihailam Fridmanam un Pjotram Avenam. Volkovs vēlāk atzina, ka pieļāvis kļūdu un atvainojās, ka, nekonsultējoties ar citiem fonda darbiniekiem, parakstījis šo vēstuli. Korupcijas apkarošanas fonds Krievijā ir atzīts par ekstrēmistisku organizāciju un aizliegts, bet pret Volkovu ir ierosināta krimināllieta par nepilngadīgo mudināšanu uz dalību protesta akcijās. Kopš 2020. gada Volkovs dzīvo Lietuvā. Uzbrukums Volkovam noticis dažas dienas pirms Krievijas prezidenta vēlēšanām, kas tiks rīkotas no 15. līdz 17. martam.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.