Grieķijas Krētas salas vidienē pie Kasteli ciema neplānotu apgrūtinājumu jaunbūvējamajai lidostai radījis negaidīts un noslēpumains arheoloģiskais atradums.

Reklāma

Grieķijas Kultūras ministrija paziņojusi medijiem, ka pakalnā, kas bija paredzēts lidlauka radaram, ap 500 metru no plānotā skrejceļa atklājusies ap 4000 gadu sena apļveida būve, kas atgādina ratu riteni ar labirintu iekšpusē. Tā aizņem 1800 kvadrātmetru. Arheologu atsegtās akmens bloku pakāpienveida sienas ir līdz 1,7 metru augstas. Apļa iekšējā daļa sadalīta mazākās, savā starpā savienotās telpās. Tajās konstatēts liels daudzums dzīvnieku kaulu. Zinātnieki spriež, ka to visu sedzis konusveida jumts. "Iespējams, būve periodiski izmantota rituāliem, kas iekļāva ēdienu un vīnu patērēšanu, droši vien arī upurēšanu," minēts ministrijas paziņojumā. Celtne attiecas uz slaveno mīnojiešu civilizāciju, kas Krētā plauka no 27. līdz 15. gadsimtam pirms mūsu ēras un atstājusi salā daudz arheoloģisku liecību. Taču neko tamlīdzīgu arheologi līdz šim nav redzējuši, līdz ar to nav skaidrības par celtnes funkcijām, izņemot to, ka tā ļoti rūpīgi un prasmīgi būvēta acīmredzot plašākas apkaimes sabiedriskajām vajadzībām un droši vien bijusi ar rituālu un reliģisku funkciju. Grieķijas kultūras ministre Lina Mendoni paudusi, ka lidostas radaru stacijai būs jāmeklē cita vieta. 

Kasteli lidostu, kam jāaizstāj pārslogotā Krētas salas lidosta Heraklionā, plānots atvērt 2027. gadā, taču būvi nepārtraukti kavē arheoloģiskie atradumi. Līdz šim lidostas un tās pievedceļu būvē atklāti 35 arheoloģiskie objekti. Kultūrvēstures ziņā ārkārtīgi bagātajā Grieķijā tas nav retums, bet celtniecības laikā konstatētos pieminekļus pēc izpētes bieži iznīcina kā traucējošus.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.