14. maijā plkst. 19 "Arēnā Rīga" divu stundu garā viencēliena lielkoncertā izskanēs veltījums pāragri mūžībā aizsauktā, talantīgā komponista Jura Kulakova (1958–2024) dzīvei un mūzikai – "Sirds kā pērkondārds". Tā sauc arī Reiņa Sējāna un Jāņa Šipkēvica Jurim veltīto dziesmu, kas šajā koncertā piedzīvos pirmatskaņojumu. Zīmīgi, ka tieši maijs ir grupas "Pērkons" dibinātāja dzimšanas mēnesis – sešas dienas pēc lielkoncerta Jurim apritētu vien sešdesmit seši gadi.

Jura Kulakova aiziešana mūžībā bija liels, negaidīts zaudējums ne tikai grupai "Pērkons", bet visai Latvijai, jo viņš ar savu mūziku, iedvesmojot un audzinot vairākas paaudzes, kopā ar savu grupu kļuva par leģendu. Daudzi bija pārliecināti, ka Juris negribētu, lai pēc viņa aiziešanas mūžībā grupa "Pērkons" pārtrauktu spēlēt. Un nu tas brīdis ir klāt, kad, nedaudz sadziedējuši savas sāpes, grupas mūziķi, Jura draugi un domubiedri mākslā un dzīvē aicina uz jaudīgu rokkoncertu viņa piemiņai. Kāds varbūt brīnīsies, kāpēc tik nozīmīgam pasākumam izvēlēta darbdiena. Lielkoncerta producents Sandis Mohovikovs teic, ka nav bijis vienkārši plānotajos darbos aizņemtajiem māksliniekiem izbrīvēt kādu noteiktu datumu.

"Juris Kulakovs ir pelnījis grandiozu performanci uz lielās skatuves ar iespaidīgām gaismām un pirotehniku, dažādiem šoviem un ļoti daudziem viesmūziķiem. Protams, programmas pamatu veidos viņa izlolotās grupas "Pērkons" un Liepājas Simfoniskā orķestra izpildītie izcilākie komponista hiti, taču uz skatuves kāps arī Jura dzīvē īpaši cilvēki, pirmām kārtām jau viņa meita, lieliskā vijolniece Justīne Kulakova-Sipņevska, kura speciāli ieradīsies Latvijā uz tēva piemiņas koncertu. Viņa piedalīsies vairākos priekšnesumos, tostarp saspēlē ar Liepājas Simfoniskā orķestra stīgu grupu atskaņos pašas aranžēto "Romanci", kuru savulaik izpildīja kopā ar tēti pie klavierēm," stāsta producents.

"Piemiņas koncertu kuplinās arī Ainars Virga, Armands Alksnis, kuriem ģitāristu iznācienā pievienosies Leons Sējāns no grupas "Pērkons", savukārt kopā ar čellu trio "Dagamba" uzstāsies komponists Uldis Marhilēvičs un kā īpašs pārsteigums čellu pavadījumā tiek gatavots triju Latvijas tenoru priekšnesums." Vēl koncertā piedalīsies flautiste Liene Sējāne, RTU vīru koris "Gaudeamus" (diriģents Ivars Cinkuss) un Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" diriģentes Airas Birziņas vadībā, kā arī grupa "Instrumenti" un "Menuets".

Koncerts "Sirds kā pērkondārds" savā veidā būs arī veltījums Jura Kulakova nepieradinātajai un nepieradināmajai dzīvei un mūzikai, kura nu jau daudzas paaudzes iedvesmo, aizrauj, liek just pa īstam, domāt patstāvīgi un būt neatkarīgam. Komponistu raksturo dziļa filozofija un smalka ironija, alkaina dzīves mīlestība un smeldzīgas skumjas, bezkompromisa patriotisms, absolūta domas brīvība un bohēmiska neatkarība gan dzīvē, gan mākslā.

 

"Tāpēc atcerēsimies Juri tā, kā viņš to būtu gribējis. Kopā ar kazu kāpsim debesīs, skaitīsim uguņus uz katra kalna, spridzināsim un pērkonīgi dārdēsim, sauksim: "Gulbi, gulbi!" un skaidri zināsim, kas jādara ar rokām, kad krauklīt’s sēž stabiņā, pašā staba galiņā," aicina lielkoncerta rīkotāji, atgādinot, ka daudzas komponista dziesmas jau teju folklorizējušās.

Jura Kulakova devums latviešu mūzikā ir tik bagātīgs, ka šajā veltījuma koncertā iespējams parādīt tikai nelielu daļu no viņa radošā mantojuma, kurā ietilpst ne tikai rokmūzika, bet arī episkas kantātes, smalki niansēta kamermūzika, rokoperas, mūzikli, kora dziesmas, kino un teātra mūzika.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.