Pirms 120 gadiem, 1904. gada 10. jūlijā, Koknesē vietējās dziedāšanas biedrības telpās atklāja pirmo latviešu mākslinieku izstādi, sarīkotu ārpus lielajām pilsētām.

Reklāma

Tajā piedalījās Aleksandrs Štrāls, Jānis Jaunsudrabiņš, Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls, Johans Valters un citi, tajā skaitā arī latviešu gleznotāju aprindām tuvie vācbaltu un krievu autori, piemēram, Bernhards Borherts un viņa dzīvesbiedre Eva Margarete Borherte-Šveinfurte. Izstāde guva lielu popularitāti, kritiķiem pa starpu sajūsmai arī atzīmējot, ka gleznu līmenis ļoti atšķirīgs. "Raiba kolekcija – izstāde atgādina puķu dārzu, kur vienā un tai pašā dobē sadēstītas blakus lilijas, nātres, narcises un tabaka," laikrakstā "Balss" pauda kāds lietpratējs, kurš parakstījās ar segvārdu Viesis. Ekspozīciju veidoja ap 200 gleznu, no kurām lielu daļu, piemēram, J. Jaunsudrabiņa radītās, kritika atzina par "skolnieciskām": "Lielāko daļu no visa tur ievietotā materiāla varētu it labi aizvākt prom, bet tā kāds no apmeklētājiem ko zaudētu. Šādi darbi nav priekš izstādes: ja vienam otram no tiem arī būtu sava mikroskopiska daļa vērtības, tad tas vēl nebūt nenozīmē, ka tiem jātop iznestiem ārā iz darbnīcas. Varbūt izstādes sarīkotāji rēķināja uz to, ka apmeklētāji būs pa lielākai daļai laucinieki, kuru garīgās prasības varētu apmierināt jau lubenieku ražojumi? Tā domādami, tie stipri maldās par laucinieku attīstību vispārīgi un Kokneses izstādes apmeklētājiem sevišķi," komentēja Viesis, īpaši kā teicamus izceļot V. Purvīša, J. Valtera darbus. Izstādi bija rosinājis gleznotājs Krišjānis Ceplītis ar mākslinieku un Kokneses kultūras dzīves ļaužu atbalstu. Pasākumu sākotnēji plānoja slēgt augusta sākumā, taču lielās popularitātes dēļ deva vēl divas nedēļas, un to slēdza 22. augustā. Finansiāli izstāde bija veiksmīga, jo visus izdevumus sedza, pārdodot ap 2500 ieejas biļešu. Skaits būtu vēl lielāks, ja vien rīkotāji tam pievērstu lielāku uzmanību – daudzi tika iekšā arī par brīvu.

Latvis, 1924. gada 10. jūlijā

18 Ungārijas studenti ceļā no Somijas un Igaunijas, kur viņi piedalījās somu un ugru tautu kongresā, LU studentu padomes locekļu pavadībā apciemoja vakar Brāļu kapus, muzejus un Zimmeļa alus darītavu, ar kuru tos iepazīstināja tehniskais vadītājs Gulbis. Studentu sabiedrības "Patria" telpās viņi demonstrēja savas nacionālās dejas, rotaļas un tautasdziesmas. Šodien paredzēta Kuzņecova porcelāna fabrikas apskatīšana un izbraukums uz Jūrmalu. Piektdien ungāri izbrauc tālāk uz Poliju. Ekskursiju rīko Ungārijas studentu biedrību centrālā organizācija. Viņā piedalās studenti no visām 6 Ungārijas augstskolām.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.