30. aprīlī Āgenskalna tirgū ar devīzi "LALIGABA sabalsojas" notika "Latvijas Literatūras gada balvas 2024" pasniegšanas ceremonija, kuras laikā tika noskaidrotas labākās 2023. gadā izdotās grāmatas septiņās kategorijās, sveikti Mūža balvas un speciālbalvu ieguvēji.

Reklāma

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir gada nozīmīgākais notikums literatūras nozarē Latvijā. Tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par gada izcilākajiem darbiem.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas noslēguma balsojumā par LALIGABA ieguvēju nominācijā "Labākais dzejas darbs" atzīts Marta Pujāta dzejas krājums "Dāma baltos džinsos" (izdevniecība "Neputns"). Balva piešķirta par dzeju, kuras lakonisms un precizitāte iezīmē gan Latvijas, gan iekšējās pasaules noslēpumaino, neatklāto, bet vienmēr klātesošo ģeogrāfiju.

Kā "Labākais prozas darbs" balvu saņēma Svena Kuzmina romāns "Skaistums un nemiers" (izdevniecība "Dienas grāmata"). Balva piešķirta par romānu, kurā dziļi pētīts sarežģīts vēstures posms un šķietami labi zināms Latvijas klasikas rakstnieks atdzīvojas pilnīgi jaunā – cilvēciskā, mutuļojošā ideju un kaislību virpulī.

Nominācijā "Labākais atdzejojums latviešu valodā" balvu ieguva Guntars Godiņš par krājuma "Sirreālisms igauņu dzejā" sastādīšanu un atdzejošanu (izdevniecība "Neputns"). Balva piešķirta par neticami smagu un gandrīz neiespējamu atdzejotāja, domātāja un līdzradītāja darbu, kura rezultāts lasāms aizrautīgi, skanīgi un paliekoši.

Par labāko prozas tulkojumu atzīts Māras Poļakovas tulkotais baltkrievu fantastikas autora Viktara Marcinoviča romāns "Mova".

Par labāko prozas tulkojumu atzīts Māras Poļakovas tulkotais baltkrievu fantastikas autora Viktara Marcinoviča romāns "Mova" (izdevniecība "Prometejs"). Balva piešķirta par prasmīgu un neatlaidīgu tulkotājas darbu, iedzīvinot baltkrievu autora asredzīgo antiutopiju latviešu valodā, pārliecinoši parādot nelielas valodas kodējošo (un narkotisko) iedarbību.

Kā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" laurus plūca Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums "Jandāliņš" (izdevniecība "Liels un mazs"). Balva piešķirta par dzejoļiem, kas rakstīti tiklab bērniem, kā pieaugušajiem – visiem, kuriem dzīvē vajag mazliet vairāk blēņu un jautrības, pat ja pēc trakas smiešanās reizēm arī jāparaud.

Nominācijā "Spilgtākā debija" balvu saņēma Linda Mence (Gabarajeva) par debijas dzejas krājumu "Apļi" (izdevniecība "Neputns"). Balva piešķirta par pārliecinoši nobriedušu debijas krājumu, kas parāda ne tikai jaunu un neparastu balsi, kas ienāk Latvijas dzejas pasaulē, bet arī nopietnu un dziļu dzejas lasītājas pieredzi. Debijas kategorijas naudas prēmiju un balvu jau otro gadu atbalsta Jelgavas tipogrāfija.

Vērtējot "Spilgtāko darbu literatūrzinātnē", par labāko tika atzīta Ingunas Daukstes-Silasproģes monogrāfija par Gunaru Janovski "Balsis pār jūru ("Dienas grāmata"). Balva piešķirta par dziļu un panorāmisku skatījumu uz rakstnieka darbu un tā saknēm ikdienā un līdz ar to arī vērtīgu ieskatu trimdas literatūras tapšanā un kontekstos.

Ekspertu komisija šogad piešķīra arī divas speciālbalvas – dzejniekam un tulkotājam Contram (Marguss Konnula) par latviešu literatūras tulkošanu un popularizēšanu Igaunijā, kā arī Ronaldam Briedim par kultūras izglītības programmas "Literārā akadēmija" vadīšanu 20 gadu garumā.

Mūža balva par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā piešķirta dzejniecei, prozaiķei, tulkotājai Margitai Gūtmanei.

Lasītāju balva šogad tika noteikta sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu "LSM.lv" publiskā balsojumā. Tajā uzvarēja un LSM lasītāju balvu ieguva Rutes Kārkliņas stāstu krājums "Ellīgi skaisti noslēpumi" ("Zvaigzne ABC").

2023./2024. gada LALIGABA ekspertu komisijā darbojas tās priekšsēdētāja, rakstniece Ieva Melgalve, kultūras žurnāliste Undīne Adamaite, dzejnieks, atdzejotājs un mūziķis Pēteris Draguns, literatūrzinātniece un pētniece Madara Āriņa (Eversone), dzejniece un publiciste Ligija Purinaša, rakstnieks Osvalds Zebris, tulkotājs, atdzejotājs un publicists Ilmārs Zvirgzds.

Balvu organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Jelgavas tipogrāfija.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.