4. maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, jau 20. reizi notiks Nacionālā kino centra (NKC) rīkotais tradicionālais Latvijas filmu maratons, ko nu jau vairākus gadus rīko divos paralēlos formātos – klātienē kinoteātrī "Splendid Palace" un visā pasaulē tiešsaistē – portālā "filmas.lv".

Svētku programma sāksies plkst. 13 "Splendid Palace" Lielajā zālē, kur pirmais būs animācijas seanss bērniem – studijas "Animācijas Brigāde" visjaunākā leļļu filma, Ineses Pavēnes režisētā "Burkāns neparastais", kas piedzīvos pirmizrādi. Programmā būs vēl deviņas dažādu studiju un režisoru filmas, kas uzņemtas šajos 20 gados. Kinoteātra Lielajā zālē demonstrēs arī režisoru Antras Cilinskas un Annas Vidulejas dokumentālo filmu "Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks" (2024) un jauno autoru īsfilmu izlasi, bet vakarā pirmizrāde būs režisores Dzintras Gekas dokumentālajai filmai "Juris Jurjāns. Septiņas dienas ar gleznošanu, runāšanu, klusēšanu". Kinoteātra Mazajā zālē notiks četri kinoseansi no plkst. 14.30, demonstrējot divas jaunas spēlfilmas – režisores Elzas Gaujas aizkustinošo senioru mīlestības stāstu "Pastkarte no Romas" (2024) un Lienes Lindes trīsdesmitgadnieku paaudzes traģikomēdiju "Melnais samts" (2024) – un divas dokumentālās filmas – režisoru Dāvida Ernštreita un Ineses Kļavas veidoto talantīgās, enerģiskās un titulētās slēpotājas Patrīcijas Eidukas portretu "Patrīcija" (2024) un režisora Pētera Krilova vēstures stāstu "Klucis. Nepareizais latvietis" (2008) – par Staļina laika "latviešu operācijas" upuri 20. gs. 30. gados latviešu izcelsmes mākslinieku Gustavu Kluci. Vakara noslēgumā līdz ar tumsas iestāšanos paredzēts tradicionālais brīvdabas seanss kinoteātra priekšpagalmā "Splendid Garden" – izvēršot Lielajā zālē pieteikto dokumentālista Jura Podnieka personības tēmu, demonstrēs viņa vispopulārāko filmu "Vai viegli būt jaunam?" (1986), kas padarīja Juri Podnieku slavenu visā Eiropā.

NKC portālā "filmas.lv" svētku programmā būs iekļautas vairākas filmas, kas saistītas ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā, īpašākā no tām – dokumentālo īsfilmu antoloģija "ES" (2004), ko veidojuši 12 režisori, filmējot katrs kādu ļoti atšķirīgu varoni dažādās Latvijas malās, bet vienā un tajā pašā dienā – 2003. gada 20. septembrī, kad Latvijā notika tautas nobalsošana par vai pret iestāšanos Eiropas Savienībā.

Vājinieku opera Nacionālajā

Nacionālais teātris sola, ka jauniestudējums "Marats/Sads" būs dzīvnieciski juteklisks un filozofiski pielādēts darbs.

Rīt, 25. aprīlī, Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos režisoru Klāva Meļļa un Rūdolfa Gediņa par vājinieku operu sauktais iestudējums "Marats/Sads" pēc Pētera Veisa lugas motīviem. Teātris sola, ka šī izrāde būs dzīvnieciski juteklisks un filozofiski pielādēts darbs, kas risina jautājumus par revolūcijas nepieciešamību un to, vai pārmaiņām jāsākas sabiedrībā vai īpatnī. "Gan tēmas, gan formas ziņā izrāde tuvojas operas žanram. Bet vājinieku skaistās melodijas vedina uz domām par Brehta un Veila "Trīsgrašu operu". Tāpēc Rūdolfam Gediņam bija skaidrs, ka tā būs vājinieku opera," stāsta viens no izrādes režisoriem Klāvs Mellis. Tas esot mēģinājums iztēloties un restaurēt vienu no skandalozā rakstnieka marķīza de Sada psihiatriskajā klīnikā iestudētajām izrādēm – vērienīgu, muzikālu uzvedumu par revolucionāra un tautas drauga Žana Pola Marata pēdējo stundu – slaveno nāvi vannā. Lomās: Ināra Slucka, Kārlis Reijers, Indra Burkovska, Matīss Budovskis, Ivars Kļavinskis, Daiga Kažociņa, Anna Klēvere, Ance Kukule-Sniķere, Laura Siliņa u. c.

Jautrītes Putniņas piemiņai

5. maijā plkst. 17 Mazajā ģildē izskanēs muzikāls piemiņas vakars "Saules mūzika", kas veltīts izcilās pianistes Jautrītes Putniņas (1929–2017) 95. jubilejai. Īpaši šim gadījumam koncertā būs dzirdams viņas personīgais un nule restaurētais "Bechstein" flīģelis. Koncertā piedalīsies pianisti Helēna Laukmane, Herta Hansena, Ausma Luste-Anušēvica, Jurģis Andersons, Andrejs Laukmanis, vijolniece Anita Balčuna un citi. Uzstāsies arī valmieriešu Aivara Cepīša un Ritmas Pētersones-Cepītes izauklētie jaunie talanti no Valmieras "Universum" mūzikas un mākslas vidusskolas. Koncertu vadīs Edgars Raginskis.

Teātra vieglums – "Tu saki?"

"No Belševicas stāstiem ir izvilkta esence, un mēs to stāstām caur tēliem," otrdien intervijā "Latvijas Avīzei" stāstīja aktrise Ilze Pukinska.

Rīt, 25. aprīlī, Valmieras Drāmas teātrī pirmizrādi piedzīvos komēdija "Tu saki?" Ineses Mičules režijā, kuras pamatā ir Vizmas Belševicas 1979. gadā izdotā krājuma "Nelaime mājās" stāsti. Belševicas mamma Matīsa ielas tirgū pārdevusi Lucavsalas dārziņā izaudzēto, un daudz kas krājumā ienācis no pārnestajiem tirgus sievu stāstiem. Izrādē būs iespēja nedaudz atpūsties melnajā humorā, netiesāšanā un pazīstamās dzīves teātra vieglumā. Lomās – Rihards Jakovels, Artis Jančevskis, Januss Johansons, Ilze Pukinska, Ieva Puķe, Skaidrīte Putniņa u. c.

Zilbaloža filma Kannās

Režisora Ginta Zilbaloža jaunā animācijas filma "Straume / Flow".

Režisora Ginta Zilbaloža jaunā animācijas filma "Straume / Flow" atlasīta 77. Kannu kinofestivāla konkursa programmā "Īpašais skatiens / Un Certain Regard". Tās konkursa žūriju šogad vadīs pazīstamais kanādiešu režisors Ksavjē Dolans. Latvijas filma šajā konkursā līdz šim bijusi tikai vienreiz – tā bija Lailas Pakalniņas spēlfilma "Kurpe" (1998). Režisors Gints Zilbalodis iepriekš veidojis filmu "Projām" / "Away" (2019), kura ieguvusi galveno balvu Ansī festivālā.

"KlātBūt" LKA

Sestdien, 27. aprīlī, no plkst. 9.30 līdz 14.30 Latvijas Kultūras akadēmijā (Ludzas iela 24, Rīga) norisināsies informācijas diena "KlātBūt", uz kuru aicināti topošie studenti un citi interesenti, lai aktīvi darbotos radošās darbnīcās un nodarbībās, tiktos ar bakalaura un maģistra studiju programmu vadītājiem, kā arī iepazītos ar uzņemšanas un iestājpārbaudījumu norisi bakalaura un maģistra studijās 2024. gadā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.