Noslēdzoties šā gada meža atjaunošanas sezonai, AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pārziņā esošie valsts meži atjaunoti vairāk nekā 17,8 tūkstošu hektāru (ha) platībā, tai skaitā dabiskā atjaunošana 4,6 tūkstošu ha apjomā.

Uzņēmumā norāda, ka šogad būtiski pieaudzis mašinizēti iestādīto platību apjoms, sasniedzot 997 ha. Ar meža mašinizētu sēšanas metodi izcirtumos strādāts 627 ha apjomā, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā 2022. gadā.

"Šī gada pavasaris stādīšanas darbiem bija sarežģītāks, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Pavasara lielais sausums ietekmēja jau iestādīto kociņu sekmīgu ieaugšanos. Šie stādījumi prasīs mežkopju papildu rūpes un uzmanību. Kopumā pavasara darbu cēlienā iestādījām līdzīgu apjomu kā pērn - 12,5 tūkstošus ha," informē LVM Mežkopības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis.

Viņš arī norāda, ka 

nākamgad plānots atjaunot mežus 18,7 tūkstošos ha platībā, tai skaitā stādot un sējot - 13,4 tūkstošus ha. 

Meža mašinizētu sēšanu plānots veikt 688 ha, bet mašinizētu stādīšanu 1216 ha apjomā.

"Lai gan meža mašinizētas stādīšanas tehnoloģija, izmantojot ekskavatorus, joprojām apliecina savu konkurētspēju attiecībā pret tradicionālo meža atjaunošanas metodi, tomēr tās ražīguma celšanai iespējas ir visai ierobežotas. Tāpēc tiek meklēti risinājumi, kas ļautu meža mašinizētu stādīšanu pielietot vēl lielākā apjomā," tā M. Gūtmanis.

Viena no iespējām ir sākotnēji Zviedrijā, bet nu jau arī Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā prezentētā daudzoperāciju meža stādīšanas mašīna PlantmaX. Lai pārliecinātos par šīs tehnoloģijas piemērotību Latvijas apstākļiem, 2024.g ada pavasara stādīšanas sezonā plānota mašīnas testēšana LVM apsaimniekotajos mežos.

Daudzoperāciju meža stādīšanas agregāts PlantmaX.

Kopš uzņēmuma dibināšanas, valsts mežos atjaunoti meži 293 tūkstoši ha platībā. LVM saimniecisko darbību veic, ik gadu kopjot un atjaunojot mežus, investējot līdzekļus meža zemju platību palielināšanā un meža infrastruktūras attīstībā - meliorācijas sistēmu atjaunošanā un meža autoceļu būvē. 24.gadu laikā uzbūvēti meža ceļi 8,3 tūkstošu kilometru kopgarumā un atjaunotas meža meliorācijas sistēmas 283 tūkstošu ha kopgarumā.

Jaunie meža stādi kokaudzētavā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.