Šogad 643 meža ugunsgrēkos izdegusi trīs reizes lielāka platība nekā iepriekšējos gados - 636 hektāri, turklāt no kopējās uguns skartās platības 368 hektāri ir īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, bet 114 hektāri - jaunaudzes, informē Valsts meža dienestā.

Vislielākais meža ugunsgrēku skaits, līdzīgi kā iepriekšējos gados, reģistrēts Rīgas reģionālās virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā. Tur dzēsti 290 meža ugunsgrēki, kas ir gandrīz puse no kopējā meža ugunsgrēku skaita valstī; tajos izdeguši 495 ha meža zemes.

Tāpat šogad ir pārsniegts pēdējos trīs gados reģistrētais izdegušās meža platības apjoms gada griezumā. 

2022. gadā kopumā dzēsts 391 meža ugunsgrēks 221 ha platībā, 2021. gadā 466 meža ugunsgrēkos dzēsta 505 ha liela meža teritorija, bet 2020. gadā 581 meža ugunsgrēkā izdega 528 ha meža zemes.

"Nemainīgi biežākais meža ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēku neuzmanīga rīcība ar uguni, kas veido vairāk nekā 80% no kopējā meža ugunsgrēku skaita. Diemžēl vēl joprojām daļa meža ugunsgrēku izceļas ļaunprātīgas dedzināšanas rezultātā, šogad tādi gadījumi bijuši 47 reizes, no tiem Dienvidlatgales virsmežniecības teritorijā 39 ugunsgrēki. 17 reizes meža ugunsgrēki izcēlušies zibens spēriena rezultātā," tā VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks meža ugunsapsardzības jautājumos Zigmunds Jaunķiķis.

Viņš arī informē, ka VMD ar 23. septembri atceļ meža ugunsnedrošo laikposmu visā valsts teritorijā, kas bija spēkā no 1. maija.

Ugunsnedrošā laikposma sākumu un beigasVMD ik gadu nosaka, ņemot vērā laikapstākļus. Iestājoties lietainākam un vēsākam laikam, samazinās arī ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā. 

Ugunsnedrošajā laikposmā spēkā ir vairāki ierobežojumi, piemēram, ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem nedrīkst braukt pa mežu un purvu ārpus ceļiem, kurināt ugunskurus ārpus tam paredzētām vietām.

"Tomēr iedzīvotājiem der atcerēties, ka joprojām ir spēkā Ugunsdrošības noteikumi, kas aizliedz mežā dedzināt atkritumus; dedzināt ciršana atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem vai vietās, kur kūdras slānis ir biezāks par 0,15 metriem. Tāpat aizliegts ugunskuru atstāt bez uzraudzības, aiziet, kad tas nav pilnībā nodzēsts; kā arī veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku," tā Z. Jaunķikis.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.