Lai palīdzētu rast izeju no krīzes situācijas, kurā aizvadītā gada nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ nonākuši dažādu nozaru lauksaimnieki, no 22. janvāra Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) visā valstī sāk īstenot pasākumu “Risinājumi dabas apstākļu vai cenu svārstību dēļ cietušām saimniecībām”.

Kā informē LLKC pārstāvji, lēmums par šāda atbalsta sniegšanu radies, reaģējot uz zemnieku signāliem par to, ka aizvadītā gada sausums, krusa, zemās piena un graudu iepirkuma cenas virkni zemnieku novedušas situācijā, kad jau radušās problēmas ar nepieciešamo maksājumu veikšanu bankām un saimniecības tālāku pastāvēšanu.

Sadarbībā ar LLKC konsultantiem saimnieki iegūs neatkarīgu saimnieciskās darbības ekonomisko un finanšu analīzi, kā arī atbalstu sarunās ar kredītiestādēm, restrukturizējot kredītsaistības un piesaistot papildus finansējumu finanšu plūsmas stabilizēšanai. 

Savukārt ilgtermiņa ieguvums būs ražošanas optimizēšanas iespēju noteikšana, konsultantu komandas izstrādāts ilgtermiņa ražošanas plāns, mentorings un atbalsts ražošanas plāna realizācijā.

"Sekmīga izeja no krīzes situācijas atkarīga no saimnieka paša gatavības sadarboties, mainīt saimniekošanu un, iespējams, pieņemt arī kādu sāpīgu lēmumu. Mūsu ekspertu komandas, kurās darbosies koordinators, ekonomists, lopkopis, augkopis un grāmatvedis, palīdzēs sagatavot plānu izejai no krīzes, kā arī  atbalstīs komunikācijā ar bankām," norāda LLKC Klientu apkalpošanas atbalsta daļas vadītāja Terēze Riekstiņa.

Atbalstam var pieteikties, ja 2023. gadā apsaimniekotā platība pārsniedz 1 ha 

(neattiecas uz segtajām platībām) un saimniekošanu negatīvi ietekmējuši šādi faktori: klimatiskie apstākļi (krusa, salna, sausums, lietavas), uzsākts investīciju projekts, kura saistības vēl nav beigušās, būtisks cenu samazinājums produkcijai (piena lopkopība, graudkopība), kredītprocentu likmju palielinājums, ES un valsts atbalsta maksājumu izmaksāšanas aizkavēšanās, inflācijas rezultātā strauji pieaugušās resursu cenas. 

Pretendentam lauksaimniecībā jādarbojas vismaz trīs gadus, vidējam apgrozījumam 2021./2022. gadā no lauksaimnieciskās ražošanas jābūt vismaz 30 000,01 eiro, restrukturizējamo saistību apjomam – vismaz 50% no 2023. gada apgrozījuma. 

 Pieteikties pasākumam var, aizpildot pieteikumu LLKC mājaslapā, kā arī klātienē LLKC novadu birojos.

Elektroniski saņemtie pieteikumi tiks apkopoti, izvērtēta to atbilstība pakalpojumu saņemšanai. Pēc lēmuma pieņemšanas ar katru individuāli sazināsies līdzšinējais LLKC birojs, ar ko bijusi sadarbība, vai pēc teritoriālās adreses tuvākais LLKC birojs.

Pasākums tiek īstenots Valsts Kopējās lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitātes “Risinājumi dabas apstākļu vai cenu svārstību dēļ cietušām saimniecībām” ietvaros.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.