Ukraina ir pierādījusi, ka Krieviju var atturēt un tagad tai ir jāatgūst miers, trešdien Viļņā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Mēs esam pierādījuši, ka Krieviju var apturēt, ka savaldīšana ir iespējama. Tagad mums no Krievijas rokām ir jāatgūst miers, tāds miers, kādu vēlamies - tikai viens -, un jāgarantē mūsu valstu drošība. Tāda drošība, kāda mums nepieciešama," viņš teica žurnālistiem pēc tikšanās ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.

Zelenskis uzsvēra, ka šis gads daudzos aspektos būs izšķirīgs.

Ukrainas līderis piebilda, ka Lietuvā viņš ieradies šogad pirmajā savā ārvalstu vizītē.

"Tā nav tikai pateicības vizīte, tā ir vizīte par tautu, kas dzīvo Krievijai kaimiņos, savstarpēju uzticēšanos," 

teica Zelenskis.

Viņš uzsvēra, ka ne Ukraina, ne Lietuva neļaus Krievijai iznīcināt savu valstu valstiskumu,

Savukārt Nausēda apliecināja, ka Lietuva ir atbalstījusi un atbalstīs Ukrainu visiem iespējamiem līdzekļiem - militāriem, politiskiem un ekonomiskiem.

Abi prezidenti trešdien Viļņā parakstīja sadarbības memorandu. 

Zelenskis pateicas Lietuvai par militāru palīdzību Ukrainai

Zelenskis arī izteica pateicību Lietuvai par tās atbalstu un militāro palīdzību valstij, kas jau gandrīz divus gadus cīnās pret Krievijas atkārtoto iebrukumu.

"Esam ļoti pateicīgi par Lietuvas atbalstu, jūsu komandai un jūsu lieliskajai sabiedrībai, mēs esam pateicīgi par jūsu ļoti silto attieksmi pret mūsu tautu, mēs esam pateicīgi par visu jūsu atbalstu un militāro palīdzību," Zelenskis teica.

Volodimirs Zelenskis Viļņā.

Lietuvas prezidents pirms tikšanās sacīja, ka viņš ar savu Ukrainas kolēģi apspriedīs ne tikai militāro, bet arī politisko un ekonomisko palīdzību Ukrainai, piebilstot, ka viņš vēlas no pirmavota uzzināt par aktuālo situāciju frontē.

"Mūs ļoti interesē arī jaunumi kara frontē. Mēs zinām, cik nogurdinošs ir šis ilgstošais karš, un esam ieinteresēti, lai Ukraina pēc iespējas ātrāk gūtu pilnīgu uzvaru," 

sacīja Nausēda.

Lietuvas un Ukrainas prezidenti apspriedīs kara gaitu Ukrainā, atbalstu Ukrainai, kā arī valsts integrāciju Eiropas Savienībā un NATO.

Lietuvas Aizsardzības ministrija trešdien paziņoja, ka militārā palīdzība Ukrainai šogad turpināsies, jo Lietuva nodos atlikušo pērn iegādātās tehnikas daļu, kā arī plāno pabeigt pērn sākto iegādi.

"Lietuvas un sabiedroto piegādātā bruņutehnika un ekipējums sniedz būtisku ieguldījumu Ukrainas cīņā par neatkarību un visas Eiropas drošībā. Lietuva nenogurst atbalstīt Ukrainas cīņu par brīvību, tāpat kā mēs paši nenogurām 50 gadus ilgajā cīņā par Lietuvas neatkarības atjaunošanu," sacīja aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks.

Lietuva nodos Ukrainai pagājušajā gadā iegādātos transportlīdzekļus, tostarp kravas automašīnas, pikapus, ātrās palīdzības automašīnas, dažādas piekabes un iekrāvējus. Ukrainai tiks nosūtīti arī bezpilota lidaparāti, pretdronu iekārtas, tālvadības detonācijas sistēmas, munīcija, siltā apģērba komplekti un dažādas ziemā nepieciešamās iekārtas, informēja Lietuvas Aizsardzības ministrijā.

Palīdzības plāns Ukrainai 2024.-2026. gadam paredz, ka šajā periodā jauniem iepirkumiem Ukrainai kopumā tiks piešķirti aptuveni 200 miljoni eiro.

Lielākā daļa no jaunākā atbalsta ir vērsta uz Lietuvas vadītās koalīcijas vajadzībām Ukrainas atmīnēšanai, un tas ietvers dažāda atmīnēšanas aprīkojuma, iekrāvēju un degvielas vedēju, munīcijas un sauso pārtikas devu iegādi. Šis atbalsts Ukrainai tiks nosūtīts šogad un nākamgad.

Vēlāk abu valstu līderi uzrunās Lietuvas iedzīvotājus Daukanta laukumā pie Prezidenta pils Viļņā, kā arī apmeklēs Vītauta Dižā universitātes Ukrainas centru, kas izveidots pēc Lietuvas un Ukrainas pirmo lēdiju iniciatīvas, kur viņi tiksies ar Lietuvā dzīvojošajiem Ukrainas kara bēgļiem.

Ukrainas prezidentam Lietuvā paredzēta arī tikšanās ar premjerministri Ingrīdu Šimonīti, Seima vadību un Lietuvas parlamenta politisko grupu pārstāvjiem.

Zelenskis apmeklē Viļņu laikā, kad tuvojas Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā otrā gadadiena un kad Rietumu atbalsts Ukrainai palēninās, bet pieaug Krievijas uzbrukumu skaitu visā Ukrainā.

Zelenska vizīte Latvijā

Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs ceturtdien, 11. janvārī, preses konferencē pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski izziņos jauno Latvijas palīdzības pakotni Ukrainai, atzina prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris.

Ukrainas prezidenta oficiālā vizīte Latvijā ceturtdien pēcpusdienā sāksies ar viņa sagaidīšanas ceremoniju pie Rīgas pils, kam sekos Rinkēviča un Zelenska oficiālais foto un ieraksts viesu grāmatā. Zelenska vizītes laikā iecerētas Latvijas un Ukrainas delegāciju sarunas, pēc kurām notiks Rinkēviča un Zelenska kopīgā preses konference.

Vēlāk Zelenskis tiksies ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS) un Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV).

Plānots, ka vizītes laikā tiks pārrunāta Latvijas un Ukrainas divpusējā sadarbība, turpmākais Latvijas un sabiedroto atbalsts Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju, kā arī ar Ukrainas eiroatlantisko integrāciju saistīti jautājumi.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.