Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu ir solījis gūt pilnīgu uzvaru karā pret teroristu grupējumu "Hamās", bet kara kabineta loceklis Benijs Gancs paziņojis, ka Izraēla sāks militāru operāciju Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafahā, ja "Hamās" līdz musulmaņu svētajam mēnesim ramadānam neatbrīvos visus 7. oktobrī uzbrukumā Izraēlā sagrābtos ķīlniekus. Ramadāna sākums gaidāms 10. martā.

Pēdējais "Hamās" bastions

"Pasaulei ir jāzina un "Hamās" līderiem ir jāzina – ja līdz ramadānam mūsu ķīlnieki nebūs mājās, kaujas turpināsies visur, arī Rafahas teritorijā," Gancs pavēstīja svētdien Jeruzalemē notikušajā Amerikas ebreju līderu konferencē. Līdz šim Izraēlas valdība nebija nosaukusi konkrētu termiņu militārās operācijas sākumam Rafahā. Šajā pilsētā Ēģiptes pierobežā patvērumu atraduši daudzi palestīnieši, kuri Gazas joslas ziemeļos kara dēļ bija spiesti pamest savas mājas. Tiek uzskatīts, ka Rafahā ieradās lielākā daļa no tiem apmēram 1,7 miljoniem palestīniešu, kuri pametuši Gazas joslas ziemeļus. Izraēlas kara kabinetā līdzās Netanjahu un Gancam ir arī aizsardzības ministrs Joavs Galants. Lai arī atvaļinātais ģenerālis Gancs, kurš no 2011. līdz 2015. gadam vadīja Izraēlas Aizsardzības spēku Ģenerālštābu, ir ietekmīgs politiķis, viņš tomēr vienpersoniski lēmumus nepieņem un jautājumā par karadarbības turpmāko gaitu viņam nepiederēs pēdējais vārds.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Rafaha ir pēdējā lielā Gazas joslas pilsēta, kurā vēl nav iegājuši Izraēlas karavīri. Izraēlas amatpersonas uzskata, ka Rafaha ir pēdējais nozīmīgais "Hamās" bastions Gazas joslā. 

Amerikas ebreju līderu konferencē Netanjahu solīja "pabeigt darbu, lai gūtu pilnīgu uzvaru" pār "Hamās" ar vai bez vienošanās par ķīlniekiem. 

Gancs, kuram Izraēlas kara kabinetā nav konkrēta portfeļa, norādīja, ka plānotā ofensīva Rafahā būs koordinēta un notiks saziņā ar ASV un Ēģiptes pārstāvjiem, lai veicinātu evakuāciju un "pēc iespējas līdz minimumam samazinātu civiliedzīvotāju upurus". Izraēlas amatpersonas nav precizējušas, kur civiliedzīvotāji no Rafahas varētu tikt evakuēti, lai arī Izraēlā izskanējuši aicinājumi Ēģiptei palestīniešus izvietot telšu pilsētiņās tās teritorijā.

Vašingtona aicina uz pamieru

Tikmēr sākušas izgaist cerības, ka ar ASV, Ēģiptes un Kataras starpniecību rīkotajās sarunās varētu panākt vienošanos par pamieru un ķīlnieku atbrīvošanu. Izraēlas galvenā sabiedrotā Vašingtona centusies panākt sešu nedēļu pamieru apmaiņā pret 130 ķīlniekiem, kas joprojām atrodas Gazas joslā. Izraēlas amatpersonas lēš, ka ap 30 no šiem ķīlniekiem ir miruši. Izraēla ir pārliecināta, ka daudzi no ķīlniekiem un "Hamās" līderiem atrodas Rafahā. Kataras amatpersonas ir atklājušas, ka vairāku nedēļu ilgajās sarunās vienošanos nav izdevies panākt un cerības uz pozitīvu rezultātu mazinās. Netanjahu ir paudis šaubas, vai ir vērts uz sarunām Kairā sūtīt nākamo Izraēlas delegāciju. 

Viņš arī paudis pārliecību, ka pilnīgu uzvaru karā neizdosies gūt, ja "Hamās" netiks iznīcināts arī Rafahā. 

Vašingtona tomēr vēl joprojām pauž cerību panākt pamieru un ķīlnieku atbrīvošanu. "Hamās" ir paziņojis, ka neatbrīvos atlikušos ķīlniekus, ja Izraēla neizbeigs karu un neaizies no Gazas joslas. Grupējums arī pieprasa atbrīvot simtiem palestīniešu, kas ir ieslodzīti Izraēlas cietumos. Netanjahu šīs prasības ir nosaucis par smieklīgām. Izraēla ir paudusi apņēmību gūt pilnīgu uzvaru karā. ASV prezidents Džo Baidens ir aicinājis Netanjahu nerīkot militāru operāciju Rafahā, ja Izraēlai nav skaidra plāna, kā aizsargāt civiliedzīvotājus.

Ēģipte gatavojas

Tikmēr iespējamam palestīniešu pieplūdumam sākusi gatavoties Ēģipte. Vairāki mediji ziņojuši un no satelīta uzņemtos attēlos redzams, ka Ēģiptē pāris kilometru attālumā no robežas ar Gazas joslu notiek būvdarbi. Lai arī Kaira oficiāli noraida iespēju uzņemt palestīniešu bēgļus, anonīmi ēģiptiešu amatpersonas šādu iespēju ir pieļāvušas un tādēļ šobrīd notiek būvniecības darbi, lai Ēģiptē nonākušos palestīniešus būtu kur izmitināt. Laikraksts "The Wall Street Journal" citēja anonīmas Ēģiptes amatpersonas, kuras atklāja, ka tiek veidota nožogota teritorija 20 kvadrātkilometru lielumā, kur varētu izvietot apmēram 100 000 palestīniešu, ja tie nonāks Ēģiptes teritorijā. Uz šo teritoriju nogādāts liels daudzums telšu. 

Ēģiptes amatpersonas ir norādījušas, ka palestīnieši šo mūra sienu ieskauto teritoriju nedrīkstēs atstāt, izņemot gadījumus, kad viņi dosies uz citām valstīm. 

Šis nožogojums atrodas tālu no citām apdzīvotām vietām Ēģiptē. Izraēla oficiāli ir solījusi, ka neplāno izdzīt palestīniešus no Gazas joslas. "Izraēlai nav nodoma evakuēt palestīniešu civiliedzīvotājus uz Ēģipti," paziņojis Galants, piebilstot, ka Izraēla ievēro un novērtē ar Ēģipti 1979. gadā noslēgto miera līgumu, kas ir "reģiona stabilitātes stūrakmens".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.