Krievijas opozicijas līdera Alekseja Navaļnija atraitne Jūlija pirmdien paziņojusi, ka  viņas vīru noslepkavojis diktators Vladimirs Putins, un solījusi turpināt viņa cīņu.

Valdot asaras, Navaļnaja pirmdien publicētā videouzrunā paziņoja, ka "pirms trim dienām Vladimirs Putins noslepkavoja manu vīru Alekseju Navaļniju".

"Aleksejs nomira cietuma kolonijā pēc trim gadiem mocību un spīdzināšanas gadiem," viņa piebilda.

Navaļnaja, kas vairāk nekā desmit gadus bija līdzās vīram viņa cīņā pret Putinu un korupciju Krievijā, solīja turpināt viņa cīņu.

"Vissvarīgākais, ko mēs varam darīt Alekseja un sevis labā, ir turpināt cīnīties, vēl izmisīgāk un niknāk nekā iepriekš," 

viņa aicināja.

"Mums ir jāizmanto katra iespēja cīnīties pret karu, korupciju, netaisnību, cīnīties par godīgām vēlēšanām un vārda brīvību, cīnīties, lai atgūtu savu valsti," uzskaitīja Navaļnaja.

Navaļnaja arī apsolīja atklāt cilvēkus, kas ir saistīti ar viņas vīra slepkavību.

"Mēs precīzi zinām, kāpēc Putins pirms trim dienām noslepkavoja Alekseju," videouzrunā atzina Navaļnija atraitne. "Mēs noteikti noskaidrosim, kas tieši veica šo noziegumu un kā tas tika izdarīts. Mēs nosauksim vārdus un parādīsim sejas," viņa solīja.

Krievijas varasiestādes līdz šim ir atteikušās nodot Navaļnija līķi viņa mātei un advokātam, izraisot viņa atbalstītāju dusmas, kuri uzstāja, ka tā rīkojas slepkavas, lai "slēptu pēdas".

Nedēļas nogalē Krievijā aizturēja vairākus simtus cilvēku, kas piedalījās Navaļnija piemiņas pasākumos.

Navaļnijs bija galvenais Putina politiskais oponents.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.