ASV prezidents Džo Baidens cer uz uguns pārtraukšanu Gazas joslā līdz nedēļas beigām. Baidens paziņojis, ka Izraēla ir gatava apturēt militārās operācijas musulmaņu svētā mēneša Ramadāna laikā, ja tiktu panākta vienošanās.

Ēģiptes, Kataras, Savienoto Valstu, Francijas un citu valstu pārstāvji ir darbojušies kā vidutāji starp Izraēlu un palestīniešu teroristu grupējumu "Hamās", cenšoties panākt pamieru un Gazas joslā turēto izraēliešu ķīlnieku atbrīvošanu.

Baidens, atbildot uz jautājumu, kad varētu sākties vienošanās par uguns pārtraukšanu, sacīja: "Es ceru, ka tas notiks līdz nedēļas nogales beigām."

"Mans nacionālās drošības padomnieks saka, ka mēs esam tuvu, mēs esam tuvu, mēs vēl neesam pabeiguši. Es ceru, ka līdz nākamajai pirmdienai mums būs pamiers," žurnālistiem sacīja Baidens.

Prezidents intervijā ar ASV televīzijas vakara šovu vadītāju Setu Maiersu sacīja, ka ir rasts ceļš uz priekšu, bet ar grūtībām.

Starpnieki cer panākt vienošanos līdz Ramadānam, kas sāksies pēc aptuveni divām nedēļām.

"Tuvojas Ramadāns, un izraēlieši ir piekrituši Ramadāna laikā neiesaistīsies nekādās aktivitātēs, lai dotu mums laiku izvest visus ķīlniekus," 

sacīja Baidens.

Baidens iepriekš izteicies, ka pamiers varētu tikt noslēgts uz sešām nedēļām.

ASV prezidents sacīja, ka šāda vienošanās dotu laiku, lai sāktu kustību virzienā, kurā daudzas arābu valstis ir gatavas doties, kad runa ir par attiecību normalizēšanu ar Izraēlu. "Es domāju, ja mēs panāksim pagaidu pamieru, mēs varēsim doties virzienā, kurā varēsim mainīt dinamiku," uzskata Baidens, kurš ir stingri atbalstījis Izraēlu, bet arī pastiprinājis spiedienu uz Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu, lai tas ierobežotu civiliedzīvotāju upurus, jo īpaši Izraēlas plānotajā ofensīvā Rafahā.

Izraēla ir apņēmusies evakuēt ievērojamas Rafahas daļas, pirms tā dosies iznīcināt atlikušo "Hamās" daļu, piebilda Baidens. Taču Baidens arī brīdināja, ka "vienīgais veids, kā Izraēla galu galā izdzīvos", ir panākt vienošanos, kas nodrošina "mieru un drošību izraēliešiem un palestīniešiem".

Baidens sacīja Maiersam, ka gadījumā, 

ja Izraēla turpinās strādāt ar savu "neticami konservatīvo valdību, (..) tā zaudēs atbalstu visā pasaulē".

ASV Nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans svētdien paziņoja, ka vairāku pušu pārstāvji nedēļas nogalē tikušies Parīzē un panākuši vienošanos par pagaidu pamiera "pamata kontūrām". "Hamās" pārstāvji šajā sanāksmē nepiedalījās.

Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafahā patvērušies daudzi palestīnieši, kas kara rezultātā devušies prom no šīs teritorijas ziemeļiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.