2023. gadā trešais visvairāk izplatītais krāpšanas veids uzreiz pēc krāpnieciskiem telefonzvaniem un investīciju krāpšanām bijusi krāpniecisku īsziņu sūtīšana. Pērn iedzīvotājiem ar īsziņu palīdzību izkrāpti vairāk nekā 375 600 eiro, ziņo Valsts policija.

Arī šogad viltus īsziņu sūtītāji ir aktīvi. Kopš 2023. gada otrās puses reģistrēti gadījumi, kad īsziņas sūtītājs uzdodas par sūtītāja bērnu, informējot par it kā salūzušu telefonu, un vēlāk saziņas laikā lietotnē "WhatsApp" prasa pārskaitīt naudu.

Citkārt īsziņas sūtītājs, kas uzdodas par bērnu, raksta, ka esot cietis ceļu satiksmes negadījumā, lūdzot viņam steidzami pārskaitīt naudu.

Vēl joprojām ir populāras krāpšanas piegādes dienestu vārdā, krāpnieki izmanto ne vien "Omniva" un "DPD" viltus mājaslapas, bet arī "DHL", "UPS" un "Latvijas Pasta" viltus interneta vietnes.

Noziedznieki nepārtraukti izdomā arvien jaunas metodes, kā apkrāpt iedzīvotājus. 

Sākot no 2023. gada pavasara, iedzīvotāji masveidā sāka saņemt īsziņas par administratīvā soda apmaksu. Tāpat fiksētas viltus īsziņas par pozitīvu HIV testu e-veselības vārdā un SMS ar uzaicinājumu ierasties tiesas sēdē, norāda Valsts policija.

Jauns krāpšanu vilnis šogad novērots, sūtot īsziņas Valsts ieņēmumu dienesta vārdā. Valsts policija šogad saņēmusi informāciju no iedzīvotājiem, kuriem noziedznieki nosūtījuši īsziņas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vārdā par to, ka esot sagatavots nodokļu pārmaksas dokuments par pērno gadu. Šai īsziņai tiek pievienota krāpnieciska saite, kas nesakrīt ar Valsts ieņēmumu dienesta oficiālo vietņu adresēm. Noziedznieki vēlas, lai īsziņas saņēmējs krāpnieciskajā interneta vietnē ievada savus bankas kontu datus, tādējādi nododot tos krāpnieku rīcībā. Kā sūtītāja vārds tiešām uzrādās "VID", taču jāatceras, ka krāpnieki ar numuru viltošanas tehnoloģijām pavisam vienkārši spēj atdarināt praktiski jebkuru uzņēmumu un valsts iestāžu nosaukumus un tālruņa numurus, akcentē likumsargi.

Lai arī "leģendu" ir daudz, noziedznieku mērķis ir viens un metodes ir līdzīgas. Atverot ļaundabīgo saiti, tiek atvērta interneta vietne, kas atveido kādu oficiālo vietni kā "Latvija.lv" vai citu. Personai tiek piedāvāta iespēja autorizēties, pēc kā apstiprināt pieeju ar "SMART-ID" piekļuves kodiem, tādējādi nauda tiek pārskaitīta uz "naudas mūļa" kontu.

Valsts policija aicina iedzīvotājus kritiski izvērtēt jebkuru saņemto informāciju – vienmēr pārbaudīt, vai atsūtītā saite pilnībā sakrīt ar iestādes vai uzņēmuma oriģinālo vietnes adresi. Šaubu gadījumā ieteicams sazināties ar konkrēto iestādi vai uzņēmumu, izmantojot oficiālajā mājaslapā norādīto tālruņa numuru. Nevajadzētu ievadīt savus bankas kontu datus apšaubāmās interneta vietnēs un jebkādā citā veidā nodot tos trešo personu rīcībā.

Valsts ieņēmumu dienests jau iepriekš brīdinājis iedzīvotājus nesūtīt īsziņas, bet visa informācija ir apskatāma Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS). 

Tāpat iedzīvotāji aicināti gados vecākiem radiniekiem, kaimiņiem un draugiem aizvien atgādināt par aktuālajiem krāpšanas veidiem.

Gadījumā, ja izkrāpta nauda, par to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo savai bankai un pēc tam jāvēršas ar iesniegumu tuvākajā Valsts policijas iecirknī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.