"Es negrasos padoties un aizstāvēšu savas tiesības tiesāties par tiesībām uzstāties savas publikas priekšā," tā paziņojusi dziedātāja Kristīna Orbakaite, kuru nesen "melnajā sarakstā" kopā ar serbu–horvātu mūziķi Goranu Bregoviču iekļāvis Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.
Orbakaitei 1. jūnijā bija plānota uzstāšanās Jūrmalā Dzintaru koncertzālē. Gan uz viņas, gan Bregoviča koncertiem ar viņa "Wedding and Funeral Band" Dzintaru koncertzālē (bija paredzēts 18. augustā) joprojām var nopirkt biļetes. Nav runa par Latvijas biļešu tirdzniecības resursiem, bet starptautiskām vietnēm.
Abi Latvijā neslavā kritušie mūziķi, kuru uzstāšanos mūsu valstī organizēja kompānija "Ultra Events", bez šķēršļiem koncertēs gan Igaunijā un Lietuvā, gan arī citās valstīs (Bregovičs, piemēram, šovasar Spānijā, Čehijā, Ungārijā, Vācijā, Itālijā u. c.). Tallinā Orbakaites koncerts paredzēts 25. maijā, Viļņā – 31. maijā.
"Latvijas Avīze" skaidroja, kā tad īsti notiek "melno sarakstu" veidošana kultūras cilvēku aspektā un ko darīt sarežģītākajās situācijās, kad personas uzskati atrodas it kā "uz robežas".
Uzstājusies Krimā
Kristīnai Orbakaitei ukraiņu datu bāzē "Mirotvorec" pārmests, ka 2014. gada 13. jūnijā Maskavas dienu svinību laikā viņa uzstājusies okupētajā Krimā, tur koncertējusi arī 2017. gadā, 2022. gadā Jaltā dziedājusi hotelī "Mriya Resort & SPA". 2023. gadā paziņojusi, ka pamet Krievijas skatuvi, un aizbraukusi uz ASV. Tomēr jau 2024. gada martā viņa krievu okupantu ģimenēm uzdāvinājusi 50 bezmaksas biļetes uz savu koncertu Sanktpēterburgā.
Šopavasar saistībā ar iekļaušanu Latvijas "melnajā sarakstā" savā "Instagram" kontā
Orbakaite raksta: "Mana koncerta atcelšana un aizliegums iebraukt Latvijā – tā ir ne vien vēršanās pret mākslinieku. Tā ir visu starptautisko normu un principu pārkāpšana, uz kuriem balstās mūsdienu pasaule.
(..) Mana radošā darbība ir ārpus politikas. Es nekad neesmu atbalstījusi vai piedalījusies politiskos konfliktos. Vienmēr esmu runājusi mūzikas, teātra un mākslas valodā."
2022. gada februārī, īsi pēc Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, Orbakaite savā "Instagram" kontā bija publicējusi īsu ierakstu "Tikai mierīgas debesis! Nē karam!". Tomēr vēlāk tas ticis izdzēsts, un nekādi dziedātājas izteikumi par karu vairs nav dzirdēti. Orbakaites koncerta dēļ Lietuvā ir uzvirmojis skandāls. No 2002. gada Orbakaitei ir Lietuvas pilsonība, tāpēc viņai nevar aizliegt iebraukt, tomēr Lietuvas premjers Gintauts Palucks ir aicinājis dziedātāju un koncertu organizējošo kompāniju konkretizēt savu attieksmi pret karu.
"Man ir vienalga"
Arī Gorans Bregovičs izklaidējis publiku Krievijas anektētajā Krimā, tādējādi paužot atbalstu Putina režīmam. Polijā tikusi atcelta viņa uzstāšanās "Life Festival", pamatojot, ka mūziķa uzskati ir pretēji vērtībām, kas ir svarīgas festivāla rīkotājiem. Bregovičs šādu attieksmi novērtējis kā paranoisku. Viņš arī nav slēpis cieņu pret "Krievijas diženumu", bet neilgi pirms Krievijas uzsāktā kara Ukrainā uzstājies Maskavā. 2023. gadā, jau pēc pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā, Bregovičam liegta iespēja iebraukt un uzstāties Moldovā. Kā skaidrojis Moldovas iekšlietu ministrs Adrians Efross, tas darīts drošības apsvērumu dēļ, jo Gorans Bregovičs ir "mākslinieks, kurš paudis prokrieviskus uzskatus un atbalstījis Krievijas Federācijas iebrukumu Ukrainā".