Pavasara rosība turpinās ar talkām, kā arī klimatam un zaļajai enerģijai veltītām konferencēm. Degvielas tirgotāji novērtē elektroauto perspektīvas un iesaistās atjaunojamās elektrības staciju izveidē. Savukārt Satversmes tiesa secina, ka viss zaļais jau ir ierakstīts valsts pamatlikumā.

Satversmes tiesa pieņem divus zaļas ievirzes lēmumus

Nedēļas sākumā kļuva skaidrs, ka MK noteikumu norma, ar kuru samazināts galvenās cirtes caurmērs, neatbilst Satversmei. Šī norma tika atzīta par spēkā neesošu un noteikts, ka ir atjaunojama iepriekšējā kārtība. Lieta tika izskatīta pēc vides organizāciju pieteikuma, tā iesniedzēji bija norādījuši, ka apstrīdētajā MK noteikumu normā noteiktās galvenās cirtes caurmēra samazināšanas dēļ tiks pieļauta daudz jaunāku priežu, egļu un bērzu mežu ciršana, kas negatīvi ietekmēs meža ekosistēmu un bioloģisko daudzveidību.

Savukārt nedēļas beigās Satversmes tiesa lēma, ka aizliegums audzēt dzīvniekus tikai kažokādu ieguvei atbilst Satversmei. Pieteikumus apstrīdēt likuma normu, ar kuru no 2028. gada 1. janvāra tiek aizliegta lauksaimniecības dzīvnieku audzēšana un turēšana, ja tās galvenais nolūks ir kažokādu ieguve, bija iesniegušas kapitālsabiedrības, kuras audzē un tur ūdeles un lapsas kažokādu ieguvei. Saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu šis aizliegums paliek spēkā. 

Varēs ielādēt zaļo elektrību

Degvielas tirgotājs "Neste" atklāj pirmo 100% atjaunojamās elektrības uzlādes staciju Rīgā Lucavsalas degvielas uzpildes stacijā. Tur tiek piedāvātas četras uzlādes vietas ar kopējo jaudu līdz 300 kW. Līdz ar to "Neste Latvija" uzsāk arī atjaunojamās elektrības staciju tīkla veidošanu esošajā "Neste DUS" tīklā. 

"Jaunā atjaunojamās elektrības uzlādes stacija ir būtisks papildinājums "Neste" ilgtspējas stratēģijai, kuras pamatā ir videi draudzīgas un atjaunojamas degvielas ražošana un izplatīšana," 

teikts uzņēmuma izplatītajā paziņojumā. "Videi draudzīgi risinājumi ir arī inovatīvo vēja turbīnu un saules paneļu uzstādīšana uz degvielas uzpildes staciju jumtiem Rīgā, kas atspoguļo uzņēmuma apņemšanos ražot tīru enerģiju savām vajadzībām." 

Konference par klimatam draudzīgu lauksaimniecību

Latvijas Dabas fonds un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs trešdien, 17. aprīlī, no pulksten 10 līdz 13 tiešsaistē rīko konferenci "Klimatam draudzīgas lauksaimniecības metodes". Reģistrācija konferencei: "https://ej.uz/craftlife". Kopš 2018. gada Latvijas Dabas fonds kopā ar partneriem – Vides risinājumu institūtu, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, Čehijas Zinātnes un sabiedrības centru (CCSS) – īsteno projektu LIFE CRAFT. Projekts praktiski pārbauda un demonstrē trīs dažādas metodes – tiešo sēju jeb bezaršanu, bioogles iestrādi augsnē un kontrolēto drenāžu, kuras ļauj samazināt CO2 un citas SEG emisijas, iepazīstina ar tām lauksaimniekus un apkopo praktiskus ieteikumus šo metožu piemērošanai Latvijas apstākļos.

Varēs bez maksas nodot lapas

Lielās talkas dienā 27. aprīlī un vēl nākamajā dienā rīdzinieki bez maksas varēs nodot savāktās koku un krūmu lapas divās Rīgas apkaimēs – Torņakalnā un Mežaparkā. Lapu nodošanas punkti iedzīvotājiem būs pieejami: no plkst. 9 līdz 17 pie Uzvaras bulvāra 16A; no plkst. 9 līdz 17 pie Siguldas prospekta 12 asfaltētajā autostāvvietā. 

Savāc 40 tonnas elektrotehnikas

Aprīļa pirmajā sestdienā īpašas akcijas ietvaros sešās Latvijas pilsētās savāktas vairāk nekā 40 tonnas elektrotehnikas: ledusskapji, veļasmašīnas, televizori, datori, boileri u. c. Akciju rīkoja uzņēmums "Zaļā josta", bīstamo atkritumu apsaimniekotājs "BAO" un veikalu tīkls "Kurši". Tajā piedalījās vairāk nekā 950 iedzīvotāju sešās Latvijas pilsētās – Liepājā, Jelgavā, Salaspilī, Saulkrastos, Kocēnos un Ķekavā. 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.