ASV notikusi veiksmīga smadzeņu implanta ievietošanas operācija cilvēka galvā. Par to sociālo tīklu platformā "X" paziņojis medicīnas tehnoloģiju uzņēmuma "Neuralink" īpašnieks, miljardieris Īlons Masks. Diskveida neiročips jeb smadzeņu implants "Neuralink" ļauj ar domu sūtītu impulsu palīdzību rīkoties ar viedtālruni un citām viedierīcēm.

Masks pagaidām nav sīkāk komentējis notikušo, taču noprotams, ka operācija veikta svētdien. Projekta īstenošana sākās 2016. gadā, bet trīs gadus vēlāk kompānija demonstrēja pirmo iekārtu, kas galvas smadzeņu raidītos signālus ļāva pārnest ar bezvadu datu pārraidīšanas sistēmas "Bluetooth" palīdzību. 

Iepriekš "Neuralink" eksperimentēja ar pērtiķiem, taču pagājušā gada maijā tika saņemta ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes atļauja klīniskajiem izmēģinājumam ar cilvēkiem. 

Tam meklēja pacientus ar kāju un roku paralīzi, nespēju redzēt, dzirdēt, sarunāties. Iekārta sastāv no kapsulas – uztvērēja, ko piestiprina aiz auss līdzīgi kā dzirdes aparātu. Pavedienveida elektrodi uztvērēju savieno ar smadzenēm. Kopumā smadzenēm pievieno ap 1500 elektrodu, katru četras reizes plānāku par matu. Pienākošos signālus apstrādā procesors, kas spēj tikt galā ar informāciju no 10 tūkstošiem elektrodu. Klīniskos pētījumus "Neuralink" plāno sešu gadu garumā, un pirmais uzdevums ir izstrādāt drošu procesa ķirurģisko daļu. Uzskata, ka pacientiem vajadzēs vēl vairākus mēnešus, līdz viņi iemācīsies vadīt iekārtu ar savām domām. Paralēli "Neuralink" pie līdzīga projekta strādā vēl vairāki uzņēmumi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.