Latvijas Zinātnes padome (LZP) sadarbībā ar Zemkopības ministriju (ZM) izsludinājusi pētījumu programmu lauksaimniecības, zivsaimniecības, pārtikas un meža nozares attīstībai 2023.- 2025. gadam, kurā ieguldīs 3,84 miljonus eiro, informē LZP pārstāvji.

Reklāma

Projektu plānots sākt 2024. septembrī, un tā virsmērķis būs ilgtspējīga un racionāla dabas resursu izmantošana, palielinot to pievienoto vērtību mainīgas vides apstākļos. Paredzēts, ka projekts sniegs nozīmīgu pienesumu zinātnes, lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimnīecības attīstībai.

LZP pārstāvji norāda, ka projekts norisināsies konkursa kārtībā. Konkursam var pieteikties Latvijas zinātniskās institūcijas, kuras reģistrētas Zinātnisko institūciju reģistrā un atbilst pētniecības organizācijas definīcijai, līdz 2024 .gada 15. jūlija plkst.17. Projekta īstenošanas periods būs 16 mēneši. Dalība konkursā, zinātniekiem, doktorantiem un studentiem sniegs iespēju īstenot pētniecības iniciatīvas.

Programmas finansējumu paredzēts sadalīt divu apakšprogrammu īstenošanai. 

Pirmā apakšprogrammas "llgtspējīga lauksaimniecības, tostarp zivsaimniecības, resursu izmantošana nekaitīgas, kvalitatīvas un veselīgas pārtikas ražošanai Latvijā" mērķis ir papildināt zināšanu bāzi par lauksaimniecības resursu ilgtspējīgas izmantošanas tehnoloģijām kvalitatīvu pārtikas izejvielu ražošanā, pārstrādē, kā arī izejvielu un produktu kontrolē Latvijā, lai nodrošinātu patērētājus ar veselīgiem un drošiem vietējās izcelsmes pārtikas produktiem, veicinot lauksaimniecības un pārtikas nozaru izaugsmi un konkurētspēju.

Savukārt otrās apakšprogrammas "Inovatīva meža apsaimniekošana un jauni meža pakalpojumi, produkti un tehnoloģijas Latvijas izaugsmei" mērķis ir nodrošināt mežsaimniecības ilgtspējību un racionāli izmantot Latvijas mežu resursus globālajā tirgū, konkurētspējīgu produktu ražošanai, saglabājot bioloģisko daudzveidību un meža sociālo nozīmi nākamajām paaudzēm.

LZP pārstāvji min, ka 27. jūnijā interesentiem būs iespēja piedalīties informatīvā tiešsaistes seminārā, kurā būs iespēja uzzināt vairāk par dalības iespējām Valsts pētījumu programmā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.