Birokrātijas mazināšanas pasākumi notiek dažādos virzienos, nozīmīgākais no tiem ir digitalizācija, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Reklāma

Vairākās ZM padotības iestādēs patlaban notiek aktīvs darbs pie sistēmu savstarpējas integrācijas, procesu vienkāršošanas un papīra formāta dokumentu aprites samazināšanas, lai nepieciešamo datu un dokumentu iesniegšana kļūtu ērtāka un ātrāka.


Lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem būtiski ir mazāk laika pavadīt atskaišu sagatavošanā un pārbaudēs, tāpēc ZM iestādes samazinās veicamo pārbaužu skaitu, tās apvienojot vienotā pārbaudē. 

Iespēju robežās pārbaudes tiks veiktas attālināti, izmantojot statistikas datus un tālizpētes metodes. 

Tāpat tiek samazināts iesniedzamo dokumentu skaits. Datu sistēmas integrējot, tiek strādāts pie tā, lai iestādes var pašas apmainīties ar nepieciešamajiem datiem un lauksaimniekiem nav atkārtoti jāievada viena un tā pati informācija. Vienlaikus tiek attīstīta pašu elektronisko uzskaites sistēmu darbība, lai nākotnē lauksaimnieki saziņai ar valsts iestādēm varētu izmantot tikai vienu sistēmu. Arī mežsaimniekiem un zivsaimniekiem tiek attīstīti digitālie pakalpojumi, uzlabojot reģistru un aplikāciju funkcionalitāti.


Daži piemēri administratīvā sloga mazināšanā:


  • līdz šim tiešmaksājumu saņemšanai informācija bija jāiesniedz četras reizes gadā, bet no 2024. gada – tikai vienu reizi;

  • daļējai kredītprocentu dzēšanai ap 2800 klientiem nebūs jāiegūst un jāsniedz banku izziņa par samaksātajiem procentiem – informāciju LAD saņems tieši no bankas;

  • Pārtikas un veterinārais dienests dzīvnieku īpašniekiem, pārtikas ražotājiem un pārstrādātājiem samazinājis pārbaužu skaitu par aptuveni 2200 inspekcijām gadā;

  • Valsts augu aizsardzības dienests līdzšinējās vidēji 600 pārbaudes stādaudzētavās pie profesionālajiem operatoriem samazina līdz 400;

  • Valsts meža dienests samazina uzraudzības koksnes iepakojamā materiāla sagatavotāju pārbaužu skaitu no 280 pārbaudēm uz 140;

  • no 15. jūlija tiks ieviestas elektroniskas medību atļaujas, informāciju par nomedītajiem limitētajiem dzīvniekiem mednieki Valsts meža dienestā iesniegs elektroniski aplikācijā Mednis.


Digitalizācijas procesā tiek ņemtas vērā arī cilvēku ērtības, un tiem, kuri to vēlas, ir saglabāta iespēja saņemt pakalpojumus mutiski, izmantojot telefona sakarus. Jau šobrīd LAD piedāvā savus pakalpojumus ārpus oficiālā darba laika.


Otrs virziens administratīvā sloga mazināšanā ir novērst neracionālu administratīvo slogu Latvijas lauksaimniekiem, mežsaimniekiem un zivsaimniekiem, kas tiek veidots ES līmenī. Īpaši problemātiskus nosacījumus jau ir izdevies novērst ES Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP), kur pirmo gadu tiek ieviests ­jauns komplicēts finansējuma sadales modelis. 

Lauksaimniekiem būs brīvākas iespējas stingro vides un klimata pasākumu ieviešanas izvēlē. 

Būtisks panākums ir tas, ka ļoti detalizēti saplānoto nacionālo KLP Stratēģisko plānu dalībvalstij būs atļauts grozīt divas reizes gadā, tādējādi sniedzot iespēju operatīvi pielāgoties iepriekš neparedzētām situācijām nozarē un tirgū.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.