Lai iedrošinātu topošos meža nozares profesionāļus domāt par nozares ilgtspēju un inovācijām nozarei nozīmīgu jautājumu risināšanā un motivētu savas idejas attīstīt kā perspektīvu biznesu, jau otro gadu notiek SIA “ZLM” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) studentu inovāciju ideju konkurss.

Reklāma

Ceturtdien, 13. jūnijā, apbalvoti šī gada konkursa uzvarētāji. Konkursā pieteiktās idejas piedāvāja inovatīvus risinājumus meža nozarei aktuāliem jautājumiem, piemēram, jaunaudžu aizsardzībai no dabas ietekmes un dzīvniekiem, efektīvai apstādījumu veidošanai un īpašumu apsekošanai. 

Piedāvāts arī meža darbos pielietot bezpilota gaisa kuģus, viedpulksteņus, GPS un viedās mežstrādnieku ķiveres.

Konkursa laureāti šogad  meklējuši risinājumus, kas palīdzēs īstenot ilgtspējīgu mežsaimniecību: inovatīvu stādīšanas plānošanu, tehnoloģijas, kas palīdzēs pasargāt jaunaudzes no apkārtējās vides ietekmes, un idejas, kā uzņēmumiem un interesentiem grunts analīzes padarīt pieejamākas.

Pirmo vietu un 1500 eiro balvu ieguva Helvija Šugas, Toma Silava un Edvīna Liepiņa ideja “EcoCone” – jaunaudžu aizsardzības risinājums ar mērķi jaunos kokus pasargāt no aizzēluma un dzīvnieku ietekmes. Tas ļaus mežsaimniekiem ietaupīt laika un finanšu resursus, pirmajos gados pēc stādīšanas rūpējoties par jaunaudzēm. Turklāt jauniešu piedāvātā tehnoloģija ir arī dabai draudzīga – “EcoCone” ir gatavots no dabiskiem materiāliem un kalpošanas laikā pats sadalās, šajā procesā dodot kokam nepieciešamās minerālvielas.

“Mežsaimniecība ieņem būtisku lomu Latvijas tautsaimniecībā. Lai vairotu  nozares sniegto pievienoto vērtību un starptautisko konkurētspēju, nepieciešamas inovatīvas un radošas idejas. Tā nav tikai mācību iestāžu, bet arī nozares uzņēmumu atbildība – motivēt jauno profesionāļu paaudzi domāt kā inovatoriem un meklēt risinājumus nozarei aktuāliem jautājumiem. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka nozares uzņēmumi rāda labo piemēru, ka šīs iniciatīvas tiek gaidītas un uzklausītas. Varam lepoties, ka kolēģi seko SIA “ZLM” piemēram, īstenojot sadarbību ar mācību iestādēm, lai topošajiem speciālistiem nodrošinātu praktiskā pieredzē balstītas zināšanas un prasmes,” tā SIA “ZLM” valdes loceklis Kristaps Grietiņš.

“Mežsaimniecības nozares studijas blakus teorijai ietver nozīmīgu daļu praktiskos un laboratorijas darbus, kas ļauj studējošajiem iepazīt specialitāti no dažādiem aspektiem un pietuvināt teorētiskās zināšanas praksei. Redzam, ka inovāciju konkursos studējošie piedāvā tādu jautājumu risināšanu, kas ir aktuāli uzņēmumiem un bieži skar starpnozaru tēmas. Sadarbība ar nozares mentoriem pietuvina studējošo radošās un inovatīvās idejas realitātei, kā arī ir neatsverams ieguvums viņu pieredzē,” teic LBTU Meža un vides fakultātes dekāns Linards Sisenis.

Konkursa uzvarētāji.

Otro vietu  un 1000 eiro balvu ieguva Lienes Bētiņas ideja. Šis ir otrais gads, kad viņa veiksmīgi startē konkursā, jo pērn kopā ar komandas biedriem viņa  ieguva pirmo vietu. Šogad žūrijas vērtējumā otro vietu izpelnījās piedāvājums jaunam grunts paraugu ņemšanas mehānismam, kas analīžu paraugu ņemšanu atvieglotu gan uzņēmumiem, gan citiem interesentiem. Grunts analīzes ir būtiskas dažādos mežsaimniecības aspektos – tās palīdz noskaidrot grunts nestspēju, kā arī zemē pieejamo barības vielu daudzumu. Lienes Bētiņas piedāvātā ierīce atvieglo grunts paraugu ņemšanu un mazina nepieciešamību piesaistīt ārpakalpojuma sniedzējus.

Trešo vietu un 500 eiro balvu ieguva Reiņa Matīsa Upenieka ideja par stādvietu koordinēšanu, kas potenciāli atvieglos mežu stādīšanu un kopšanu. Ideja paredz elektroniski dokumentēt iestādītos koku stādus, nodrošināt vienmērīgu meža blīvumu, turklāt idejai ir potenciāls nākotnē atvieglot arī agrotehnisko kopšanu.

Inovāciju projektu konkurss ir daļa no LBTU un SIA “ZLM” ilgtermiņa sadarbības  universitātes un biznesa vides ciešai mijiedarbībai, kurā būtiska loma ir ilggadējo ekspertu pieredzes nodošanai topošajiem nozares speciālistiem. Sadarbības ietvaros “ZLM” speciālisti kā vieslektori un mentori sniedz atbalstu Meža un vides fakultātes studentiem mācību programmas apguvē un praktisko darbu izstrādē, vienlaikus nodrošinot studentiem pieredzes apmaiņu, apvienojot akadēmiskās un praktiskā pieredzē balstītas zināšanas ar mūsdienās kompetencēm  – ilgtspējīgu apsaimniekošanu un inovāciju lomu mežsaimniecībā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.