Lielbritānija piedāvājusi Vācijai izeju no strupceļā nonākušajām debatēm par spārnoto raķešu "Taurus" piegādēm Ukrainai un rosina Berlīnei šīs raķetes eksportēt uz Lielbritāniju, kas tad savukārt piegādātu raķetes "Storm Shadow" Ukrainai, vēsta vācu laikraksts "Handelsblatt", atsaucoties uz diplomātiem un valdības avotiem.

Avoti vēsta, ka šāds risinājums ierosināts arī starp Vāciju un Franciju.

Priekšlikums izteikts pirms dažām nedēļām, teikuši laikraksta sarunbiedri.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs noraidījis "Taurus" piegādes Kijivai, kaut arī vairāki valdošās koalīcijas politiķi mudinājuši to darīt.

Pagājušajā nedēļā opozīcijā esošajiem kristīgajiem demokrātiem neizdevās Bundestāgā nodrošināt atbalstu rezolūcijai, kurā mudināts piegādāt "Taurus" Ukrainai.

"Ja ar to tiks palīdzēts Ukrainai, tad tā, nenoliedzami, ir opcija starptautiskās sadarbības ietvaros," 

sarunā ar "Handelsblatt" britu piedāvājumu komentēja Vācijas sociāldemokrātu aizsardzības eksperts Andreass Švarcs.

Savukārt Bundestāga Aizsardzības komitejas priekšsēdētāja Marī Agnese Štraka-Cimmermane skeptiski izteicās par Londonas piedāvājumu.

"Šajā gadījumā Bundesvērs zaudēs raķetes "Taurus", bet arī Ukrainai to nebūs. "Storm Shadow" nav līdzvērtīgs aizstājējs "Taurus"," norādīja brīvo demokrātu deputāte.

"Ukrainai ir vajadzīgas "Taurus", un tās ir vajadzīgs tagad," laikrakstam "Handelsblatt" sacīja Štraka-Cimmermane.

Zaļo politiķis Antons Hofreiters ziņu aģentūrai DPA sacīja, ka šī ideja "ilustrē kanclera Olafa Šolca vājumu", atbalstot Ukrainu, un parāda, ka Vācija nespēj to, ko spēj Lielbritānija.

Neskatoties uz Ukrainas lūgumiem, Šolcs līdz šim ir noraidījis "Taurus" piegādi Ukrainai, acīmredzot bažījoties, ka iespējamā Vācijas raķešu izmantošana uzbrukumos Krievijas teritorijā varētu saasināt konfliktu.

Olafs Šolcs Bundestāgā.

Hofreiters sacīja, ka ierosinātā raķešu apmaiņa būtu labāka nekā nekas, taču Vācijā ražotās raķetes "Taurus" ir daudz spējīgākas nekā anglo-franču raķetes "Storm Shadow" un ir daudz mazāk jutīgas pret elektroniskiem pretpasākumiem.

Savukārt kristīgo demokrātu (CDU) ārlietu runasvīrs, bijušais Bundesvēra pulkvedis Roderihs Kīzeveters nosauca raķešu apmaiņas ideju par apkaunojošu Vācijai un par acīmredzamu pretrunu Vācijas pretenzijām uz līderes pozīciju Eiropā.

"Ja Vācija pieņems šo priekšlikumu, tas arī liecinās par uzticības trūkumu Ukrainai," 

viņš uzsvēra. Kīzeveters aicināja Vāciju pašai piegādāt Ukrainai "Taurus", norādot, ka atbalsts Ukrainai ar "Taurus" kalpos arī pašas Vācijas drošībai un novērsīs kara izplešanos".

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.